Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '08

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
592
 

Bahar yorgunu muyuz...yoksa...?

Bahar yorgunu muyuz...yoksa...?
 


Bir şey..tek bir şey bile mi istemez insan?..
Temiz hava almak için pencereyi açmayı, eğilip vazoda duran çiçeği koklamayı, "bir sıcak kakao olsa da içsek" diye hayal kurmayı...

Hiç bir şey, bir tek şey bile...evet bazen istemez...

Nedenine gelince: Belki o kadar çok istemiştir ki, istediklerini elde edemediği için artık hiç bir şey istemez...
Yada istediklerinin tamamına yakınını elde etmiştir de; bu elde ettikleri ona beklediği gibi mutluluk vermemiştir ve artık başka bir şey istemeyi isteyemez...

Ne nedenle olursa olsun, bu ruh halinde birini gördüğünüzde o kişinin sosyal konumu, çevresel faktörleri, cinsiyeti ve yaşanmışlığı ne olursa olsun değişmeyen bir kaç şey vardır: İlk dikkati çeken değişimler genelde tuaf gelebilecek denli sakinlik, dikkati çekecek denli her soruya verilen; "fark etmez" yanıtı...
Kalabalıklar içinde dahi süre geldiği aşikar yalnızlık hissi, en yakınındakiler de dahil olmak üzere "aramazsanız aramaz sormaz" oluşları, dışarıya kendini kapatmış sadece kendibaşına düşüncelere dalarak yada haddinden fazla uyuyarak geçirilen saatler...

Olumsuz düşünceleri bir usta maharetiyle bulup edinme, aşırı boyutta kendini suçlama, hayata dair umutsuz ve güvensiz bakış açısı ise, genel portrenin değişmezleri arasındadır.

Fiziksel belirtilerine gelecek olursak; enerjisizlik, iştahsızlık, uyku bozukluğu en sık görülenler arasındadır.

Ya depresyon, ya depresyona bir adım kala yaşanan bu kendi içine kapanma haline nedense; ya hayal kırıklığı,
ya hayat yorgunluğu, ya aşırı ve uzun süreli strese maruz kalma, ya aşk acısı, yada sevilen birinin kaybı olabilir. Fakat fark etmeyen şudur ki; bu kişilere duygusal bir çöküntü ve takibinde derin, uzun süreli bir mutsuzluk hali kişiye epey süredir hakimdir.

Bazı durumlarda ise; "aksi" diye tanımlanacak ve öncesinde kişiye uygun düşmeyecek bir ruhsal portre bariz biçimde gözlemlenmeye başlanır. Aşırı tepkiler, olağan dışı agresif tavırlar ve gün içinde dalgalanmalar yaşayan bir ruh hali de depresyon rahatsızlığı yaşayanlarda sık görülen belirtiler arasındadır.

Bu belirtileri gözlemlediğinizde bunu "bahar yorgunluğu" yada geçici dönemsel bir isteksizlik halinden ayırabilmek güç olabilir ancak; major depresyon hastalarının %15'i nin hayatlarına intahar ederek son verdiklerini istatisliki bir bilgi olarak verirken; etrafınızda, yakınınızda olupta daha az gülümseyen hayatı renklerini kaybetmiş siyah beyaz bir ekranı seyreder gibi bakan, mümkün olabildiğince göz temasından kaçınan, ağır kısa ve de mümkün olduğunca az kelimeyle konuşan, konuşmaya isteksiz ve dinlerken de uzaklara dalan, bıraktığınız yerde kıpırdamadan uzun süre oturup kalan; dost ve yakınlarınız varsa... gözünüzü üzerlerinden eksik etmeyin ve bu hallerini hafife almak ve kendi kendine geçeceğini ummak yerine uzman bir doktorun desteği alması için önayak olun derim.

Ve unutmadan:

"Bir gün

Çok bunalırsan

Denizin dibinde

Yosunlara takılmış gibi soluksuz...

Sakın unutma gökyüzüne bakmay

Gökyüzü senindir,

Gökyüzü herkesindir "Zülfü LivaneliSevgi ve ışıkla,
Ayna

01.04.2008


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Memleketimde ahar çok az olur birden yaz gelir.. Şimdi keyfini sürüyorum bu güzel günlerin... Gökyüzüne bakmayı asla unutmam.. sevgimle..

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 02.04.2008 16:12
Cevap :
İlginize teşekkürler...Sevgi ve ışıkla, Ayna  03.04.2008 14:22
 

yılların yorgunluğu... Üstüne çullanır da atamazsın. Atmaya çalıştığında daha da ağırlaştığını hissedersin. İşte bu o... Tek başına yok edilemez maalesef.

karga 
 02.04.2008 16:12
Cevap :
İlgiize teşekkürler. Sevgi ve ışıkla, Ayna  03.04.2008 14:22
 

Evet yalnızca bahar yorgunluğu gökyüzü hepimizin bakıp içimize yaşam sevinci dolduralım.. sevgiler

Meral Yağcıoğlu 
 02.04.2008 10:58
Cevap :
İlgin için teşekkürler sevgili Meral...Sevgi ve ışıkla, Ayna  02.04.2008 11:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 268
Toplam yorum
: 1159
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 1947
Kayıt tarihi
: 15.09.06
 
 

Var olan her oluş ve bozuluş hakkında gözlem, tahlil ve sonuca varma sürecindeki yolculuğumu, siz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster