Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '08

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
682
 

Bafa Gölü kuruyor..

Bafa Gölü Kuruyor…

Her yaz Söke üzerinden Bodrum’a ulaşmak isteyenler Bafa gölünün kenarından yağ gibi kayarak geçerler. Belki de bazılarımız durup göl kenarında dinlenme fırsatı bulmuştur. Burada duranlar gölün halini görmüş olsalar gerek. Son yıllarda Bafa Gölün’de gözle görülür su azalması ve kirlilik baş göstermektedir. Gölde özellikle yaz aylarında agır bir koku oluşmakta, yosunların yüzeyde oluşturduğu manzarada içler acısı.

Bafa gölü 1994 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Ne yazık ki şu an elle sayılır nitelikte kuş türünü barındırmaktadır. Yılda 500 bin ton balık alınırmış önceleri, şu an ise balık bulabilene aşk olsun. Doğanın armağanı olan Bafa gölü bilinçsizce göle bırakılan Zeytin yağ fabrikalarının atıklarına maruz kalıyor. Önceleri göl Büyük menderes nehriyle beslenmekteydi. Ancak şuan durum farklı tabi. Nehrin suları sulama tarımı için kullanılmakta olduğundan su buraya kadar ulaşmıyor artık. Gölde tuzluluk oranı arttı. Tuzlanma göl çevresindeki yaylalarıda olumsuz etkilemektedir.

Küçüklüğümde Bafa gölünün güney batısında yer alan Serçin köyüne vardığımızda mutlaka göl kenarına gider kuşları izlerdim. Şu an o kuşlardan eser yok. Göl kuruduğu için önceleri suyla dolu alana motorlarla girip ilerleyebiliyorsunuz. İnsanın şu soruyu sorması içten bile olmuyor artık. Burası nasıl bir Tabiat Parkı?

Turizm ve Kültür bakanlığının sitesinde Bafa gölü için (www.kultur.gov.tr) 300.000 üzerinde değişik türden kuşların kışlak alanı niteliğindedir denmektedir. Ne acı ki bakanlık bile Bafa gölünün bittiğinin farkında değil açıkcası. Bir doğa gönüllüsü olarak bu yok oluşu tüm dünyaya haykırmak istiyorum.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)’da bu olaya dikkat çekmek için toplantı düzenlemiştir. Bir çok sivil toplum örğütü Bafa gölünün eski haline kavuşması için çaba sarf etmektedir. Gelin Bafamızı kurtaralım…..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bafa gölü hem çok sevdiğim hem de çok özlediğim bir yerdir. Beş yıldır göremiyorum. Kapıkırı' nda en tepedeki taşa oturup gün batımını izlemeyi ne çok özledim. Bu yüzden söyledikleriniz içimi acıttı. Kurtulmasına nasıl bir katkı verebiliriz acaba? Sevgi ve saygıyla...

Haluk Seki 
 29.10.2008 17:32
Cevap :
Mrb. Kurutulmamasına diye anlıyorum yazdıgınızı.İçinde bulunduğum sivil toplum örgütleride bu konuya ehemmiyet göstermektedirler.WWF dogal hayatı koruma vakfı bu konu üzerinde çalışmaktadır.Bireysel olarak çokta bir şey yapmamız söz konusu değil.Tüzel kişiliklerin atıklar konusunda ve devletimizin sulama politikasındaki revizyonlarıyla ancak geri kazanım söz konusu olacaktır.Tabi burada çevre bilinci eğitiminide unutmamak gerekir. duyarlılığınız için teşekkürler.  29.10.2008 20:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 511
Kayıt tarihi
: 29.10.08
 
 

1983 Aydın. 2006-İşletme Fakültesi. Türkiye' de özelleştirme adı altında çalışmam vardır. Muhaseb..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster