Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
488
 

Bahar geldi

Baharın kıyısından merhaba. Niye baharın kıyısı? Çünkü çok az kaldı bahara. Hatta geldi bile. Aslında bahar yaklaştıkca, içine kelebek kaçmış gibi kıpır kıpır olur insan, heyecanlanır, kışın sonunda özlemle baharı bekler. Kışı da bahar gibi yaşadığımız için, bu baharın gelişine pek sevinemedim, heyecanlanamadım, karsız, kaşkolsüz, yağmursuz bir kış geçirdik Ankara'da. Mevsim dolayısıyla adı kış, aslında kış değildi yaşadığımız. Kış yaşamayınca da baharı ve yazı özlemiyormuşuz meğer. Kışı her ne kadar sevmesem de, ileride su sıkıntısı çekmemek için bol yağışlı geçmesini isterdim.

Benim favori mevsimim ilkbahardır. Tuhaf bir büyüsü vardır baharın. Topraklardaki, ağaçlardaki, doğadaki diriliş ve uyanma, insanın duygularında da tuhaf bir hareketlenmeye sebep oluyor. En çok aşık olunan mevsim de ilkbaharmış. Aşkın kimyası ile mevsimlerin çok ilgisi olduğunu düşünürüm hep.

Sonbaharda insanın aklına önce hüzün geliyor, gri bir gökyüzü, biraz karamsarlık... Boşanmaların ve ayrılmaların en çok olduğu mevsim de sonbaharmış. Bu da çok ilginç bir sonuç.

Kışın ise soğuktan mıdır, havanın kasvetinden midir nedir insanın duyguları da üşüyor bedeni de. Kat kat giyinmek sıkıyor, kendine bakası da olmuyor, karşısındakini göresi de olmuyor insanın...

Yaz ise; o ünlü yaz aşkları ile anılır hep. Yaz akşamları plaj partileri, birlikte güneşi batırma romansları, el ele sahil yürüyüşleri falan. ... Tatil dönüşü okul, iş stresi, trafik, faturalar derkennnn hayallerden şöyle bir silkelenip gerçekle yüzyüze gelme ve bir bakmışsınız aşk bitmiş. Arada bir arasınız birbirinizi, belki buluşursunuz bir süre ama ı...ıh o tatildeki tat, hava kalmamıştır aranızda. Yaz aşkı olarak kalmıştır hafızanızda.

Bahar... bahar ne güzeldir bahar. Yazın başlangıcı, yeniden doğuş gibi gelir bana. Güz de fena değildir hani. Ağaçlar yapraklarını rüzgarla dans ederek dökerler. Topraklar , ağaçlar, yapraklar rengarenktir doğada, biraz hüzünlüdür, renk cümbüşüdür. Güz de güzeldir ama illaki bahar. İnsanın içi kıpır kıpır oluyor.

Beni bu güzel havalar mahvetti,

Böyle havada istifa ettim

Evkaftaki memuriyetimden.

Tütüne böyle havada alıştım,

Eve ekmek ve tuz götürmeyi,

Böyle havalarda unuttum.

Şiir yazma hastalığım

Hep böyle havalarda nüksetti

Beni bu güzel havalar mahvetti..

O.VELİ

Bugün güneş sizin için doğsun...SEVGİYLE KALIN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayata anlam katan şey içindedir çeşitlilik diye düşünürüm. Bilmem haksız mıyım. Saygılarımla

Ali Haydar ÖZKAN 
 29.01.2010 2:03
 

Sıcak, duygusal bir yazı olmuş. Başlangıç için gayet güzel. Başarılarınızın devamı dileğimle:))

Işıl 
 02.04.2007 11:28
Cevap :
İçimi ferahlattınız teşekkür ederim Işıl hanım.  02.04.2007 11:44
 

Aynı günlerde Bahar'ı hissedip yazıya dökebilmek çok hoş. Yazınızı zevkle okudum. Hele aşığı olduğum, Orhan Veli ile yazınızı süslemeniz beni mutlu etti. Sevgi ve saygıarımla, Enfal

Enfal Törün 
 02.04.2007 10:40
Cevap :
Teşekkürler. Her zaman baharı hissetmeniz dileğiyle.  02.04.2007 12:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 782
Toplam mesaj
: 148
Ort. okunma sayısı
: 2045
Kayıt tarihi
: 11.03.07
 
 

1974 Bremen doğumluyum. Hayatın Med-Cezir'lerle dolu olduğuna inanırdım; yaşaya yaşaya anladım ki..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster