Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '14

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
467
 

Babana rahmet...

Babana rahmet...
 

Alıntıdır


Sabah saatleri, işyerinin çaycısı geldi elinde küçücük bir paket. Lafa nereden başlayacağını bilemiyor.

- Ben bunu bahçede buldum.Yerde gördüm, çöp mü anlayamadım. Gene de bir bakayım dedim, içindekileri görür görmez getirdim.

Buruş buruş bir poşet,katlanmış küçücük olmuş. İçinde ülkenin gelir düzeyini göz önüne aldığımızda hatrı sayılacak bir miktar para, bir kaç parça altın takı.Hadi bakalım!

Poşeti teslim ederken sıkılan, yanlış anlaşılmaktan korkan adamcağızın yüzüne bakıyorum. Hani derler ya, insanın içi dışına yansır diye. Doğruluk payı var bunda, bir kez daha görüyorum. Hala böyle dürüst insanlar var ya şu dünyada, dünyada iyiliğin bitmeyeceğine inanıyorum. Yevmiyeyle çalışan bu insanın birkaç aylık maaşını gözünü kırpmadan getirip teslim etmesi karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum ancak helal olsun diyorum.

Açıyoruz poşeti, içindekileri sayıyoruz. Ofis çalışanlarına, işyerinin güvenlik görevlilerine tembihliyor, gelipte parasını pulunu soran olursa haber vermelerini istiyoruz.Sonra poşetin içindekilerle başbaşa kalıyoruz. Ne yapmalı ne etmeli? Paraların yanında yıpranmış bir zarf görüyoruz, belediyeden gönderilmiş.Üzerinde yazan adresi zor olsa da okuyoruz. Poşeti işyerinin kasasına kilitleyip paranın sahibini bulabilmek için alternatifleri düşünmeye başlıyoruz. En doğrusunun karakola teslim etmek olduğuna karar verince düzenlediğimiz tutanakla beraber çalışanlardan biri karakola gidiyor. Bir müddet sonra da elinde poşet geri geliyor.

- Böyle teslim almadılar. Bulan kişi karakola gidip ifade verecekmiş. Ayrıca işyerinden resmi yazı götürecekmişiz.

Ah bu bürokrasi! İnsanı iyilik yapmaya çalıştığı için pişman ediyorlar. Yine poşetle kalakalıyoruz. Derdimiz bir an önce paranın sahibini bulabilmek. Adres kenar semtlerden birine ait. Kaybeden kişinin kimbilir hangi ihtiyacı içindi? Nasıl panik olmuştur? Çıksa gelse, alsa emanetini, içimiz rahat etse. Gelmiyor, gün bitiyor, evlerimize dönüyoruz. Akşam bizimkilere anlatırken annem    diyor ki:

 - Muhtara ulaşsanıza.O bulur nasıl olsa!

Biz teknolojik insanlar! bütün gün bilinmeyen numaralar hattı, internet vb üzerinden kişiye ulaşmaya çalışırken hiçbirimizin aklına gelmeyen annemin aklına geliveriyor, tecrübe işte :)

Ertesi gün muhtarı arıyorum, miktarını belirtmeden ve takılardan hiç bahsetmeden para bulduğumuzu anlatıyorum. Verdiğim adreste yaşlı bir amcanın oturduğunu, kendisine ulaşacağını ve beni arayacağını söylüyor. O gün arayan soran olmayınca ümidi kesiyorum.

Ancak bir sonraki gün iş güç arasında muhtar arıyor.

- Vatandaş yanımda Dilek hanım, kaybı varmış. Telefona veriyorum.

Amca telefonu alır almaz paranın miktarını ve takıların adetini söylüyor bana. Ohhhh, bulduk nihayet!

- Amca paran bizde saklı. Seni bulmaya çalışıyorduk. Gel bir an önce de  teslim edelim.Sen de rahatla biz de rahatlayalım.Nasıl kaybettin sen bunu?  

- Kızım ceketin cebindeydi, cep delinmiş, oradan düşmüş. Babana rahmet, Allah sizden razı olsun!

Yüzümde bir gülümseme, telefonu kapatıyorum.

"İki nimet vardır ki insanların çoğu onun kıymetini bilmezler:                                                      Vücut sağlığı, vicdan rahatlığı."  Hz. Muhammed   

SİZ ve ben bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SON SATIRLARINIZ İÇİMİ DAHA DA RAHATLATTI. SÜPERDİ...

Sündüs Akkaya 
 16.01.2014 23:43
 

Ne güzel bir blog, sizin de babanıza rahmet. Yaşıyorsa ellerinden saygı ve hürmetle öpüyorum. Özellikle de çaycınızın, helal olsun bu zamanda böyle insanların varlığı beni bu gece çok sevindirdi. Blog yazmanın ve paylaşımın güzel taraflarından biri de bu oldu. Ne iyi ettiniz de paylaştınız. Helal para imiş, bulan da insan evladıymış, siz de aynı övgüye layıksınız. SEVGİLERİMLE.

Sündüs Akkaya 
 16.01.2014 23:42
Cevap :
Çok teşekkürler:)Babam maalesef sizlere ömür. Bu yüzden amcanın duası tuttu aslında.Tüm güzel cümleleriniz için teşekkür ediyorum tekrar...  18.01.2014 17:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 562
Kayıt tarihi
: 11.01.12
 
 

Dünyayı güzellik kurtaracak... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster