Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '09

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
1356
 

Babalık ve Google

Babalık ve Google
 

Yaz oğlum; nasıl iyi baba olunur?


Her gece uykudan önce beş buçuk yaşındaki oğlumla dua ediyoruz. Dualarımızda mutlaka “Allahım bize kötü rüyalar gösterme, güzel rüyalar göster ve bizi kötülüklerden uzaklaştır, bizi iyi insanlar yap” repliği mutlaka bulunuyor.

Dün gece yine dua ettikten sonra, Mert “Baba neden Allah kötü insanları da yaratmış ki?” dedi.

Bir kaç saniye sessizlik oldu. Düşündüm, düşündüm...

Gazetelerde ve TV lerde gördüğüm bir sürü kötü haberler (özellikle çocuklarla ilgili olanlar) aklıma geldi.

Dövülerek öldürülen çocuklar, taciz edilenler, daha çocukluğunu yaşayamadan hamile bırakılanlar, satılanlar, sokalardaki tinerciler, her türlü pisliği yapan sapıklarla ilgili bir sürü iğrenç haberler...

Her halde fazla düşünmüş olmalıyım ki Mert, “ama bizim alarmımız var. Onlar bizim evimize giremezler öyle değil mi?” dedi.

Ah nasıl anlatsam şimdi kötü insanların da Allah’ın bir hikmeti olduğunu, var olan herşen bir nedeni olduğunu ve bunun sebebini bilemeyebileceğimizi ve bunu sorgulamamamızın kendi akıl sağlığımız için daha iyi olacağını nasıl anlatsam.

Biraz bir şeyler anlatmaya başladım. Bizim ki sıkıldı ve hemen başka bir soruya geçti. “Bu dünyada hiç ejderja yoktur değil mi baba?” Bu soruyu bilmenin rahatlığı ile “tabiki yoktur ağlum. Sadece çizgi filimlerde vardır” dedim.

“O zaman neden çizgi filimlere ejderha koymuşlar ki?” dedi. Haydaa. Hakkaten neden vardır çizgi filimlerde. Düşündüm yine. “Oğlum bu bir animasyon dünyası. Evet haklısın gerçek hayatla bağdaşmayan bir sürü şey var.”

Animasyon ne demek baba? Galiba sınıfta kalıyordum. Ben bu soruya cevap ararken bizimki bombayı patlattı; “Allah neden görünmez baba?” Ben de nihayetinde sadece bir babayım, bütün soruları cevaplayabilecek profösör ya da alim değilim. Hem bir gün babaların herşeyi bilmediğini anlaması gerekiyor. Fırsat bu fırsat “bilmiyorum oğlum” dedim.

“O zaman sen yarın akşam işten geldiğinde Google’dan yazar bakarız” deyince şok oldum. “Hadi iyigeceler babacığım” dedi ve uykuya daldı.

Doğruya biz 30 yaşında tanışmıştık bilgisayar ve Google ile. Mert ise 3 yaşında. Keşke herşeyin cevabını bulabilsek...

Yaz bakalım oğlum “Allah bu dünyada kötü insanları neden var etmiştir?”

“Allah neden görünmez?”

“Kötü insanlar bu dünyada neden çocuklara kötülük yapar?”

“Etrafımızda bu kadar kötülük, kokuşmuşluk, ahlaksızlık, iğreçlik varken bu kötülüklerden çocuklarımızı korumanın yolları nelerdir?”

Ne oldu Google, sen de her soruya cevap veremiyorsun değil mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ne güzel yazmışsınız ..ne güzel anlatmışsınız yaşadığımız zamanın zorluklarını..Allah kolaylık versin çocuk büyütenlere..bizimkiler büyüdü de , bu soruları torunum sormaya başladı şimdi de..geogle bile bilemiyor üstelik biz nasıl bilelim değil mi ;)) ,

Gülden Işık 
 19.10.2009 19:30
Cevap :
Valla hayat işte böyle geçip gidiyor. Bu gün çocuklarımızın yarın inşallah torunlarımızın büyüdüğünü görürüz.  22.10.2009 16:56
 

Ben birkaç ejderha tanıyorum, gelirseniz gösteririm Mert’e... Hem Akbaba ve Çakallardan da konuşuruz biraz...On numara olmuş arkadaş yazın, ellerine sağlık...

Ali Gülcü 
 16.10.2009 23:35
Cevap :
Teşekkür ederim dostum. Senin yazılarının yanında bizimki çok cılız kalıyor canım.  17.10.2009 13:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 208
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 7185
Kayıt tarihi
: 08.11.07
 
 

1971 Fethiye'de doğdum.  2000 yılından beri evliyim. Büyüğü 29, 17 yaşında, diğeri 12 yaşında ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster