Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1918
 

Bağlılık - Bağımlılık hangisini seçerdiniz?

Bağlılık - Bağımlılık hangisini seçerdiniz?
 

Hayatta en çok takıldıklarımın arasındadır bu mevzular bazen işin içinden çıkılmaz konulardır. Doğarız ve bununla birlikte bağımlılıklarımız da başlar. Oysa kulağa ne kadar yakın gelir bu iki kelime.. Ama o kadar nüans farkı vardır ki, yaşadıkça, deneyimledikçe aradaki farkı algılayabiliriz. Hayattaki fayda ve zararlarını anlayabildikten sonra iyice hazmederiz.

Büyüdüğümüz çevre içerisinde bağımlılıklarımız başlar bazı zaman bunu hastalıklarımız diye de adlandırabilirim. Sonra bu bağımlılık listemiz hayat ilerledikçe uzar gider, eşimiz, işimiz, çocuğumuz.. v.b.. Oysa bağlılık çok farklıdır, zaten bir sevgi vardır. Ama bağımlılıklarımızda kendimizi kaybederiz, hayatımızı ''O'' na endeksleriz, kişiye, nesneye ve olaya adını siz belirleyin. Ben demiyorum ki ailenizi sevmeyin, onlara bağlı kalmayın. Ama herkesin de bir birey olduğunu, bir yaşamı olduğunu unutmamak gerektiğini düşünüyorum. Bu kavramların bizim toplumumuzun sorunu olduğunu düşünmekteyim.

Bağlı kalmak hayata, sevgiliye, bir dosta, aileye, eşe, çok sağlam bir duygudur. Ama bağımlı olup o durumu ve olayı hedef alırsak kendimize de sevdiklerimize de zarar veririz. İnsanların öncelikleri elbette değişir, ancak kimseyi acıtıcak birşey yapmamalıyız ruhsal açıdan..

İnsanlar elde edemedikleri şeyler için sevgililerini öldürüyorlar. Severken bile içinde ölüm geçen sözcükleri kullanmadan edemiyoruz. Ölürüm sana, ölümüne sevmek gibi..

Hayatta herşeyi yerinde yaşayabilmeyi ayırtedebilme dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dostluklara bağlı ve bağımlı olmak dileği ile sevgilerle..

erol aslan 
 10.05.2007 22:48
Cevap :
onlardan hiç ayrı kalmamak dileğiyle..  11.05.2007 11:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 6636
Kayıt tarihi
: 14.04.07
 
 

31 yaşındayım, bekarım. Eğitim alanında çalışıyorum. Yaklaşık 10 yıldır eğitim sektöründeyim. Öğr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster