Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '13

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
200
 

Azospermi ve Tüp Bebek

Azospermi ve Tüp Bebek
 

Azospermi ve tüp bebek


Azospermi nedir?

Erkeklerin üreme sistemi işleyişi için canlı, sayıca çok, kaliteli, hareketli spermlere ihtiyaçları vardır. Normal şartlar altında erkek bedenlerinde üretilen ve birleşme anında dışarı çıkacak olan sperm örneğinde milyonlarca sperm bulunmaktadır. Uygun koşullar varsa tek bir tane sperm yumurta ile bulaşabilerek döllenme olayını gerçekleştirmektedir.

Azospermi durumlarında ise spermler üretim aşaması ile ilgili sıkıntı yaşayabilmekte ya da vücudun ürettiği spermler dışarı çıkış esnasında problemlerle karşılaşabilmektedir. Durum böyle olunca erkeğe ait kısırlık gündeme gelmektedir. Genetik faktörlerle bağ kurulabilecek olan bu konu için tıp değişik araştırmalar yapmakta ve azospermi olaylarına çözüm aramaktadır. Tüp bebek tedavilerine konu olan azospermi için çeşitli teknikler sağlanabilmektedir. Spermlere ulaşmak, iyi kalitede olanları ayrıştırmak ve çok değerli oldukları için kalanların dondurulması tercih edilebilmektedir.

Azospermi iki şekilde gözlemlenebilir;

Obstrüktif azospermi durumları:

Azospermi durumlarının % 40lık kısmını oluşturmaktadır. Var olabilmiş her hangi bir tıkanıklıktan ötürü spermler üretilmiş olmasına rağmen dışarı atılamamaktadır.

Non-obstrüktif azospermi durumları:

Azospermi vakalarının % 60lık kısmını oluşturmaktadır. Sperm üretiminin engellendiği durumlar söz konusudur. Üretim olmamasından dolayı spermler dışarı atılmamaktadır.

Tüp bebek tedavilerinde azospermi değerlendirilecekken önemli olacak durumlar;
Baba adayından detaylı olarak geçmiş hikâyesi istenecektir. Öyküde sorgulanacak olan durumlar;
geçirilen enfeksiyonlar
travmalar,
diğer aile bireylerinde bu tip problemlerin olup olmadığı,
kemoterapi alınıp alınmadığı gibi durumlar sorgulanacaktır.

Tüp bebek öncesi fiziki değerlendirme
Tüp bebek tedavisi öncesinde doktor hastasını fiziki olarak değerlendirecektir. Anatomik anlamda problemler, kitle oluşumları var mı sorgulanacak ve hastalık detaylandırılacaktır.
Gerekli durumlarda hastalara testosteron hormonu ve FSH hormonu ölçümleri yapacak ve tüp bebek tedavisinden önce bu işlemlere gerek duyulabilinecektir.

Tüp bebek tedavilerinde başarı için ilk etapta azosperminin kaynağının bulunması gerekir. Şayet yapılacak hormon tevdisi ile kaliteli spermler üretilebilirse tüp bebek tedavisi bu yönde ilerleyecektir.

Kimi tıkanıklıklar için de TESA, TESE ile yapılacak tekniklerle spermlere ulaşılabilinecektir. Ulaşılmış olan spermler azospermi hastalığında oldukça önemlidir. İlerisi için de kullanılırlığı düşünülerek dondurma işlemleri düşünülebilinecektir. Tüp bebek tedavisi bile olsa canlı- kaliteli- hareketli sperme ihtiyaç duyulacaktır. Bu tek sperm bile döllenme için yeterli olabilecektir. Elde edilen spermlerden kayıp yaşanmaması için detaylı olarak ayrıştırmak, dondurmak ve saklayabilmek gerekir.

Tüp bebek tedavilerinde;

Azospermi sıkıntısı kaynakça tespit edildikten sonra tekniklerden uygun olanı ile baba adayından sperm örnekleri alınacaktır. Uygun koşullarda ayıklama işlemi yapılacak olan spermlerden döllenmeye uygun kalitede olanları işleme konulacaktır.

Spermlere ulaşılmışken aynı zamanda anne adayında gerekli tüp bebek tedavi aşamaları devam ediyor olacaktır. Kliniksel açıdan anne adayında var olabilecek sıkıntılar ortadan kaldırılmaya çalışılır. Her iki kişide de problemin varlığında eş zamanlı tedavi süreci ilerlemektedir. Sıkıntıların en büyüğü olan spermin olmayışı cerrahi işlemlerle ortadan kaldırıldıktan sonra işleyiş daha kolay olacaktır.

Klasik tüp bebek tedavisinde var olacak süreç anne için devam ediyor olacaktır. Annede hormon seviyeleri kontrolü, yumurtlama durumu, yumurtanın çatlaması, olgunlaşması, toplanması işlemleri gerçekleşir. Sonrasında babaya ait sperm ve anne yumurta hücresi laboratuvar koşullarında birleştirilir.

Şayet elde edilmiş sperm örneği dondurulma işlemi ile saklanmışsa tedavi gününde uygun şekilde çözülecek ve döllenme olayı için serbest bırakılacaktır. Azospermi varlığında elde edilmiş sperm ve yumurta hücresi klasik tüp bebek tedavisinde olduğu gibi döllenme olayının gerçekleşmesi beklenir. Çok geçmeden kaliteli olan embriyo anne rahmine zerk edilir. Bu işlemlerin bitiminden sonra geçecek süreç çiftler için uzun gibi gelse de 12 gün sonra gebelik testi yapılacak ve mucize gerçekleşmiş olabilecektir.

Prof. Dr. Bulent Tıraş

http://www.tupbebeknedir.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1187
Kayıt tarihi
: 18.09.12
 
 

Tüp bebek tedavisi ve kadın doğum uzmanı Prof.Dr.Bülent Tıraş. www.bulenttiras.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster