Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
403
 

Bağ Çeşitleri; Kan Bağı, Dil Bağı, Suç Bağı,

Bağ Çeşitleri; Kan Bağı, Dil Bağı, Suç Bağı,
 

Kardeşlik ve bağlar insanları birbirine bağlar, kimi bağ türleri zayıftır, kimileri ise daha güçlüdür. Nasıl oluyor da bazı bağlar insanları daha sıkı olarak bir arada tutarken, diğer bağlar hemen çözülmeye mahkûmdur.

Bağ; insanların birbirine kan, akrabalık, din, mezhep, dil, ırk, çıkar birliği ile bireyleri birbirine bağlar. Kalabalıklar arasındaki bağlar sanıldığı kadar güçlü değilken, kendini tehdit altında hisseden azlar arasında bağ son derece güçlü ve hayatidir. Arasında ciddi bir organizasyon olan, küçük topluluklar aralarındaki bağ sayesinde daha güçlü olabilir ve milyonları binler hatta yüzler yönetebilme kabiliyetine sahip olabilir. Uygun bir yol haritası ve arasında ciddi bir organizasyon sayıca fazla olmayan gruplar, çok daha kalabalıklardan üstündür. Kalabalık kendisini hâkim görürken, sayıca üstün olması durumuna güvenirken, kendini rehavete kaptırırken, azların böyle bir seçim şansına sahip olamayacaklarını bilmeleri onları kemik gibi bir arada tutar. Az sayıda olanlar esnek ve hızlı hareket edebilirler, gizleyebilirler, çoğunlukların arasına girebilir ve kendilerini uzunca bir süre gizleyebilirler. Çoğunlukların ne birbirlerini dinleyecek zamanları, ne de bir araya gelecek imkânları vardır. Çoğunluklar o yüzden organize olup, ortak bir akıl ortaya çıkaramazlar. Bu yıllar hatta yüzyıllar alır.

İnsanlar arasında kan bağı bir dereceye kadar önemlidir, akrabalık bağı da önemlidir, din, dil de önemlidir. Ancak en önemli bağ ortak gelecek, ortak menfaat veya belki de ortak sır ve suç kardeşliğidir. Evet, belki de en güçlü bağ suç kardeşliğidir. İşlenen suç ne kadar büyükse bağ da kişileri o kadar birbirine bağlayıcıdır.

Bir yazar der ki; “hafif acılar konuşabilir ama derin acılar dilsizdir” Seneca.

Aynı şekilde kişiler arasındaki sır ne kadar derinse, açıklanması halinde taraflara zarar verme gücü ne kadar fazlaysa saklanması, daha büyük önem taşır ve taraflar asla konuşmaz. Bilirler ki, konuşmaları halinde her şey toz duman olabilir…

Azlar veya çoklar, çoklar veya yoklar. Bir başka ünlü düşünür: "Bana, birbirine sıkı sıkıya bağlı nitelikli yüz kişi verin, size o ülkenin en fazla on yıl içinde anahtarlarını vereyim"

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1323
Toplam yorum
: 252
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 206
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster