Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '07

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
537
 

Azeri- ce

Azeri- ce
 

Yarab men bu ahır üreği alım haralara aparım, çarasını hangi diyardan tapabilsem de özümü o yana çevirsem. Bir dinlesem ata torpağınnan, nene otağından gelen gaydayı. Bir dinlesem yele üz çevirmiş kara peştamallı içimdeki o lal uşağı.

Bu kez özümle, sözümle bir, aslım gibi astarım gibi bir giriş yapmak istedim. Üstelik bunu isteme sebebim ise, aynı topraklardan geldiğim, aynı dili konuştuğum ama ayrı zamanlarda ayrı yerlere dağılmış olduğum toprağımın insanıyla, bir reklâm aracılığıyla alay edilmiş olması.

Bir cips firmasının “yiyin gaaari” reklâmını bilmeyen yoktur. Şimdilerde forum sitelerinde sözde Azericeleştirilmiş slogan ise şöyle “Somurun gaaari” Öncelikle belirtmeliyim ki Azericede somurmak, emmek kelimesinden gelir. Türkçede de kullanıldığı gibi aslı sömürmektir ki cips yemekle hiç alakası yoktur. “Gari ya da gayri” diye bir kelime de zaten mevcut değildir.

Kabul etmem gerekir ki Azerilerin Kuzey Kafkasya üzerinden göçü sırasındaki parçalanışlarıyla, Rus boyunduruğu altına girmiş Azerbaycan Azerileri, kültürlerinden kopuk yaşamış, ana dillerini konuşamamış ve ancak 25 Ağustos 1991’de Beyaz Rusya’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle yavaş yavaş özgürlüğü tanımıştır. Ancak kendi dillerini konuşabilmiş, Azericeyi biraz Rusça ile harmanlamış ve yeni bir biçim kazandırmışlardır. İki dalda incelenebilen Azerice özünde biraz daha kaba bir dil olup Türkçeye çok yakındır.

Aslında Azeri kültürünün insanları sıcakkanlı insanlar oldukları için genelde sevilen –en azından Türkiye’de- insanlardır. Yani sorduğunuz 3 kişiden 1’i hiç değilse dillerini sever, komik bulduğu için. Uydusu olanlar bilirler, Amerikan filmlerinin Azerice seslendirme şeklinin ne kadar da konik olduğunu, bunlara gülmemek elde değil…

Sonuç olarak söylemek istediğim şu ki, Orta Asya göçü sırasında ataları Kafkasya üzerinden Anadolu’ya yerleşmiş bir Türk olarak, geldiğim topraklarla, bu toprakların lehçesiyle gurur duyuyorum. Kimine göre komik, kimine göre alaycı olsa da…

Geceniz heyire galsın…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle söyleyim ki, sizler anlaya bilesiniz deye Türkiye türkçesinde yazıcam (bildiğim kadarıyla). Azeri türkcesi sizlere nasıl komik geliyorsa, :) Türkiye türkcesi de bizlere öyle komik ve şirin geliyor. Bunu çevremde söyleyenlerin dilinden duydum :). Tüm bunlara rağmen ben türkcemi çok seviyorum. Geceniz xeyre qalsın!!! :)))

ipeğin 
 25.11.2010 14:53
 

Sevgili ela bravo güzel bir konuya değinmişsin. Atalarımızın topraklarında buralara göçsekte, onlarla dalga geçilmesi doğru değil.

Mehmet EREN 
 23.06.2007 19:52
Cevap :
Teşekkür ederim sevgili mehmet, güzel yorumlarınız, ilginiz ve alakanız için. Başka başlıklar altında görüşmek ümidiyle, hoş kalın...  30.06.2007 19:52
 

İyi ki Kablo TV de var. Dediğiniz gibi sadece futbol maçlarındaki anlatım (kapıcı, meydan sahipleri, kamanda,evine gidi,oyuna dahil oli) değil diğer tüm prorgamları, filmler, loto çekilişlerini (500 manat uttu) bile ilgiyle ve zevkle izliyorum. Bütün bunlara rağmen başta Azerbaycan olmak üzere diğer Türki Cumhuriyetlerle her anlamda ilişkilerimizin daha da arttırılması inancı ve görüşündeyim. Çünkü özellikle Azerbaycan için Türkiye'nin yeri başka. Bunu iyi bilmek, değerlendirmek lazım. Mutlu kalın, sevgiler.

İlyas Bayram 
 17.06.2007 7:12
 

Ben ilk Baku'ye gittiğimde komik geliyordu her kelime ama yaşadıkça alışmaya başlıyorsun,normal geliyor.Yalnız rusça ile karıştırdıkları zaman anlama zorluğu çekerdim,. Sevgilerimle, Itır Arayıcı

Bettyboopben 
 16.06.2007 10:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 209
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1641
Kayıt tarihi
: 25.04.07
 
 

Şu an özel bir şirkette, grafiker olarak çalışmaktayım, geçmişte hikaye denemeleri ile başladığım ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster