Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
949
 

Bağırmazsa tecavüz sayılmaz

Bağırmazsa tecavüz sayılmaz
 

Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde 29 yaşındaki 2 çocuk annesi A.G, komşusu 27 yaşındaki Selim Bak'ın kendisine ormanda tecavüz ettiğini öne sürerek şikáyetçi oldu.

Samsun’un Tekkeköy İlçesi’nde 29 yaşındaki 2 çocuk annesi A.G, komşusu 27 yaşındaki Selim Bak’ın kendisine ormanda tecavüz ettiğini öne sürerek şikáyetçi oldu.

Samsun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamalarda Selim Bak, "Aramızda gönül ilişkisi vardı. Kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girdik" dedi. A.G. ise ölümle tehdit edildiği için bağıramadığını belirterek, "Ormanlık alanda eşarbımı boğazıma dolayıp, sıkarak bana tecavüz etti" dedi.

Mahkeme, genç kadının "bağırmadığı ve yardım istemediğini, ayrıca olay yerinin yakınında yazlık evler bulunduğu gerekçesiyle olayın rıza ile olduğuna" kanaat getirdi ve Selim Bak’ın beraatine karar verdi.

Ancak, A.G’nin yaptığı itiraz üzerine, dosyayı inceleyen Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi "Olaydan 10 gün önce boşanan 2 çocuğu bulunan kadının iffetini ortaya atarak iftira atmak için bir nedeni yoktur" kararına vararak, beraat kararını bozdu. Dava, Samsun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar görülmeye başlandı. Mahkeme, şikáyetçi A.G’nin Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek ruh ve beden sağlığının bozulup bozulmadığının araştırılmasına karar verdi ve duruşmayı erteledi.

src="http://adserver.mynet.com?id=45653_3190">Kaynak: Hürriyet Kelebek

Bundan 4 yıl önce genç bir stajyer hakim adayı ile kıran kıran kırana kavga etmiştim bu konuda. "Doğru düzgün olan kadına hiç kimse bir şey yapmaz!!!" diyordu 24 yaşındaki genç hakim. Kafam tavanlara vuracak kadar sinirlenmiştim o günlerde, yukarıdaki haberle çok ilintili olan hakim adayının bu söylediklerine.

Mağdur bir kadın hakkını hukukla arayamazsa nerede arayacak? demiştim. Sizin gibiler karar verici ve adli yargıyı temsil edici konumda olduğu zaman ne yapacak mağdur kadınlar? demiştim."Ayağını kırıp oturacak!" cevabı almıştım.
"Kız kardeşin var mı?" diye sormuştum. "Var" demişti. "Umarım bir gün Allah seni kız kardeşinle sınamaz." demiştim.Hiç bir şey söylemeden öfkeden kudurmuş ve kızarmış bir vaziyette konuştuğumuz ortamı terk etmişti.Şimdi bu kararlar o çocuğun dönemdaşı hakimler tarafından veriliyor.

Habere konu olan kadıncağız bağırsaydı ne değişecekti? O korkuyla ve o can acısıyla sesi çıkabilecekmiydi acaba? O an o durumda olan kadının aklından neler geçebileceğini kim nereden bilebilir? Yolunu ve fikirlerini tam olarak desteklemesemde rahmetli Duygu Asena'nın dediği gibi bu ülkede "Kadının adı yok!!" Hele bir de boşanmışsan "Kadının ne adı var ne de sanı" Adalet karşısında bile.Yazıklar olsun!!!!!!

Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi ' ne ise kararı bozduğu ve sağduyulu davrandığı için sonsuz teşekkürler ediyorum.Yapılmasın lütfen, iki çocuklu bir anneye çirkef atılmasın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ortada bir olay üzerine 2 tane karar var. Kararlar gerekçeleri ile birbirinden farklı ama olay aynı. Bana göre doğru kararı veren kurum allahtan hiyerarşik olarak diğerinden daha üst. E peki olsaydı da yargıtay müdehale etmeseydi. O zaman yanlış bir karar üzerine madure haksız bir şekilde ortada kalacaktı. Ben o zaman nasıl hukuka güvenirim ki? Ayrıca o genç stajer hakim adayından da gördüğümüz gibi okumak adam gibi adam olmaya hiçte yeterli değil. Ben bunu mühendislere ve işletmecilere kadar da rahatlıkla genişletebilirim. Ne tür adamlarla aynı havayı soluyup aynı oksijeni yakıyoruz. Bazen çok şaşırıyorum.

Legolas 
 07.01.2008 2:08
Cevap :
Asıl trajedi ne tür adamlarla yanı havayı soluyup aynı oksijeni yakıyoruz dediğiniz insanların toplumda daha fazla metrekareyi kaplıyor olması azınlık olduk artık ülkemizde.:(  07.01.2008 11:29
 

Ve bu insan adalet dagitici. Acaba hic tecavuze ugradi mi, yada tecavuze ugramis insanlarla calisti mi, konustu mu? Dul ya tamam damga hazir herkesin elinde. Ya insanligimdan utaniyorum bu tur haberleri okuyunca. Sonra AB ligi diye bagriniyorlar. Danimarkada en agir ceza tecavuz sucuna. Evine davet etti dendi yine de hakim, evine davet etti diye tecavuz mu etmen gerekiyordu diye en agir cezayi verdi :(( biz de halkin goznde biraz daha kucuk dussun, tecavuzcu daha rahat is gorsun diye verilen karara bak. Yazik cok yazik. Hukukun islemedigi bir ulke vatandasi olmak cok aci.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 02.01.2008 2:20
Cevap :
size tamamiyle katılıyorum ve üzüldüğüm nokta şu ki bu zihniyetteki insanları yetiştirenler de yine anneler.  02.01.2008 11:23
 

Biraraya gelmek lazım.

Emef 
 31.12.2007 7:05
Cevap :
Güzel bir yorum olmuş.:)  31.12.2007 11:26
 

Böyle saçma sapan bir karar olmaz.Olay kendileri ile alakalo olsa derhal atarlar içeri

ERDEM AKBABA 
 30.12.2007 1:53
Cevap :
peki hata kimde?  30.12.2007 20:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 167
Toplam yorum
: 320
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 1848
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

01/06/1967 Rize/fındıklı doğumlu olmama rağmen doğum yerimi hiç görmedim. Türkiye'nin hemen her ilin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster