Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '14

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1267
 

Azerbaycan medeniyetler ve kültürler arası diyalog mekanıdır

Azerbaycan medeniyetler ve kültürler arası diyalog mekanıdır
 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Azerbaycan’ın First Lady’si, Haydar Aliyev Vakfının Başkanı Mehriban Aliyeva


Rauf Aliyev, Azerbaycan’da yayınlanan Halk Gazete’sinin yazarı

Tarihinin silinmez ve muhteşem sayfalarından birini yazan bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti çeşitli halklara, milletlere ve dinlere mensup insanların ortak yaşadığı bir ülke. Bunun sonucunda  uluslararası çevreler günümüzde uluslararası camiada medeniyetler ve kültürler arası diyaloğun Azerbaycan modelinin bilimsel olarak araştırılmasının önemine değiniyor, Azerbaycan halkının gelenek göreneklerinden kaynaklanan yüksek değerlerinin öğrenilmesi ve bunun çeşitli ülkelerde uygulanması konusunu gündeme getiriyorlar. Medeniyetler ve dinlerin çatışmasının tezahürleri olarak ortaya çıkan küresel sorunların çözümü yollarında karşılıklı işbirliği çağrıları yapan bilim, din, siyaset adamları Azerbaycan’a geliyor, Bakü’de  yapılan uluslararası konferanslarda kendi görüşlerini paylaşıyor, müzakireler yapıyorlar.

Medeniyetler arası diyaloğu güçlendiren, ayrımcılığı önleyen, farklı kültürleri temsil eden halkların barış içinde yaşantısını sağlayan faktörlerden biri ve en önemlisi multikulturalizmdir. Bildiğiniz gibi multikulturalizm farklı dinlerin, kültürlerin birarada karşılıklı saygı ve sevgiyle yaşaması, anlaşması anlamı taşıyor. Asırlardır Azerbaycan'da  kültürel eşitliğin, hoşgörünün var olması  sosyal toplumsal ilişkiler sisteminin sağlıklı zeminde kurulmasına neden olmuştur.

Bugün medeniyetler diyaloğu, multikulturalizm dünyada istikrarın korunması, toplumların gelişmesi ve sorunların önlenmesi, çözülmesi açısından çok önemlidir.  Çünkü Dünya’nın akılalmaz şekilde değişime uğraması, bazı  süreçlerin ağrılı geçmesi, özellikle  dinler ve kültürler arasında hiç de hoş olmayan, aksine  günden güne gerginleşen karşılıklı düşmanlıklar derin heyecan ve endişe yaratıyor. Bu nedenle dünyada kültürlerarası diyaloğun rolünün esas teşkil etmesi ve küresel sorunların entelektüel, kültürel ve hoşgörülü düzlemde çözümü oldukça önemlidir. Azerbaycan sosyal bilimciler tarafından bu açıdan güçlü geleneklere, potansiyele sahip bir ülke gibi değerlendirilmekdedir. Bu anlamda medeniyetler arası diyaloğun, multikulturalizmin Azerbaycan modeli tüm dünyanın dikkatini çekiyor .

Azerbaycan’da hoşgörünün hüküm sürdüğünü ve devletle din arasındaki ilişkilerin üst düzeyde olduğunu çeşitli dinlerin temsilcileri de yüksek değerlendiriyorlar. Örneğin, Rus Ortodoks Kilisesi'nin Bakü ve Hazar Yeparkiyasının Başkanı Alexandr Azerbaycan'da devletle din arasındaki ilişkilerin örnek olduğunu özellikle vurgulamıştır. O,  dinlerarası diyalogla ilgili uluslararası konferansların  Bakü'de yüksek düzeyde organize edilmesinden ve dinlerarası diyaloğun daha da güçlendirilmesine katkılardan dolayı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e Rus Ortodoks Kilisesi'nin "Mukaddes Apostol Bartholomey" altın madalyasını sunmuştur. Azerbaycan Dağ Yahudileri Cemaati Başkanı Semyon İkhiilov Azerbaycanlılarla Yahudiler arasında tarihsel dostluk ilişkilerinin olduğunu kaydetmiş, ülkemizde tüm milletlerin bir  aile gibi yaşadığını, hiçbir zaman antisemitizmle karşılaşmadıklarını defalarca açıklamıştır.

Bugün dinler ve medeniyetler arası diyaloğun organizasyonunda, hoşgörü geleneklerinin tebliğinde, kültürel tarihimizin korunmasında ve tanıtılmasında büyük rolü olan Azerbaycan’ın First Lady’si, Haydar Aliyev VakfınınBaşkanı Mehriban Aliyeva'nın faaliyeti de ulusararası camiada takdirle karşılanıyor. Haydar Aliyev Vakfı ülkemizde yürüttüğü çeşitli projeler kapsamında çalışmalarını devam ettiriyor.  Vakfın mali desteği ile Bakü'deki Ortodoks ve Kutsal Meryem kiliselerinde tamir çalışmaları yapılmış, Yahudi çocukları için eğitim ve kültür merkezinin yapımına destek verilmiştir. Fransa’da Strasbourg katedral kilisesinin camlarının ve Roma’daki Capitoline Müzesi’nin “Filozoflar Salonu”n tamirine ayrılan mali yardım cömert bir jest ve Azerbaycan'ın Avrupa'ya verdiği önem gibi değerlendirilmiştir.

Bu noktada hatırlatalım; geçen yıl 17 Haziran’da Müslüman ülkeleri arasında en eski camilerden biri olan Azerbaycan’ın Şamahı Cuma Camisi milli manevi değerlerimizin korunmasında büyük emek sarf eden Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ve Haydar Aliyev Vakfı’nın hizmetleri sayesinde esaslı restorasyon yapıldıktan sonra halkın kullanımına verilmiştir. Buradan da görüldüğü gibi Haydar Aliyev Vakfı İslam dini ile birlikte diğer dinlere ait tarihi yapıların restorasyonun çalışmalarına gerekli desteği veriyor. Bu da kendi dini ve kültürel mirasımıza verdiğimiz önemden ireli geliyor.

Bugün Azerbaycan’da oluşmuş sürekli sosyo politik istikrar, dinlerarası hoşgörü bağımsız devletimizin gerçekleştirdiği siyasetin sonucudur. Ülkemizde tarihi ve kültür anıtlarının, Hıristiyan, Yahudi ve diğer dinlere ait mabetlerin restorasyonu, onarımı, diline, dinine bakılmaksızın ülkenin tüm vatandaşlarının inanç özgürlüğünün korunması, dini ihtiyaçlarının sağlanması yüksek düzeyde kanunla korunuyor. Azerbaycan'da yüzlerce cami, 11 kilise, 6 Yahudi sinagogu var. Tüm bunlar bir kez daha Azerbaycan’ın çeşitli halkların, milletlerin ve dinlerin birlikte yaşadığı, kültürlerin buluştuğu mekan olduğunu teyit ediyor.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1334
Kayıt tarihi
: 18.06.10
 
 

M.Ü. İletişim Fakültesi 1997 mezunuyum. Şu anda Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyyeti'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster