Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
68
 

Bağımsız Savaşçılar

Bağımsız Savaşçılar
 

Gerçek Savaş Oyunu


Her yıl İsviçre'nin Davos kentinde gerçekleştirdiği konferanslarıyla tanınan Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) hazırladığı bir raporda Türkiye Arnavutluk, Kamerun, Tanzanya ve Senegal gibi ülkelerin gerisinde kalarak 134 ülke arasında 106. sırada yer almış. Bilgi ağı toplumuna hazır olma derecesini değerlendirmek amacıyla hazırlanan "Küresel Bilgi Teknolojisi Raporu'na göre dünyada en geniş basın özgürlüğü, karikatür krizi nedeniyle Türkiye'nin NATO Genel Başkanlığı'nı veto etme girişiminde bulunduğu Anders Fogh Ramussen'in ülkesi Danimarka'da bulunuyormuş. Basın özgürlüğü sıralamasında 1-Danimarka, 2-İsveç, 3- Hollanda, 4-Almanya, 5-Norveç, 6-Finlandiya, ...... , 105-Arnavutluk, 106-Türkiye, 107-Makedonya; yargı bağımsızlığında 1-Yeni Zelanda, 2-Finlandiya, 3-İsveç, 4-Almanya, 5-Danimarka, 6-Hollanda, .... , 62- Yunanistan, 63-Kolombiya, 64-Türkiye, 65-Fas, 66-Tanzanya olarak yer alıyormuş.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) aralarında harita, gazete, süreli yayın, sanat eserleri ve video ile ses kayıtları bulunan on binlerce tarihi belgeyi içeren sayısal bir kütüphaneyi İnternet kullanıcılarının hizmetine açıyormuş. Yayın UNESCO'nun Paris'teki merkezinden yapılacakmış.Kütüphane dünya genelinde 32 enstitünün katılımıyla oluşturulmuş. Avrupa, Asya ve Afrika'nın kültürel hazinesini bir araya getiren ender bir entelektüel  katedral olduğu kaydediliyormuş. Dört yıllık bir çalışma sonucu hazırlanmış. Bazılarına yedi dilde ulaşılabilecek belgeleri kullanıcılar ücretsiz görebilecekmiş. Milyonlarca dolara mal olmasına karşın hiçbir hükümetten yardım alınmamış. Microsoft ve Google gibi bağışçılar desteklemiş. Ortadoğu'ya ait birçok değerli belge bulunuyormuş. Irak Ulusal Kütüphanesi ve Arşivi'nin katkısıyla 19. ve 20. yüzyılın Arapça, İngilizce, Kürtçe ve Osmanlıca yazılmış gazete arşivlerine erişilebilecekmiş. Temel hedefleri uluslar ve kültürler arası anlayışı geliştirmek; İnternet üzerindeki kültürel içeriğin hacmini ve çeşitliliğini artırmak; eğitimciler, bilim insanları ve tüm ilgililer için kaynak sağlamak; ülkelerin kendi içlerindeki ve aralarındaki sayısal bölünmüşlüğü azaltmak için kapasite oluşturmak olarak belirlenmiş. (1) Ortak listesinde Uganda Milli Kütüphanesi'nın bulunduğu, ancak Türkiye'deki Milli Kütüphane'nin olmadığı görülüyor. (2) Yer, zaman, konu, içerik tipi ve kuruma göre konular incelenebiliyormuş.

Örneğin Los Balbases Ustası'ndan bir yağlı boya resmi görebiliyorsunuz. "Bir Zangocun Düşü: Aziz Cosmas ve Aziz Damian Bacak Transplantasyonu Uygulamasıyla Mucizevi Bir Tedavi Gerçekleştirirken". (3)

Marmaray projesi kapsamında Yenikapı'da yapılan arkeolojik kazıda 8500 yıllık bir mezar bulunmuş. İçinde bir yetişkine ve beş yaşlarında bir çocuğa ait kemikler varmış.

Kopuk bacaklar savaşı çağrıştırıyor. Bu acılar binlerce yıldır var. Bulunan mezardaki çocuk ve yetişkin de bir savaşta ölmüş olabilir mi?

Nedense gelişmiş global uygarlığımız, tüm insanları korumak için savaşları ortadan kaldıracak çözümler aramak yerine, kendi askerlerini tehlikeden uzak tutmak için uğraşıyor.

İnsansız hava araçlarının karada hareket edenlerine SWORDS adı veriliyormuş. (4) Fox News bunları 21. yüzyılın askerleri diye adlandırmış. 2003 Irak harekatında henüz yeni kullanılıyorlarmış. Oysa şimdi böyle 12 bin robot varmış. İsyancılar bunları kontrol sinyallerini keserek etkisizleştirebildiği için, artık bağımsız hareket eden robotlar yapılacakmış. Eski bir Pentagon analisti Stinger, bu değişimi savaş tarihindeki en temel dönüşümlerden biri olarak tanımlamış.

Askere giden yoksul bir köylü savaşta karşısında bir katil robot görünce ne düşünür, ne hisseder?

Yoksa her iki tarafın da savaşçı robotları mı olmalı? İnsanlar savaş alanından tümüyle çıkmalı mı?

Başkaları da mutlaka düşünmüştür, romanlar yazılmış, filmler yapılmıştır. Savaşların bilgisayar ortamında yapılmasının birçok sorunu hemen çözüvereceğini sanmıştım bir dönem. Kimsenin burnu kanamadan, paint ball oynarkenki kadar bile risk almadan kazananın kim olduğu  görülecekti. Ama sonra sonuca yapılacak itirazları karara bağlayacak bir kurum ya da güç merkezi olamayacağını anladım. Yapılan modellemede,

"Bizim tarafı yanlış yansıttınız!" diye sesler yükselince, gerçek savaşın başlaması hiç de gecikmeyebilirdi.

Bağımsız savaşçılar düşüncesi hoş geliyor. Kendi aralarında vuruşup sonucu belirleyecekler, insanlar zarar görmeyecek.

Ama teknolojiyi insanın sorunlarını çözmek, eşitsizliği azaltmak için kullanmak yine de çok daha iyi bir
çözüm. Bir duvar örüp bir yana tonlarca su biriktirir, diğer yanı boş bırakırsanız bir süre durumu koruyabilirsiniz. Ama suyun miktarı artmayı sürdürürse, isterse en büyük barajdan bile sağlam olsun, duvarınız er ya da geç yıkılır. Oysa şu anda teknoloji, duvarların ötesini de geliştirmek için yeterli.

Tek yapılması gereken sistemin de bunu anlamasını sağlamak.

Teknoloji insanın yaşamını kolaylaştırmalı, iyileştirmeli, güzelleştirmeli.

Küreselleşme yalnızca büyük paraların küçükleri çekip yutması olmasa. Üretim gücü yoksulların yaşamlarını iyileştirmek için kullanılsa. Yeni iş alanları açılsa. İnsanlar yaptıkları işten daha mutlu olsa. Açlık bitse, yoksulluk azalmaya başlasa...

Daha iyi olmaz mı?

1. http://www.wdl.org/en/about/ , Erişim: 21.03.2010

2. http://www.wdl.org/en/about/partners.html  , Erişim: 21.03.2010

3.  http://www.wdl.org/en/item/3251, Erişim: 21.03.2010

4. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3e/SWORDS_robot.jpg , Erişim: 21.03.2010

Mehmet Arat, http://www.facebook.com/mehmetarat2000X

Mehmet Arat, Geçmiş yazılardan izler 1, http://blog.milliyet.com.tr/gecmis-yazilardan-izler-1/Blog/? BlogNo=358427

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 256
Kayıt tarihi
: 08.01.12
 
 

1958 doğumlu. Mühendislik eğitimi aldı. Teknik alanda çalışırken kültürel konulara ilgisini sürdü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster