Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '17

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
106
 

Babandan Ötesini Bilmek Zorunda Değilsin, Baban da Babasını Bilsin

Babandan Ötesini Bilmek Zorunda Değilsin, Baban da Babasını Bilsin
 

Sanki tarih kitabıyız, yedi ceddimizi soruyorlar, “Kimlerdensin?” Ne bileyim kardeşim, git nüfus idaresine sor! Özellikle de eskiler, pek meraklılar.

Sadece anneni ve babanı bilmek zorundasın, bilmezsen nereden geldiğin bilinmez. Hani soyun belli olsun, dünyanın ne halleri var!

Ben soy ve aile bağını vesayet olarak görüyorum ve bunların hayatımızı olumsuz etkilediğini düşünüyorum. Öyle ki babamızı dedemizi bilmemiz de yetmiyor, bağlı olacaksın. Yaşıyorsa zaten yanındayız, öldüyse Allah rahmet eylesin, ne bağı!

Aslında en büyük vesayet bu; çünkü hayatımız burada şekilleniyor; ben farklı ve yeni bir canlıyım hiçbir şeyimin dedeme atama benzemesi gerekmez, hatta kimin çocuğu olduğumu bile bilmesinler ben bileyim yeter.

Benim ailem yok arkadaş, nereden geldiğim de belli değil ağaç kovuğundan çıktım! Aileniz ve soyunuz önemliyse siz önemsiz oluyorsunuz.

Aileniz hakkında her şeyi bilmek zorundasınız. Genel olarak kim olduğumuzu ve nereden geldiğimizi bilsek yeter aslında. Ninemin adını bilmiyorum, ben doğmadan ölmüş; Ayşe’ymiş Fatma’ymış ne fark eder kendini görmedikten sonra.

Ölmüş ve yaşayan aile bireylerine odaklandığınız zaman hayata konsantre olamıyorsunuz; onlar gibi olmak istiyorsunuz, onlara layık olmak istiyorsunuz falan.

Aile ve soy sadece kimlik tespiti içindir, kişi burada şekillenmez.

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Kerim Bey...Benim bir "hayat ağacım/ya da soy ağacım" var...Orta Asya'daki köklerim "Altınordu Devleti"ne dayanıyor...Dedelerimin dedeleri de Kırım'dan başlıyor. Dedem Balkan Savaşı'na katılmıştı. Anlatırken şu cümlesi hiç aklımdan çıkmadı: aynen şöyle, "önümden kaçıyordu; bre bre nasıl da koşuyordu, bıçağımı(süngüsünü diyor)arkasından bir fırlattım, şanslıymış gavur, bıçağımın sapı geldi sırtına, kaçtı gitti"...Balkan Savaşı'na katıldığı yer Bulgaristan'dı...İşte böyle...Bence geçmişimizi tanımak fena bir şey değil...Bazen akrabalarıma, "şaka yollu", "İstanbul'dan milletvekili adayı olsam, eşimin ve benim akrabalarıma bir de sizlerin "dı dının, dıdı sını" katsam garanti seçilirim":)) diyorum

cdenizkent 
 28.09.2017 16:01
Cevap :
"Dedem Balkan Savaşı'na katılmıştı. Anlatırken şu cümlesi hiç aklımdan çıkmadı: aynen şöyle, "önümden kaçıyordu; bre bre nasıl da koşuyordu, bıçağımı(süngüsünü diyor)arkasından bir fırlattım, şanslıymış gavur, bıçağımın sapı geldi sırtına, kaçtı gitti" Ne kadar ilginç bir hayat hikayeniz var.  03.10.2017 10:17
 

Farklı bir pencereden değerlendirmişsiniz.Bireyin hakkıdır tabi ki.Yalnız onları iyi öğrenir tanırsak onlardan bizlere geçen hastalıklı genetik aktarımları onarıp iyileştirerek kendi çapımızda önlemler alabiliriz...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 28.09.2017 14:49
Cevap :
"onları iyi öğrenir tanırsak onlardan bizlere geçen hastalıklı genetik aktarımları onarıp iyileştirerek..." Başka bir yönden konuyu ele almışsınız.  02.10.2017 16:08
 

Aman ne diyorsun Kerim kardeş bizim çocuklar aile seceresi tutuyorlar selamlar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 28.09.2017 12:53
Cevap :
Ne yapacaklar aile seceresini?  03.10.2017 9:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5633
Toplam yorum
: 14292
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 643
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster