Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '09

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1471
 

Bağımlılık

Bağımlılık
 

Bağımlılık; bir nesneye, bir kişiye ya da bir varlığa duyulan önlenemez istek diye tanımlanıyor. Bağımlılık deyince ilk akla gelenler; sigara, alkol ve uyuşturucu maddeler. Bu maddelere bağımlılık öncelikle insanın fiziksel sağlığını etkilediğinden olsa gerek, etkisi çok farkedilmeyen diğer bağımlılıklar ikinci planda kalıyor. Bunlar daha çok bağımlı olduğumuzun farkına varmadığımız veya sevgi diye isimlendirdiğimiz ama temelinde bağımlı olduğumuz şeyler. Bu bir kişi, bir ortam veya bir duygu olabilir.

Bu tarz bağımlılıklar oldukça sinsidir ve insanların çoğu bağımlı olduklarının farkında değillerdir. Bağımlılık özgürlüğün karşıtıdır; İnsan ancak özgür olduğu zaman kendini gerçekleştirebilir ve mutlu olabilir. Bu durumda bağımlı insanlar kendilerini gerçekleştiremez ve tam anlamı ile mutlu da olamazlar denilebilir. Sürekli birşeyleri kaybetme korkusu veya elde tutma çabası içinde bulunduklarından ruhsal durumları çok çabuk bozulabilir. Enerjilerinin çoğunu bunlar için harcadıkları için bir süre sonra sağlıkları da bozulabilir.

Madem bu bağımlılıklar o kadar sinsi, bu durumda bağımlı olduğumuzu ve nelere bağımlı olduğumuzu nasıl anlayacağız?

Bunun için başvuracağımız en iyi kaynak tabi ki yine kendimiz. Bağımlılığı insanın kendisi yarattığına göre çözümü de yine insanın kendisindedir. Doğru cevap alabilmek için önce doğru soruları sormak gerekiyor.

Bağımlılık temelinde onsuz olamayacağımızı, onsuz yaşayamayacağımızı zannetmektir. Kimsiz ve nesiz yaşayamayacağımızı zannediyoruz?

Hayatımızdan çıkması bizi en çok etkileyecek olan şey nedir? Bizi neler tamamlıyor?

Bu soruların cevapları bizi çok şaşırtacak şeyler çıkabilir; bir eşya olabilir, eşimiz, sevgilimiz veya ailemiz olabilir.Bir davranış veya duygu da olabilir. Mesela acı çekmeden yaşayamayacağını düşünen veya başkalarının onayını almadan adım atamayan insanlar vardır. Bunlar da bir bağımlılıktır.

Bu soruların cevabını aldıktan sonra; onsuz bana ne olur? O olmayınca hayatımda ne olur, ne eksilir?

Muhtemelen bir duygu çıkacaktır; üzülürüm, yalnız kalırım, üşürüm, mutsuz olurum vs... Bu duyguların altında ise yine bizim kendi korkularımız vardır. Sevilmeme korkusu, suçlanma korkusu, güvensizlik, güçsüzlük gibi.

Bağımlılık duyduğumuz şeylere karşı bir fedakarlıkta bulunuyoruzdur. Nasıl sigara almak için maddi bir şey ödüyorsak diğer bağımlılıklar için de mutlaka bir bedel ödüyoruzdur.

Onun için ne fedakarlık yapıyorum? Onun için kendimden ne veriyorum?

Mesela sevgilinizdir, onu kaybetmemek için gururunuzdan ödün veriyorsunuzdur. Kariyerinizdir, onu kaybetmemek için ailenizi ve sevdiklerinizi feda ediyorsunuzdur.

Bağımlılıklarımızın altında yatan çoğunlukla sevgi eksikliğidir. Her insan tek başına tam ve bütündür, dışarıdan almaya çalıştığımız herşey aslında kendi içimizde mevcut, sadece onu bulmak için biraz kendi içimize doğru yolculuk yapmak ve sakladığımız yerlerden onları çıkarmamız gerekiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sigara bağımlısı olarak kurtulma çabası içindeyim.. Bağımlılık her ne kadar beyin iradesi ile oluyorsa da hala başarabilmiş değilim... Sevgilerimle..

Siel Vertu 
 10.03.2010 11:09
Cevap :
Sigara bağımlılığının altında da bir sürü duygu yatıyor..Onları bulup temizlemeden bırakmak bir hayli zor oluyor. Bırakılsa bile sigaranın yerine başka birşey konuluyor, yemek gibi..İnşallah en kısa sürede sağlıklı bir şekilde sigarayı bırakırsınız..Sevgilerimle..  13.03.2010 17:33
 

Geçenlerde okuduğum bir kitapta da bu konudan bahsediliyordu: Yüksek Bilinç Klavuzu/ Akaşa Yayınları.. Haklısın, mutlu, özgür ve huzurlu olabilmek için, bütün bağımlılıklarımızdan kurtulmalıyız.. Fakat, aşk söz konusu olunca, bütün yazılanlar, çizilenler hükmünü yitiriyor be arkadaşım :) Kucak dolusu sevgilerimle..

Mor Okyanus 
 12.01.2010 16:51
Cevap :
Aşkın nerede bitip bağımlılığın nerede başladığını farketmek gerekiyor belki de:))Sevgilerimle: ))  16.01.2010 10:42
 

bağımlılığım olduğunu düşündüm ve buldum. Yazmaya.. Sevgiler.. Ata Kemal Şahin

Ata Kemal Şahin 
 10.11.2009 21:53
Cevap :
Güzel bir bağımlılıkmış:)) Sevgiler...  11.11.2009 17:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2356
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster