Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

06 Mart '12

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
20913
 

B-Fit merkezlerinde 30 dakikalık spor programı

B-Fit merkezlerinde 30 dakikalık spor programı
 

alıntıdır


Spor sadece zayıflamak amacıyla değil, yaşam felsefesi haline gelmeli. Ama ne yazık ki, bizler kilo aldığımız zaman spor salonlarının yolunu tutarız. İçimizde sürekli spor ve sağlıklı yaşama dikkat edenler vardır mutlaka. Örnek almamız gerek.

Geçtiğimiz günlerde yaz’a sayılı zaman kaldığından, vitrinlerde yazlık elbise sezonunun açılacağından, renkli elbiselerin koyuların yerini alacağından konuştuk ve kendimizi ertesi sabah yeğenimle spor salonunda bulduk.

Her şeyin başı sağlık için şart olduğuna inandığımız spor, eli kulağında yaz ayları düşünüldükçe en uğrak yerlerimiz arasında oluyor. B-fit hem yakınlık açısından hem de yalnızca bayanların spor merkezi olması açısından tercih nedeni oldu bizim için.

Önce yarım saatlik sporda ne yapılabilir diye düşünerek Derin Hanım ile konuşmaya başladık. Yaş ağırlığının 15-75 olduğunu, bayanların ve yetişme çağında fazla kilolarından şikayetçi olan gençlerin sıklığından bahsetti. Daha sonra sistemin işleyişini anlattı.

Sistem spor aletleri ve aerobik hareketler eşliğinde işliyor. Spor aletlerinin ağırlık içermediği, yurt dışında fizik tedavi amaçlı kullanıldığı söyleniyor. 30 saniye ayarlı aletlerde çalışırken çalan zil eşliğinde spor platformları üzerinde aerobik hareketleri yapılıyor. Tekrar 30 saniye dolduğunda bir başka spor aleti deneniyor derken üç tur tam bir koşturma ile geçiyor. Haftada en az 3 gün gidilmesi ön görülüyor.

Sonrasında nabız kontrolleri yapılıyor. Ben kalp rahatsızlıklarından korktuğum için özellikle bir zararı olup olmayacağını birkaç defa sordum.

Amaç vücudun her bölgesini çalıştırmak olduğu için, 30 ar saniyelik çalışmalarla şoklama yapılıyor. Gidenlerin çok memnun olduğuna dair teşekkür yazılarını okuyunca daha bir rahatladım. Çalışmalarda antrenörlerin sertifikalarını inceleme fırsatım olması da ayrıca içimin rahatlamasına neden oldu.

Spordan yaklaşık yarım saat sonra ise, süt içilmesi ön görülüyor. Spordan sonra içilen süt yağ yakımını hızlandırıyor. Ayrıca acıktığınız an düşünmeden dilediğiniz kadar yiyebileceğiniz yiyecek olarak da salatalık öneriliyor.

Yavaş yemek yemenin önemi konusunda oldukça ısrarcılar. Beyin ilk 10 dakika tokluk hissi algılayamadığı için, 10 dakika içerisinde hızlı tüketilen 5 tabak yemek bile sizi doyurmaz. Bu nedenle yavaş yemek yenildiğinde ilk 10 dakikayı daha az kalori ile geçirmek mümkün.

30 dakikalık spor, 60 dakikalık soru-cevap süreci sonunda B-fit’in bu işte uzmanlaşmış olduğunu düşünmeye başladım. Tavsiye edebilirim.

Ancak spora başlanmasındaki amaç kilo vermek değil, formda kalmak ve sağlıklı yaşam olmalı.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fit merkezlerine gitmiyorum. Balığa çıkıyorum. Baçede uğraşıyorum. Sahili temizliyor, poşet ve pvc şişeleri topluyorum.

Ahmet KARAKAYAN 
 06.03.2012 23:12
Cevap :
Daha ne olsun ki:) siz hem kendinize hem çevrenize faydalı olanı yapıyorsunuz. Tebrik ederim.  07.03.2012 8:34
 

Bir de kısa sürede kilo vermek de pek bir işe yaramıyor. Hemen alıyorsun çok hızlı bir şekilde zayıf halinde 2 yıl durabilirsen yağ hücreleri ölüyor yalnızca:(

Arzu Elif 
 06.03.2012 14:44
Cevap :
Evet kesinlikle, hızlı kilo veren bir o kadar da hızlı alıyor(tecrübeyle sabittir:) özelliklede kış ayları ne kadar çok kilo alınıyor değil mi:( birde masa başı çalışanlar için oldukça zor. Spor kaçınılmaz. selamlar  06.03.2012 14:54
 

Sağlıklı bir yaşam için spor olmazsa olmazlardan, ama hepimiz hayat koşturmacası içinde sağlığımızı sürekli ihmal ediyoruz. Seni tebrik ederim Merve'ciğim, çok iyi etmişsin bu aktitiveye katılmakla. Ben de bu akşam yogaya başlıyorum, heyecanlıyım :) Gelişmeleri anlatırım bilahare. Öpüyorum canım, sevgiler.

A.Nilgün Aktaş 
 06.03.2012 14:10
Cevap :
Süper bir karar, hayırlı olsun:) gelişmeleri merakla bekliyor olacağım Nilgün Hanım. Düşünüyorum ama henüz uygulamaya geçiremiyorum. Bu nedenle sizin yoga ile alakalı paylaşımlarınız çok ilgimi çekecek:) Sevgiler gönderiyorum  06.03.2012 14:12
 

Yeni evimin altında süper bir boş mekanımız var...b-fit açalım mı acep ?..Sevgiyle ...saygıyla..:)

Mesut Selek 
 06.03.2012 13:26
Cevap :
Şimdi hemen hemen her yerde var neden olmasın:) sağlıklı yaşam için el ele diyorum o zaman:)saygılar  06.03.2012 15:14
 
 
Toplam blog
: 665
Toplam yorum
: 3220
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1598
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster