Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Hakan Karaduman (Akdenizli)

http://blog.milliyet.com.tr/akdenizli

03 Nisan '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
502
 

Bahar

Bahar
 

Bahar bende yetişememenin hüznüdür. Kışı anlamadan, daha yaşamadan yeterince her şeyi, yeni bir başlangıcın hüzünlü ama coşkulu merhabasıdır. Üşümüşlüğün heyecanlı başkaldırısıdır.

Kaç bahar geçer ki bir ömürde? Toplasan ya beş ya altı. Yarısı çocukluğumuzda kalır, diğer yarısı yaşama refleksimizin inatçılığında erir gider.

Bahar gelir, ağaçlar yapraklarında yeni mektuplar getirecek.

Kuşlar yer değiştirecek. Soğuk sevenler kuzeye, sıcakçılar güneye. Evrim akacak, taş bile olduğu yerde ağarlaşırken bitmez döngünün her döngüsü yeniden okunacak: yerinde dört mevsim durmayan kuşlara bak.

"Unutulan gülmeler uyuyan yüzümüzdeki kasları uyandıracak". Şaşıp kalacaksınız.

Her çiçek kapılarını açacak tüm canlılara. Kokularla buyur edecek yapraklarını; koklasana…

Bilmek ve anlamak merakı derviş yapanları yollar bekleyecek. Karlar erirken toprak çıkınca güneşe, adımlarca yürünecek hasret. Belki meçhule gidişte ipten bir yol bekleyecek korkak adımları.

Her hayat kendi çevresinde dönerken ortak sevince çağıracak bahar. Çok azımız kulak verecek bu çağrıya. Deniz durgun, cam göbeğini gösterirken balıklar derinlere göç edecek yumurtalarını bırakıp. Sessiz vedalar yaşanacak dünya yeniden silkinirken.

Ama hep birileri olacak daha fazlasını isteyen. Sırf korkularından, kısa çiftleşmelerden çoğaldıkça çoğalan bilgisiz insan işgal ettikçe doğayı, baharın sesini sadece solan güneş duyuracak insanlara.

Gri binalar koşturmalar içindekilere gölge yapacak; ama yine de binalar arasından bir yol bulmuş bahar rüzgarları yüzlerini yıkayıp geçtiğinde gençlik pınarları yeniden serin akışına başlayacak bir de.

Güneş dünyaya inecek baharla, yavaş yavaş. Ağaçlar en uzun dallarını uzatıp yakalayacak ilk gelen ışıklarını. Kimseler bilmeyecek.

Yüzlerdeki eskiyen kaslar uyanacak bahar gelince, bir de.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 470
Toplam yorum
: 1750
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 548
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Ateşten denizleri mumdan gemilerle geçmeye" benzer hayatımız. Mutlaka mavi gökyüzü görünecektir. Gid..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster