Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '09

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
902
 

Babamın müezzin olma hikayesi

Rahmetli babam, birinci dünya savaşında Kazım Kara Bekir Paşanın emrinde altı yıl askerlik yapmış. Kurtuluş savaşımızın başladığı dönemde Erzurum da iken terhis olmuş ancak memleketimiz Manisa’ya gelememiş. O dönem de askerde para ne arar. Hasbelkader Trabzon a geçmiş birkaç yıl orada yaşamak zorunda kalmış. Daha sonraları kurtuluş savaşımızın bitiminde, nasıl para yada olanak bulabildiyse önce İstanbul a daha sonra Manisa’ya dönebilmiş.

Tabii ki hem vatan yoksul o zamanlar hem babam. Aslında mesleği kunduracılık, askerde de aynı işi yapmış. Ama yaşam devam ediyor. Geçinmek için bir şeyler yapmak gerek. Mahallenin ileri gelenleri kendisine yardım etmişler. Hem devlet güvencesinde bir iş hem de kunduracılıkla devam etmiş hayatına.

Burada vurgulamak istediğim Atatürk Türkiye’sinin bir müezzini işe aldıktan sonra nasıl yetiştirdiğidir. Rahmetli babam, ezan ve Kuranı Kerim okumada usul, makam eğitim ve öğretimi gördüğünü anlatırdı. Caminin kutsal bir mekan olarak nasıl korunup, kullanılacağını, cemaat la iletişim kurulacağını öğrettiklerini, bize anlatırdı. En önemlilerinden biride imam, müezzin ve cami cemaatinin tarikatlara karşı uyanık olmaları konusunda bilgilendirildiklerini söylerdi. Hiçbir zaman din tacirliği yapmadı, bizleri de bilgilendirdi yetiştirdi ama baskı yapmadı. Altmış yıllık ömrümde gözlemledim ki maalesef geriye gidiyoruz. Ancak pes etmek yok.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1204
Kayıt tarihi
: 01.03.09
 
 

1947 Manisa doğumlu halen Eskişehir de yaşamını sürdüren emekli resim-iş ve sanat tarihi öğretmeniyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster