Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '14

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
93
 

Baba Allah, baba devlet inancı ile babalara gelen toplumlar

Baba Allah, baba devlet inancı ile babalara gelen toplumlar
 

Hindu inanışında Diyaus Pitar "Baba Tanrı" motifi sadece Hindistanda kalmamış, onların mistik öğretileri batıya da taşınmış. Yunanlıların mitolojik din anlayışında Zeus Pateras (Baba Zeus) Romalılara Jupiter olarak geçmiş. Burada hızını alamayan BABA İLAH Motifi Hristiyanlıkta kendini bulmuş. Bugün Bosna'nın dünyanın en garip idare şekli olan üçlü başkanlık sistemi Hristiyanlığın İlah Anlayışının sembolüdür. Baba Oğul Kutsal Ruh, bunu edebiyatta üç Silahşörlerde görürüz "Üçümüz birimiz birimiz Üçümüz", bizde bir veya üçleme yok en fazla "Üçün biri var" o da bu konuyla alakalı değil.

Dönelim Baba Tanrı olayına....

Eski siyah beyaz Türk filmlerini izleyenler bilirler özellikle ÖMERCİK'li AYŞECİKli olanlar. Filmlerde çokça "Allah Baba" ve "Allah Dede" vurgusu vardı. 

Allahı neden baba yaptı toplumlar?

Cevap çok basit Kralı ve Devleti Baba yapabilmeniz için Allah'ın da güç odaklı çatık kaşlı ihtiyar bilge ama güçlü olduğunu gösteren ZEUS modeli Tanrı yerleştirildi kafalara.

Bu sosyolojik olarak ataerkil ailenin yerleşmesi içindi. Evde baba, sokakta devlet ve Kral, gökte Baba tanrı hüküm sürüyordu.

Kitabı Mukaddeste (Tevrat ve İncil'de) "Bir erkek babasını onurlandırır" ayeti ile Baba tanrı göklerde, Kral, devlet idaresinde, baba da evde mutlu edilmeliydi hep. Baba Tanrı'nın, Kralın ve Evde babaların yaptıkları sorgulanamazdı.

Oysa Kuran ve evvelindeki kitaplar Allah'ı baba modelinde göstermiyor üstelik KADIN'ı ANA olarak yüceltiyordu. Kuran dördüncü sıraya NİSA'yı koyarak kadına önem verilmesine atıf yaparken geri kalmış ilkel arap toplumlarını adam etmeye çalışıyordu.

Allah'ın bir cinsiyeti yok, ama illa kişilik olarak nereye yakın duruyor dersek onun bir ANNE'ye daha yakın durduğunu söyleyebiliriz konunun anlaşılması açısından. ( LÜtfen bu yazımı düşünmeyen geleneksel kesimler okumasın çünkü onların çoğu Sanatçı Berk Gürman'ın yüzyılların lafı olan "AY'A DEĞİL İŞARET PARMAĞINA BAKMALARI" dolayısıyla bu yazıdan sebeplenemezler. Onlara tavsiyem Azizlerine pardon mübareklerine gidip tevbe alsınlar bu gibi boş işlerle uğraşmasınlar).

Neyse dönelim mevzuya. Allah insanın Anne gibi olması için Kitapların anasını yollamıştır bu yüzden ANNE peygambere kadınlara değil anne olması gereken erkeklere vahiy gelmiştir ağırlıklı olarak. Anneler sevap için iyilik yapmaz zira karşılık beklemez ama en iyi baba evladından yine karşılık bekler.

Kuran'ı irdelediğimizden ondan evrensel İLKELER çıkar o ilkeler (Ahlak vicdan adalet sorumluluk eşitlilik) bizi Analaştırır. Devletin Anne olması gerek ve evin idaresinin annede olması gerek.

Olay annede bitiyor. 

Dünyayı söz değiştirecek dünyayı anneler değiştirecek, bu yüzden Kuranın diğer adı UMMUL KİTAP (Kitapların ANASI).

Saygılar

 

Faydalı linkler

http://blog.milliyet.com.tr/neden-kadin-peygamber-yoktur-/Blog/?BlogNo=419809

http://blog.milliyet.com.tr/rahim--neden-hem-allah-in-hemde-kadin-cinsel-organinin-ismidir-/Blog/?BlogNo=377215

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3554
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster