Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '09

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
4598
 

Az yemenin faydaları!

Az yemenin faydaları!
 

Milliyet gazetesinden alınmıştır.


İnsanoğlu kendi eliyle kendi sonunu mu hazırlıyor diye akla gelen soru? Her zaman kafamı kurcalamıştır.

Dünyanın bir yanında israf almış başını gidiyor. Öbür yanda ise açlık, sefalet, hastalık, susuzluk, küresel ısınma nedeniyle yarı aç gezen ülke insanları!

Bir yanda yıllık 50 milyar $ lık gıda maddesini çöpe atan gelişmiş ülke insanları, öbür yanda, bir lokma ekmeğe muhtaç, Afrika ve Asya ülke insanları!

İşte tam bu esnada ortaya çıkan bir araştırma sonucu insanı gerçekten şaşırtıyor!

Gelin önce bu araştırmanın sonucuna bir bakalım, sonrada üzerinde yorum yapalım.

Bildiğiniz gibi son dönemlerde dünyanın tüm gözü yaklaşık %35-40 Obez olan gelişmiş ülke halklarının üzerinde. Araştırmalarda genelde bu yönde yapılarak, dünya kamuoyu ile paylaşılıyor.

Yapılan bilimsel araştırmaların doğruluk derecesini bilen veya tartışan yok! Yapılan araştırmalar ve yayınlanan bilimsel bilgilerin doğruluğundan ziyade gelişmiş, zengin toplumların üzerinde yapacağı etki hesap ediliyor.

Ancak bu kadar detaylı, bilimsel çalışmaların sonunda yinede bazı rahatsızlıkların ve obezitenin önü alınamıyor.

İşte ona yönelik bilimsel(!) bir araştırma daha!

Almanya’daki Munster Üniversitesi araştırmacıları, günde yüzde 30 oranında daha az kalori alınması durumunda hafızanın güçlendiğini belirlemiş.

Beslenme ile zihinsel fonksiyonlar arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak amacıyla yapılan araştırmada yaş ortalaması 60 olan denekler 3 farklı kategoride düzenlenen diyetle beslenmiş.

3. grupta yer alan ve aldıkları kalori miktarı normalden üçte bir oranında azaltılan grup, ötekilerine göre 3 ay sonra yapılan hafıza testinde daha başarılı olmuş.

Araştırmacılar, bunun düşük kalorili beslenme sonucu, vücuttaki insülin ve serbest radikallerin azalmasından kaynaklanmış olabileceğini kaydetmişler.

Ancak fazla kilolu olmayanların beslenmesinde kısıntıya gitmemesi konusunda uyarıda bulunmuşlar.

Bu araştırma gerçekten doğruysa, o zaman Afrika ülkelerinde ve Asya’nın belli ülkelerinde yaşayanların çok daha zeki olmaları ve ülkelerindeki bu açlık, sefalet ve hastalıklardan kurtulmanın yollarını bulmaları gerekmez miydi?

Oysa bu ülkelerde, hala zengin ülkeler ve Birleşmiş Milletler tarafından gönderilen Gıda maddeler ile yarı aç, yarı tok yaşamlarını sürdürmeye çalıştıkları malum.

Yani bilim adamlarının bu araştırmalarının da fos olduğu ortaya çıkmış oldu!

Eğer bilim adamları, insanlar %30 daha az beslenirse, daha sağlıklı olur ve daha uzun yaşarlar deselerdi. Bence daha inandırıcı ve gerçekçi olurlardı.

Burada Sayın Musa Eroğlu’nun bir sözünü anmadan geçemeyeceğim.

Ne diyordu Sayın Eroğlu “50 yaşına kadar ekmek bulup yiyemedik, bırakın bu yaştan sonra bulduğumuz ekmeği keyifle yiyelim”

Afiyet olsun…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şöyle sorayım : 1. Bir insanın hafızasının güçlü olması onun zeki olduğu anlamına mı geliyor?. 2. Zenginlik ve fakirlik arasındaki farkın zekayla mı alakalı oldugunu düşünüyorsun?...

Tolga Can 
 28.01.2009 15:44
Cevap :
Yorum ve katkınız için teşekkürler. Hafızanın güçlü olması, sağlıklı yaşamın bir göstergesidir. Ayrıca Zengenlik ve fakirlik arasındaki fark sağlıklı yaşamla ilgilidir diye düşünüyorum.  28.01.2009 18:59
 

Bildiğim kadarı ile her araştırma belirli bir kesim üzerinde ve o kesime yönelik olarak yapılıyor.Yaşam standardı iyi olan, yemekten başka bir düşüncesi olmayan, obez bir alman için bu tespit yanlımı acaba? Saygılarımla...

izmirli doksanyedi 
 28.01.2009 12:09
Cevap :
Yorum ve katkınız için teşekkürler. Selamlar...  28.01.2009 19:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2956
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster