Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '07

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
527
 

Azıcık merhamet!!!

Azıcık merhamet!!!
 

Aman ayaklarımıza dikkat edelim.

Naçizane bedenimizin en önemli parçası bence ayaklarımızdır. Çünkü rutin aktivitelerimiz içerisinde ayaklarımız günde ortalama dokuz bin ila on bin adım atar. Bu demek oluyor ki neredeyse dünyanın çevresini bir yıl içinde dört beş kere dönecek kadar yürüyoruz. Haliyle uyku saatlerimiz dışında tüm yükü taşıyan ayaklarımız kemik ve kemikçiklerin birbirine tutturulduğu muazzam bir yapıdaki bir kişiye ait olsa dahi her bir ayağa düşen vücut yükü genel ağırlığın iki katına çıkmaktadır hem de her ayağa kalkıştan sonra. Bizim sabır taşı zahmetlere direnç gösteren sevgili ayaklarımız cefakâr dostlarımız çoğu sorunu biz fark etmeden yaşıyor biliyor musunuz? Uzun süreler boyunca onlara çektirdiğimiz sıkıntılara, sıkışık ayakkabılarla verdiğimiz mutsuzluğu inatla ve sabırla direniyor ve hatta ilgisizliğimizin boyutu sınırları aştığında form değiştirerek tanınmaz hale gelebiliyorlar.

Ve görünen şu ki sağlıklı beslenmememiz, hareketsizliğimiz, dolayısıyla aşırı kilo, önemsememe ve güzel olmak adına uygun olmayan daracık ayakkabılarla yıprattığımız yorduğumuz ayaklarımızın sağlığı tehlikede. Ciddi manada bu ayaklarımızda mevcut olan rahatsızlıkların başımızdaki ağrılara bile yol açtığı su götürmez bir gerçek. Basınç altında kalan ayaklarımızın sinir ve damar bozukluklarına sebebiyet vermeden sağlıklı kalmaları için gereken özeni göstermeli, küçük rahatsızlıklar diyerek hafife aldığımız durumların ciddi sonuçlar doğurabileceğini düşünerek hekimlere başvurmalıyız.

“ Aman ayaklarıma kara sular indi ” tabiriyle nicelerimiz evimize geldiğimizde uzatıp dinlendirmek için yer ararken, bir gün sevgili ayaklarımızın bizi terk edebileceği gerçeğini unutmayınız. Ayakta ve sağlıklı günler için her şeyimize gösterdiğimiz önemi ayaklarımıza iki katı şeklinde gösterelim.

Keyifli, ortopedik, sağlıklı günler. Ömrümüzde yürünecek daha nice uzun yollar var, ayaklarımıza iyi bakalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özellikle ofis çalışanlarının en büyük sağlık sorunu herhalde gün boyu hareketsiz kalan ayaklardan ve masa başında canına okuduğumuz omurgamızdan kaynaklanıyordur. Koşmaya, yürümeye ve ağaca çıkmaya programlanmış vücudumuzu hareketten uzaklaştırdıkça daha çok yorulduğumuzu, güzel görünmek için giydiğimiz ince burunlu yüksek topuklu ayakkabıları giydikçe de çirkinleştiğimizi hatırlatmak adına güzel bir yazı olmuş. Kalemine sağlık Şe'lale..

Buka 
 13.05.2007 11:42
Cevap :
Teşekkkür ederiiiim..  14.05.2007 9:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 218
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 1426
Kayıt tarihi
: 02.02.07
 
 

Elektrik mühendisiyim. Eğitimci bir ailenin kızıyım. Kelimeler ve rakamlarla geçen serüven dolu b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster