Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
220
 

Babaannem Güli 150 Yaşında

Babam, amcalarım, halalarım esas dünyaya göç edeli yıllar oldu. Babaannem Güli hâlâ sağ. Yüce Allah uzun ömür versin!.

Kendisi 1.7.1869 doğumlu olduğuna göre 150 yaş yılını doldurmak üzere!

Bugün dünya kadınlar günü babaannemin kadınlar gününü kutluyorum.

Bizim oralara eskiden 5-6 metre yükseklikte kar yağdığını hatırlıyorum.

Babaannem Güli Amcam H.Kamil’in Bahçelievler mahallesindeki evinde kalırdı. Yaşıtlarımla birlikte ilk Kuran dersini Babaannem Güli’den aldık.

Hafızası çok güçlü ve çok iyi işiten biriydi. İki metre uzaklıkta sureyi yanlış okuyanı hemen uyarır “orayı yanlış okudun tekrarla” derdi.

Siyah küçük bir bez torbası vardı. Kuran dersini iyi okuyanlara çeşitli renkte saatlerce ağızda erimeyen şekerden birer tane verirdi. (Akide şekeriydi ancak o kağıda sarılıydı)

Beş ya da altı yaşındaydım, Ocak mı desem, Şubat mı desem tam bilmiyorum, karlı tipili, göz gözü görmez bir gündü.

Kar pencereleri kapatmış, evde mahsur kalmış bir hal gibiydik. Sabahın seherinde iki veya üç sokak ileride amcam H. Kamil “Anne öldü, anne öldü “diye babama sesleniyordu.

Ses geliyordu lakin insan, insana ulaşamıyordu. Kürekle birkaç saat ancak bir kişinin dışarıya çıkabileceği bir yol açıldı. Bu yolun amcamın evine de ulaşması gerekiyordu.

Mahalle yolları, mezarlığa giden yollar derken Babaannem iki gün sonra Mirzan mezarlığında toprağa tevdi edildi. Yüce Allah rahmet eylesin.

O tarihteki yaşımı yukarıda arz ettim, Fideydim, Fidan oldum, ağaçtım çınar oldum.  Şimdi dönüşü olmayan yolun yolcusuyum.

Geçenlerde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kayıtlarında ( e- Devlet Kapısı)  Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulamasında babaannem Güli’nin hala hayatta olduğunu görünce derinden, derine düşünmeye başladım.

Güli’nin evlatları da okuma yazma biliyorlardı, ihmal edildi ölümünü bildiremediler.

Peki, Güli nenenin torunları ki, sözde Hukuk, Tıp, Eğitmen ve daha nice meslek yollarından geçen başarılı birer yolcu oldukları halde nenemizin ölümünü devlet kayıtlarına neden işlemedik.

İhmalin halkaları birbirine eklenince düğümlü halkaların çözülmesi çok zor olur.

Kıssadan hisse:

Murat nehrinin bir kolu Bingöl Merkez ve Genç ilçesi arasından geçer.

Köprünün olmadığı yıllarda aynı köyden iki arkadaş Hasan ile Hüseyin nehri birbirine bağlı değneklerle Bingöl merkezine gelir bazı ihtiyaçlarını alır köye dönecekler.

İki arkadaş murat nehrini aynı şekilde Genç ilçesindeki köylerine gitmek isterken Hasan dalgalara kapılır, azgın sular Hasanı alır götürür.

Hüseyin ise kurtulur ve nehir kenarından Hasanın peşine düşer “Ula Hasan, Hasan Vala kurtulamayacağını biliyorum.

Asıl üzüntüm ben şimdi köye döndüğümde annen bana ikiniz beraber şehre gittiniz. Hüseyin sen geldin hasanım nerede diyecek ona ne cevap vereceğim“ diye ağlaya, ağlaya koşarken nehir kenarından gelen başka bir köylü “Gün soldu artık vakit geç”  Hüseyin artık ağlama diye onu teselli etmeye çalışır.

Güli nenemiz öleli altmış yıldan fazla bir zaman geçmiş.

Şimdi Devlet demez mi nerelerdeydiniz, uykuya mı daldınız, yeni mi uyandınız?

Peki, biz Devletimize ne cevap vereceğiz.

Evet, Nenemiz Güli belki günahlarından arınmış ve cennetin bir köşesinde oturuyor. Lakin adı hala bu beyhude dünyanın kayıtlarında sağ olarak görülüyor.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Babaannenize daha nice sağlıklı ömürler dilerim! Seçmen kayıtlarındaki 100 yaşın üzerindeki seçmenlerin sırrı anlaşıldı. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 16.03.2019 16:47
Cevap :
Kıymetli İsmail Hakkı CENGİZ: Evet siz önemli bir nedene bağladınız. Gerçekten hayret ediyorum.Bir kaç akrabam ise Abi kesinlikle ölümü bildirildi nüfus ihmali bilerek düşürülmedi dediler. Dile getirdiğiniz üzere kim bilir babaanneme benzer daha nice ölüler sağ olarak görülmektedir.Saygılar sunuyorum. Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.   16.03.2019 18:33
 

Bizlerden rahmet alabilme kısmeti varmış Güli Nenenin değerli Mehmet bey,Nur içinde yatsın, Allah geride kalanlara sağlıklı ömür versin dilerim saygılarımla

Cemile Torun 
 10.03.2019 23:59
Cevap :
Kıymetli Cemile Torun;Bazı yorumlar içinde bir söz, bir kelime dahi çok şey ifade eder ve yazı ilavesine nakış olur" Bizlerden rahmet alabilme kısmeti varmış" Çok, çok haklısınız.Özümde bütün ölülerimizi rahmetle anarım ve onların sözlerine, yaşam tarzlarına da önem verir ve değer sayarım.Durup dururken e Devlet kayıtlarına bakınca Güli nineyi sağ gördüm ve yazmak istedim.Yazdığınız gibi demek ki bizlerden rahmet alabilme kısmeti varmış.Saygılar sunuyorum,Size ve tüm ailenize sağlık ve mutluluk diliyorum.   11.03.2019 2:11
 

Ülkemizde nüfus müdürlüğü hatalarını ara sıra okuyoruz. Dikkat gerektiren bir konu. Bir kaç gün evveldi, bir öğretmen emeklisi baş vurduğu kredisini çekmek üzere ilgili kuruma gittiğinde kendisinin ve eşinin ölmüş olduğu bilgisi verilmiş. Dahası evi de borçtan dolayı hacizliymiş. Bir sürü bürokratik koşuşturmanın içinde şimdi. Sağlıklı günler ve güzellikler diliyorum...

Yurdagül Alkan 
 10.03.2019 11:49
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan; Haklısınız biz kendi ihmallerimizi, dikkatsizlik ve tedbirlerimizi görmezden gelip Nüfus idaresinin hatalarını dile getiriyorduk.Bir yakınım bunun imkansız(Yani ölümün bildirildiğini söyledi ) Acaba bu da nüfusun hatası mı?Güzel ülkemizde ilginç olaylar oluyor,kimliğini kaybedenlerin başına gelenler,isim ve soy isim benzerlikleri bu hüzünlü olayların başlıca sebepleri arasında yer alıyor.Kıymetli bacıma saygılarımı sunuyorum.Ona ve onun kıymetli evlatlarına sağlık ve mutluluk diliyorum.  10.03.2019 15:06
 

Baştan gerçekten yaşıyor sandım tam örnek derken ihmaller zincirinin kültürle okunmuşlukla çarpıldığını gördüm ..sonra onu böldüm yaşamayanlar çıktı....babaanne yaşıyor bence diğerleri ?

jale kasap 
 10.03.2019 10:47
Cevap :
Kıymetli Jale kasap; İhmaller zincirinin kültürle okumuşluk ile çarpıldığını gördüm, sonra onu böldüm yaşamayanlar çıktı.Bu güzel e anlamlı yorumunuz takdire şayan.Yazımızın gayesi de ihmalleri ve verilecek cevabı dile getirmekti.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  10.03.2019 12:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 607
Toplam yorum
: 7052
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1916
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster