Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '15

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
152
 

Babam Rahmetli Ahmet Tombul'a (25)ölüm Yıldönümünde saygı ile...

Babam Rahmetli Ahmet Tombul'a (25)ölüm Yıldönümünde saygı ile...
 

1957 yılı-Taksim Divan Oteli karşısı Taksim Parkının köşesindek Aslanın üstünde Babam ile...


11 Şubat 1990 - Babam Rahmetli Ahmet TOMBUL'u kaybedişimizin

(25). yılında Rahmet ve Özlem ile Anıyorum...


Eveeet bir 11 Şubat tarihi yine geldi kapımıza dayandı.

Babam Rahmetli, Şebinkarahisar'ın yetiştirdiği en önemli insanlardan biriydi.
Adeta Efsanesi desem abarmış olmam.
Özellikle (1950-70) yılları arasında Şişli-Samanyolu sok.Ana Apt. 1 nodaki dairemiz, o dönemler bin bir zorlukla İstanbul'a göç eden köylülerimizin ilk durağı ve de ilk adresleriydı. İstanbul'a ilk geldiklerinde gördükleri ilk sima da tabiatıyla Babam Rahmetli idi. Onları alır evimize getirir, yedirir-içirir. Kendi giysilerinin bir kısmı ile de seve seve giydirirdi.
Yine köylülerimize iş-aş bulur, iş yeri sahipleri babamı çok iyi tanıdıkları için, babamın referansı, adeta savcılık temiz kağıdı yerine geçerdi. Onlara "İstanbul Yaşamını" (oturmayı-kalkmayı-düzgün ve saygılI konuşmaları) öğreten, adeta hayat öğretmenliğin görevini de tam anlamıyla yerine getiren de yine Babamdır.

Ancak, başına müessif bir Tünel de yankesiciye şirket çantasından para kaptırma olayı geçip, mahkemeye ve oradan da 18 ay hapse girince, o eskilerde sofrasına aç karınlarını doyurup (sonradan görme kendini beğenmişlerden) kendinlerini adam sınıfına koyan Babam Rahmetliyi hiç ama hiç biri gelip bizleri arayıp sormadılar. 1970 lerden sonra da Gültepe ye evimize taşındık.
Böyle vefasız-nankör hemşehrilerine yine de surat dahi asmadı. Her hareketi, her davranışı ile bir İstanbul Beyefendisi kişiliğinden ödün vermedi. İnsanları olduğu gibi kabul edip hep sevdi ve hoş görüyü hiç elden bırakmadı. Ömrünün sonuna dek de bunu sürdürdü.

Asıl doğumu 1923 yani tam Cumhuriyet çocuğu olan babam, nüfusa 1924 olarak geçmiş. Askerliği (44) ay, Erzincan da (4) ay acemilik devresinden sonra Ankara da (40) ay tamı tamamına Rahmetli İsmet İnönü'nün özel emir eri olarak Çankaya Köşkü'nde yaptığını gururla hep söylerdi. Yine o dönemler (1950-1970 lı yıllarda) kendisine bizzat Rahmetli İnönü'nün (değerli Mehmedim Ahmet'e) hitabı ile çıplak yazılı imzalı Dini ve Milli bayram kartvizitleri gelirdi.

Şişli de komşumuzun akrabası olan  Rahmetli Sadi Işılay befefendi de bir gün babamın sesini beğenmiş ve "evladım gel seninle İstanbul Radyosu'na kadar gidelim. Bir ses kaydını alalım sen de iş var" diye ısrar etmesine karşın gitmemiştir. Çok utangaç bir yapısı vardı. Ayrıca yan komşumuz Hamiyet Yüceses Hanımefendi ile de çok iyi görüşürlerdi.

Özellik de Beyoğlu, bende olduğu gibi Babamda da çok ayrı bir yer idi. 1.85 boy 70 kilo Fit  fiziği ile adeta Yeşilçam Artislerine taş çıkartacak cinstendi. Onu yakınen tanıyan film şirketi sahiplerinden veya yönetmenlerden bir kaçı, çevirdikleri filmlerde ona da yer vermek istemişler, ancak Babam Rahmetli hep reddetmişti.

Onun oğlu olmaktan müthiş gururluyum. Ancak bir çok huylarım Kendisine  benzememiştir. Örneğin Bende; ahde vefasızlığa-yalana-nankörlüğe-sözünü yemeğe asla ve katı surette af yoktur. Nedense insanları da olduğu gibi kabullenemiyorum.

Kendisini (25).ölüm yıldönümünde her zamankinden daha çok özlüyor ve de anıyorum. Mekanın Cennettir İnşallah...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 727
Toplam yorum
: 143
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 216
Kayıt tarihi
: 06.12.09
 
 

Aslen Şebinkarahisar-Alişar Köyü-Killik Mahallesi İmamlar (Çakmaklar) Sülalesine mensup olan Şair..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster