Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
196
 

Azerbaycan Türkiye 2

Gül Becemen'in ardından kürsüye gelen Eski Azerbaycan Başbakanı Panah Hüseyinov'un Azerbaycan Ermenistan ilişkilerini anlatırken değindiği noktalar çok ilginçti.

Ermenistanlı altmış bin hanımın Azerbaycanlı altmış bin erkekle evli olduğunu ve bunların tamamının Azerbaycan'da aile oluşturduklarını çocuklarının olduğunu ve bunlar rakama vurulduğunda dokuz milyonluk Azerbaycan'da Ermeni ve Azerbancan'lı ailelerin fert olarak sayı çoğunluğu ciddi bir yer tutmakta..

Hüseyinov, "Oysa Ermenistan'da ne bir Türk ne bir Azeri ne bir İranlı nede bir Rus bir Ermeni ile evli olup Ermenistan da yaşamamaktadır.

Nasıl ilginç değil mi?

Bu ilişkiye Türkiye üzerine benzetirsen Türklerle Kürtler nasıl ki et ve tırnak olmuşlarsa Azerbaycan'la Ermenistan arasında da buna benzer küçükte olsa bir yapı var.

Siyasilerin almış oldukları her türlü kararları bu yapıları göz önünde bulundurarak almaları gerekir. Benim beğenmediğim birkaç örneği vereyim

.Rusya Türkiye ile vizeleri kaldırırken biz iki devlet bir milletiz diyen Azerbaycan lideri İlhan Aliyev Türk milletinin gözünün içine bakarak Türkiye Rusya ile vizeleri kaldırmış olabilir ama biz Azerbaycan olarak vizeleri kaldırmaya daha hazır değiliz diyor.

Şimdi sizlere soruyorum hani biz bir millet iki devlettik? Gürcistan vizeyi bırak pasaportu kaldırırken bir Türk'ün Gürcistan kendi ülkesiymiş gibi girmesini sağlarken bir millet iki ayrı devlet olduğunu ifade eden Azerbaycan'ın biz henüz vizeleri kaldırmaya hazır değiliz demesini nasıl yorumluyorsunuz?

Bir başka örnek vereyim, dünyada Türk dilini Türk diline çeviren tek ülke Azerbaycan'dır. Hani biz bir millet iki devlettik? Türkiye'de çekilen bir filmi Azerbaycan da Türkçe izlemek isteyen Azerbaycan Türkü'ne bu filmler dublajlanarak Azeri diline çevrilip izletilmektedir.

Bu nasıl bir mantık?

Hâlbuki Azerbaycan Türkçesi ile Azeri Türkçesi arasında küçük bir lehçe farkı vardır. Türkiye'nin güney doğusuyla batısı arasındaki lehçe farkı ne ise Kars ilindeki bir Azeri'nin Azerbaycan'daki bir Azeri'nin arasındaki lehçe farkı aynıdır.

Hâlbuki Azeri halkı Türk filmlerini Azeri dilde çevrilmeden orijinal dili ile izlemek istedikleri halde siyasilerin devlet politikasının bu filmleri Azerbaycan dilinin çevrilmesine müsaade etmesinin altındaki yatan gerçek ne olabilir?

Siyası kaygı mı? Ticari kaygı mı? Kültürel kaygı mı? Bunları irdelemenizi istiyorum" şeklinde konuştu.

 

İbrahim Erdem Karabulut

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 106
Kayıt tarihi
: 03.03.12
 
 

Aydın ünüversitesi siyaset akademisi .. Aydın Üniversitesi ULUSAL GÜVENLİK OKUDU.. Kültür ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster