Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '06

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
3367
 

Baca temizliği

Baca temizliği
 

Havalar soğumaya başladı, Kışlık giyeceklerimiz yavaş yavaş dolaplardaki yerlerini alacaklar. Birde ihmal edilmemesi gereken işlerden biriside bacalarımız, bacaların temizliği;

Mutfak aspiratörü ve bacalarda biriken is ve kurumlar zaman zaman tutuşur ve potansiyel yangın tehlikesi oluştururlar. Baca yangınları kolayca çatı yangınlarına, çatı yangınları da bina yangınlarına dönüşür.

Doğalgaz bacaları yılda bir, normal bacalar yılda iki, lokanta ve yemek fabrika bacaları ise 15 günde bir defa yetkili ve ehliyetli firmalara temizlettirilmelidir. Çatlak bacalar tamir ettirilmeli, tıkalı bacalar ise mutlaka açtırılmalıdır.

Karbon monoksit zehirlenmesinden hayatlarını kaybeden insanların haberlerini her gün gazetelerde okuyorsunuz. Her kış bu haberler tekrar tekrar gazete sütunlarını işgal ediyor. Her yıl muntazaman temizlenmeyen bacalar iyi çekmez, uzun süre temizlenmemiş bacalar ise kurum (is) birikmesi dolayısıyla tıkanır. Tıkanan bacalar, içerisinde bol miktarda karbon monoksit gazı bulunan dumanı geri teper, içeri verir. Bu gazı belirli bir süre solunum yoluyla ciğerlerine alan canlılar hayatlarını kaybederler.

Bunu önlemek için, 26 Temmuz 2002 tarih, 24827 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”in 58.Maddesi aynen şöyle der:

“Baca tesisatı TS 2165 ve TS 1481’deki esaslara uygun olmalıdır… Odun ve kömür gibi yüksek oranda is bırakan yakıt kullanıldığı taktirde soba boruları ayda bir, bacalar 2 ayda bir; diğer yakıtlar kullanıldığında borular 2 ayda bir, bacalar 3 ayda bir temizlenir.

Sıvı ve katı yakıt kazanlarının bacalarının altında bir kurum temizleme menfezi bulunacak, yılda en az 2 kez yetkili kişilere temizletilecektir.

Bacaların temizliğinden bina sahip ve yöneticileri sorumludur. Baca temizliği, mahallin itfaiye teşkilatı tarafından yapılır. Ancak, bu konuda, itfaiye teşkilatından aldığı izinle ve belediye encümeninin belirlediği fiyat tarifesi üzerinden, faaliyet gösteren özel firmalar varsa, temizlik onlara da yaptırılabilir.''

İstanbul itfaiye vakfı internet adresinden baca temizliği ile ilgili bilgi alabilirsiniz. http://www.ivak.org.tr/baca.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 359
Toplam yorum
: 1565
Toplam mesaj
: 176
Ort. okunma sayısı
: 4527
Kayıt tarihi
: 05.06.06
 
 

İstanbul Kadıköylüyüm.Yardım seven, sevimli bir insan olduğumu söyler dostlarım... Eşimi, kızımı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster