Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

06 Temmuz '08

 
Kategori
Yolculuk
Okunma Sayısı
15058
 

Azerbaycan dönüşü...Gürcistan - ( Georgia )

Azerbaycan dönüşü...Gürcistan - ( Georgia )
 

Gürcistan Haritası - (Georgia) Map


Sevgili (MB) Milliyet Blog ve Antidepresan T.A.Ş Arkadaşlarım... Merhabalar!

Evet, beklediğim gün en nihayet gelip, çatmıştı...! TÜRKiYE`ME `dönüşdü bu...

Benim dönüş seyahatimi karayolu ile yapma arzusu, daha Azerbaycan`a ilk geldiğim haftalarda oluşmuştu kafamda bir kere. Ancak değişiklik olsun diye, ben once İran üzerinden Türkiye`ye dönmeyi düşünmüştüm. Ancak benim pasaportumda Amerikan vizesi vardı. Belki de bu vize bana İran`da bir sorun yaratabilirdi. Bunu bana Azerbaycan daki Türk ve Azerbaycanli dostlarım önemle hatırlattılar.

Bunun üzerine ben de güneyden İran üzerinden Türkiye`ye gideceğime, kuzeyden Gürcistan üzerinden Türkiye`ye dönmeye karar verdim. Otobüs biletimide BAKÜ-SAMSUN olarak (70-$ + 20-$ = 90-$) USA Dolar ödiyerek aldim. Buradaki 70-$ otobüs bileti + 20-$ ise Azerbaycan gümrük kapsından rahat geçebilmemizi sağlayacak (Hörmet-Bahşiş veya Rüşvet dedikleri) fon parasıydı.

BAKÜ-Azerbaycan hareketi ile (BAKÜ-GENCE) Azerbaycan-(TİFLİS-BATUM)Gürcistan-RiZE-TRABZON-GiRESUN-ORDU-SAMSUN-ANKARA ve en nihayet... ADANA...Tam tamına BAKÜ-ADANA 49-saatlik ve 3-otobüs aktarması ile
zevkli ve çok yorucu bir seyahatle sonuçlanmiş oldu bu vesile ile...

Azerbaycan-Gürcistan gümrük kapısında 3-Saat (1-saati=Azerbaycan, 2-saati=Gürcistan) Gürcistan-Türkiye gümrük kapısında ise 1, 5-saat (1/2-saati=Gürcistan, 1-saati=Türkiye) olmak üzere toplam ceman 4, 5-saati bekleme ile geçti.

Gürcistan girişi ile cıkışı arasındaki iki sınır kapısı mesafesi olarakda takriben 7 saatlik bir seyahatimiz oldu. Bu arada kahvaltı ve ihtiyaç molaları bu zamana dahildi. Bu güzergahımız üzerinde, Gürcistan`in TiFLiS-GORi- KHASHURi-AKHALTS IKHE ve BATUM şehirlerini görebildik. Gürcistan`daki seyahatimizin 3-saati gece, 4-saati ise gündüz olarak geçti.

Gürcistan`ın karayolları Azerbaycan`a göre çok düzgün ve iyi, ancak Türkiye`ye göre ise çok da güzel değil. Manzarası süper güzel, aynı Karadeniz kıyılarımızın devamı gibi Batum, Tiflis vadisi...

Azerbaycan ve Gürcistan'da yol üzerinde vermiş olduğumuz, ihtiyaç molalarındaki tuvaletler (WC)'ler tek kelime ile tam bir pislik ve rezalet... İnanır mısınız, insan zaten bunları görünce, ehh bazende kendi ülkemiz TÜRKİYE'mize haksızlık ettiğimizi anlıyorum doğrusu... Bu konularda biz TÜRKİYE olarak, hem Azerbaycan'a, hem de Gürcistan'a göre çok çok üstün ve temiziz. Bunu rahatlıkla gözlerinizde canlandırabilirsiniz dostlarım.

Bu arada yeri gelmişken, seyahatımda Azerbaycan ile Türkiye`yi birbirine bağlayan Gürcistan hakkında da kısa bir Ansiklopedik bilgi veremeden geçemiyeceğim sizlere doğrusu...

Gürcistan, Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alır. Tam adı Gürcistan Cumuhuriyeti’dir. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Gürcistan'nın kuzeyinde Rusya, güneyinde Azerbaycan, Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırını Karadeniz belirler.Rusya ile sinirda gumruk kapisi 6-Adet, Ermenistan ile 3 adet, Türkiye ile 1 adet ve Azerbaycan ile de 1 adet olmak üzere toplam 11 adet dir.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis
Gürcistan'ın en büyük şehiri Batum(***)
Gürcistan'ın nüfusu (2004 sayımı ile) yaklaşık 5-Milyon kişi
Gürcistan'ın yüzölçümü (Toprak büyüklüğü) 69.700-km2 dir.
(***)Batum, Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti sınırları içinde kalan Artvin ve Ardahan geri alınırken, 7 Mart 1921'de Batum da işgalden kurtarılmasına rağmen, 16 Mart 1921 tarihinde imzalanan Moskova Antlaşması gereğince Bolşevik ordularının ele geçirdiği Gürcistan’a bırakıldı.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te yaklaşık 14 tiyatro faaliyet göstermektedir. Ülkedeki kötü ekonomik koşullar tiyatro ve diğer sanat dallarını olumsuz etkilemiştir. Ancak, Tiflis'teki kültürel hayatın imkanlar ölçüsünde canlı olduğu söylenebilir. Son zamanlarda sergi salonları sayısı artmakta, sinema salonlarının sayısı azalmaktadır. Televizyon ve radyo faaliyetleri de artmaktadır; iki devlet televizyon kanalı ile 7 özel televizyon kanalı yayın faaliyetinde bulunmaktadır. 2005'ten beri Poti kentinde düzenlenen Karadeniz Ülkeleri Arası Çocuk Halk Dansları Festivali'ne her yıl yüzlerce kişi gelmektedir.

Sovyetler Birliği'nin dağılması Gürcistan ekonomisi üzerinde olumsuz bir etki yaratmış ve oldukça istikrarsız bir yapı ortaya çıkmıştır. Hammadde, enerji ve diğer endüstri ürünlerinin pazarlandığı diğer Cumhuriyetlerle arasındaki bağların ortadan kalkması Gürcistan ekonomisini olumsuz etkilemiş, bireysel gelirlerde, tarımsal ve sanayi üretiminde, turizm gelirlerinde önemli düşüşler yaşanmış, enflasyon ve işsizlik önemli ölçüde artmıştır.

Sevgi ve saygılarımı sunarım, efendim...

NECİP KÖNİ - ADANA / TR


KAYNAK : Vikipedi, özgür ansiklopedisi
RESİMLER : Necip KÖNİ - Arşivi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bay Köni,hoşgeldiniz,aslında size benim de bir şaka yapmam lazımdı ,hava öyle sıcak ki yazmakta bile zorlanıyorum.Kumluca tarafında sahildeyim , deniz kıyısı olmasına karşın bugün inanılmaz bir sıcak var , gelecek yıl Ege'de bir kasaba bulmayı hayal ediyorum.Antalyadan kaçacak başka bir adresim olması gerek.Size kolaylıklar diliyorum,her şey gönlünüzce olsun.

serap53 
 15.07.2008 18:18
Cevap :
MERHABALAR,SERAP HANIM...! CANINIZ SAG OLSUN...BEN HAZIRIM SAKANIZA...! EVET EN NiHAYET BENDE OZ VATANIMA DONMUS OLDUM..! ASLINDA BENiM AMACIM SiZi SASIRTIP,iNCiTMEK DEGiLDi..HERHALDE BiR ANDA YANLIS ANLASILDIM TAHMiN EDiYORUM..ASLINDA SiZDE HAKLISINIZ,BENi TANIMIYORSUNUZ,BiRDEN SANKi DAMDAN DUSER GiBi OLDU BU ESPiRi..! :)) NEYSE HERHALDE ARTIK BiR SORUN KALMADI DiYE DUSUNEBiLiRiM , OYLE DEGiL Mi..? SERAP HANIM,BEN AZERBAYCAN`da TAKRiBEN 1,5-AY KALDIM..VE AZERBAYCAN`LILARLA BAYAGI ARKADAS ve DOST OLDUM..BANA GORE iYi iNSANLAR...SiZE BU SICAK GUNLERDE BOL BOL GUZEL TATiLLER DiLERiM..AMAN GUNESE KARSI KENDiNiZi KORUYUNUZ... SEVGiLER ve SELAMLAR...NECiP KONi - ADANA / TR  15.07.2008 20:55
 

Hoşgeldiniz Antidepresan Necip Bey Abicim, Uzun yorucu geçen yolculuğunuzdan sonra sizi yorgun ve zayıflamış gibi gördüm.Umarım haksızımdır...Resimleriniz çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Saygılarımla.

binnaz delen atılkan 
 10.07.2008 13:31
Cevap :
COK SEVGiLi FERAYE HANIM KARDESiM (BACIM.!) MERHABALAR...COK COK TESEKKUR EDERiM...HOSBULDUK..! EVET MALESEF,KOSTURMACADAN,BiRAZDA SEKER HASTALIGININ PEHRiZLERiNi %100 TATBiK EDEMEM NETiCESiNDE BiRAZ KiLO VERMiSiM FARKINA VARMADAN HERHALDE..! ASLINDA FAZLA KiLODA PEK iYi DEGiL...OYLE DEGiL Mi..? SiZLER NASILSINIZ..? iNANIRMISINIZ SERiN BAKU`yu BIRAKIP,CUKUROVA`nin RUTUBELi ve SICAK HAVASINA BiRDEN BiREDE ADAPTE OLAMADIM DERSEM YERiDiR HERHALDE..! EVET DOLU DOLU 1,5-AY GERiLERDE KALDI...FAKAT SiZLERiDE(MEN OZLEeMiiSEeM..!) :))) TEKRAR COK COK TESEKKUR EDERiM... SEVGi ve SELAMLARIMLA...! NECiP KONi - ADANA / TR  10.07.2008 14:10
 

hoş geldiniz,umarım iş görüşmeleri istediğiniz gibi geçmiştir. Bu arada MB ailesinide ihmal etmediniz. Şık yazı ve resimlerinizle bilgilendirdiniz. Adana'dan bir arkadaşımız İst.la tatile geldi, Orada havanın sicak ve neminden şikayet ediyorlar. Azerbaycan'dan sonra Adana!nın havasına uyum zorluğu olsa gerek. Görüşmek dileğiyle saygılarımla..

Hasan Göksu PBahçe 
 10.07.2008 0:14
Cevap :
COK SEVGiLi HASAN BEYCiGiM,MERHABALAR vede HOSBULDUK..! GERCEKTEN DEDiGiNiZ GiBi BAKU`nun SERiN RUZGARLARINI BIRAKIP,CUKUROVA`nin RUTUBETLi ve SICAK HAVASI CEKiLMiYOR DOGRUSUNU SOYLEMEK GEREKiYORSA...BAKU HAVA YONUNDENDE COK ENTERESAN BiR KONUMA SAHiP,ORNEGiN SAHiLE GiTTiGiNiZDE ADANA-MERSiN-ANTALYA HAVASI,5-Km iCERi GiRDiGiNiZDE (Benim oturdugum evin semti) MONTiNDE,SANKi iSTANBUL HAVASI,BAKi SOWYETi DENiLEN SEMTiN UST TARAFLARI SANKi ANKARA-GAZiOSMANPASA-ASAGI AYRANCI GiBi BiR DEGiSiK BiR HAVA iKLiMiNE SAHiPTi,BENiM GOZLEMLERiME GORE TABii. EVET HASAN BEYCiGiM,AZERBAYCAN iSiNE SiMDiLiK NOKTAYI KOYDUM,ANACAK iLERiDEKi ZAMANLARDA NE OLUR..? ONU SiMDiDEN KESTiRMEK ZOR GiBi..BELKi EKiM AYINDA BiR DAHA GiTME DURUMUM OLABiLiR..OLAYLARIN GELiSiNE BAGLI..? SiZLER NASILSINIZ..?BOGAZIN SERiN RUZGARLARI ile BELKi BU KAVURUCU SICAKLARI ATLATIRSINIZ iNSALLAH..ISTANBUL`umuz BAMBASKA BiR SEHiR GONLUMUZDE..! HASAN BEYCiGiM COK TESEKKUR EDER,GOZLERiNiZDEN OPERiM..NECiP KONi - ADANA / TR  10.07.2008 10:50
 

hoş geldin. Seyahat dönüşü yazın ve görsel tanıtımlarınla yine bizi bilgilendirdin. Teşkekkürler, sevgiler..

Mahmut Ekrem Muhalefet demokrasiye geliştirir 
 09.07.2008 14:07
Cevap :
SEVGiLi MAHMUT BEYCiGiM,MERHABALAR...COK COK TESEKKUR EDERiM...HOSBULDUK..! BU ARADA SiZDE (MB) Milliyet Bloga ARAMIZA HOSGELDiNiZ..! SiZiN BLOG SAYFANIZA SOYLE BiR BAKTIM,BU ARADA MESLEKTAS OLUSUMUZADA AYRICA MEMNUN OLDUM...! SiZEDE (MB) Milliyet Blogda SABIRLI ve BASARILI OLMANIZI DiLERiM..BURASI YAZMAK icin GUZEL BiR PLATFORMDUR..iLERiDE COK DA ARKASASINIZ ve DOSTUNUZ OLUR..! MAHMUT BEYCiGiM,TEKRAR SiZE TESEKKURLERiMi SUNAR,SEVGi ve SELAMLARIMI YOLLARIM... NECiP KONi - ADANA / TR  09.07.2008 17:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8462
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster