Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '09

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
256
 

Aziz Yıldırım'ın her satırından sportmenlik (!) akan baş yazısı..

Aziz Yıldırım'ın her satırından sportmenlik (!) akan baş yazısı..
 

Büyük fenerbahçe taraftarının arasına karışmış kişiler (!) Öyle mi sayın Aziz Yıldırım?


Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe Dergisi Aralık sayısında yer alan başyazısından:

"....... Geçtiğimiz ay içinde spor müsabakalarında yaşanan üzücü olaylar bu konularla ilgili olarak bu güne kadar ısrarla ifade ettiğimiz düşüncelerimizde.........."

Neydi ifade edilen düşünce? Efes maçından sonra, kulübün resmi sitesinden: "Büyük taraftarımızın arasına karışarak bu istenmeyen olaylara sebebiyet verenler....." denildi. Halbuki sahaya inerek oyuncuları ve teknik adamları döven onlarca kişi, sahaya yabancı madde yağdıran binlerce kişi, demek sadece araya karışan bazı kişilermiş. Kıvırmayacaktı fener, "bunları istemiyoruz, böyle taraftartan utanıyoruz" diyecekti, demedi, diyemedi, sahiplendi, fırsat kaçtı..

Başka neymiş ifade edilen düşünce? G.Saray'la basketbol maçından sonra, fenerbahçenin sorumlu yöneticisi: "Biz böyle olaylar görmedik hiç" dedi. Sanki hala cezasını tamamlamadıkları Efes maçı Zambia'da oynandı.. Sorumsuz bir açıklamaydı, saçmaladı, fırsat kaçtı..

Başka? Aynı maçtan sonra başka bir açıklamada: "Efes maçındaki olaylarla G.Saray maçındaki olaylar bir tutulamaz. Efes'le oynanan maçta, maç bittikten sonra olaylar çıktı, halbuki bu maçta henüz maç bitmeden olaylar çıktı, bu stresle kaybettik, ikisi aynı değildir." İbretlik bir açıklama! Sahalar karışıyor, ortalık yıkılıyor onlar hala galibiyet alıp alamamaktan bahsediyor. Olayların vahametini böyle karşılaştırıyorlar! Yani mağlubiyete sebep olan olaylar daha büyüktür demek istiyorlar. Kaç kişi dövülmüş, kaç kişi tekme tokat dayak yemiş ya da yaralanmış önemli değil, mağlubiyete sebep verip vermemesi önemli! Bu da ne kadar sportmen olduklarını bir kez daha ele veriyor..

Görüyorsunuz değil mi; "bugüne kadar ısrarla ifade ettiğimiz" dedikleri düşünceleri (!) bunlar işte..

Devam edelim Aziz Yıldırım'ın başyazısına:

"...... ve bireysel olaylar sebebiyle kulüplerin cezalandırılmamasına yönelik fikrimiz"

Olayların devam edeceğinden korkmak, taraftarının olay çıkartmasını önleyeceğine olan inançsızlık ve hatta bir çeşit destektir bu düşüncenin ana kaynağı..

".... Senin olayın, benim olayım yaklaşımı bu gün olayların bu noktaya gelmesinin en önemli nedenidir. Herkesin sıfır tolerans ile olaylara yaklaşması, yaşanan üzücü bir olayın ardından "ama" şeklinde yan açıklamalara sapmaması, ....."

Bakın şimdi arkadan gelen cümleleri inceleyelim:

"........ Rakibimizi galibiyetinden ötürü kutluyoruz. Ancak (yani "ama" dememiş oluyor "ancak" demek suretiyle) rakibimizin başarısını kutlamak, maçta meydana gelen büyük hakem hataları konusunda gereğini yapmamıza engel değil."


"........ Maçın ardından basın önüne çıkıp, sert demeçler ile camialar arasında derin tartışmalara sebep olmama adına ben de dahil hiçbir yöneticimiz konuşmuyor. Bu duruşumuz, haklarımızı korumayacağımız, yapılan haksızlıklara tepkisiz kalacağımız anlamına gelmediği gibi sakın ha böyle de görülmemeli. ....... Kimsenin sınırsız kredisi yok ve hiç kimse vazgeçilmez değil, herkesi hizmetleri ve yaptıkları ile değerlendiriyoruz. Tarafsız olduğundan şüphe duyduğumuz, güven konusunda zafiyet içinde olan görevlilerin, görevi ne olursa olsun Türk Sporunda yeri olmayacağını, bir dakika dahi görevlerinde kalmalarına tahammülümüzün olmayacağını bir kez daha altına çizerek hatırlatıyorum."

Gördünüz mü komediyi? Fazla yorum gerektirmiyor değil mi? "Ama" şeklinde yan açıklama yapmamaktan bahsedip "ancak" demek...??? Ve aba altından ve hatta üstünden sopa göstermek.. Sonra da Türk futbolunda huzur, camialar arası derin tartışmalara sebebiyet vermemek (!) demeçleri vs. vs. vs.. Devam edelim:

"....... Benim ve arkadaşlarım için tek öncelik var; o da Fenerbahçe'nin başarısı. Başarımızı engellemek için hakkımızı yemeye teşebbüs eden, kimler olursa olsun, karşısında biz olacağız ve haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz."

Sanki sportif konularda bir açıklama değil, adeta siyasi bir açıklama, mücadele manifestosu!!

Yanılıyorsunuz Sayın Yıldırım!!! Öncelik fenerbahçenin başarısı olamaz, öncelik sporun asaleti ve ruhu olmalıdır! Sahalarda olaylara sebebiyet veren asıl kafa bu kafadır..

Bu her satırı tahrik kokan ama sportmenliği savunuyormuş görünen bu açıklama dışında bir şeyi daha merak ediyorum. Kadıköy'de oynanan maçlarda galip gelmesine rağmen sürekli olay çıkaran ve ceza alınmasına sebep olan bu güzide kulübümüzün taraftarları yenildiklerinde ne yapacaklardır sizce?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 293
Toplam yorum
: 469
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1060
Kayıt tarihi
: 07.11.08
 
 

Sporun bir kavgadan çok; ahlak, mücadele, eğitim, zeka ve dürüstlük olduğuna inanıyorum. Doğaya, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster