Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
14528
 

Bağımlı kişilik bozukluğu- test 9

Bağımlı kişilik bozukluğu- test 9
 

Belirtiler :

1. Devamlı olarak birilerinin tavsiye ve desteğine ihtiyaç duyma, gündelik sıradan olaylarda bile tek başına karar almaktan kaçınma.

2. Sorumluluktan kaçınma ve derhal başkalarına sığınarak destek almaya çalışma.

3. Pasif bir tavır içerisinde olma, karşıt fikirlere de sahip olsam gördüğü desteği kaybetme, kabul edilmeme gibi kaygılarla fikirlerini ifadeden kaçınma.

4. Başkalarının yardım ve desteğini elde etmek amacıyla kendisine ters gelen, hiç de uygun ve hoş olmayan işleri yapmaktan dahi çekinmeme hali.

5. Herhangi bir işi başlatma, tek başına yürütebilme imkânsızlığı.

6. Yalnız kalmaktan şiddetli korku duyma ve kendi kendisine bakamayacağına dair taşıdığı inanç ve duyduğu yoğun korku nedeni ile yalnız kaldığında kendisini çok kötü hissetme.

7. Yakın bir ilişkisi sona erdiği takdirde hemen kendisini yönlendirip yönetecek, bakacak yeni birisinin aranması.

8. Kendi kendisine bakmaya mecbur kalacağı kaygısı üzerine sık sık gerçeklere uymayan düşüncelere dalınması durumu.

Değerlendirme :

Bu bölümde sayılan kriterlerden dört ve daha fazlasının varlığı ile Bağımlı Kişilik Bozukluğundan söz edilebilir.

Uysal ve bağlı bir davranış şablonu içerisinde olup kendilerine bakılma gereksinimleri açıkça belli olmaktadır. Yoğun bir ayrılma korkusu taşırlar.

Toplumda yüzde 0,5 oranında rastlanırlar . Daha çok kadınlarda görülmektedir.
Bu çalışma "Kişilik Bozuklukları" adlı yazının eki niteliğinde olduğu için o yazı ile birlikte değerlendirilmelidir. Kişilik bozuklukları ile ilgili genel bilgi, teşhis, kaynaklanma nedenleri ve tedavi yöntemleri sözü edilen yazıda yer almaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bende kişilik bozukluğu var nasıl kurtulabilirim yardım ederseniz sevinirim bir sene önce ağır depresyondan tedavi gördüm fakat tekrar ediyor

ilhan akdag 
 28.09.2006 15:28
Cevap :
Saygıdeğer İlhan Akdağ, Sorunlarınızdan kurtulmanız mümkündür. Bu satırları yazan dahil, bir çok insan içinden çıkılmasını imkansız olarak gördükleri sorunların içerisinde umutsuzca çırpınmışlardır. Yalnız değilsiniz. Sizin kadar zorlu olmasa da mücadeleler verilmiş ve başarılmıştır. Her şeyin gelip geçici olduğunu, en acı verici durumların bile geçtiğini hiç unutmamalıyız. Söylemesi kolay dayanması çok zordur. Ama burada çözüm sizden geçmektedir. Anahtar sizsiniz. İnanmalısınız, karar vermelisiniz, kesinlikle başaracaksınız. Aklınız yatmasa, beyniniz tersini düşünse de diliniz kurtulacağınızı adeta tesbih çekmelidir. Özellikle uykudan uyandığınız ilk saniyeler ve uykuya dalacağınız ilk anlar o buğulu dakikalarda dil tesbihinizi çekmeniz çok etkili olacaktır. Ancak kesinlikle bir uzmanın desteğini almalısınız. Çok ciddi katkıları olacaktır. Sizde kurtulma kararlılığı mevcut, yeter ki inancınızı ekleyin kararınıza, başaracaksınız. Ve bu SİZİN başarınız olacak...  28.09.2006 20:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 79
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 4378
Kayıt tarihi
: 07.09.06
 
 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra İstanbul'da 21 yıldır serbest avukat olar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster