Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '07

 
Kategori
Dünya Mutfakları
Okunma Sayısı
903
 

Baharatın anavatanı...

Baharatın anavatanı...
 

Kaşlarının ortasına bir nokta kondurarak dünya insanlarından ayrılan Hintler farklılıklarını müziklerinden danslarına, giyimlerinden filmlerine her alanda hissettirirmenin yanında yemek kültüründe de ağırlıklarını ortaya koyuyorlar. Keskin baharatları dünya mutfaklarının içinde Hint Mutfağına radikal bir tat veriyor. Her bölgesinde toprağın kendisine verdiğini en güzel şekilde işleyen Hint Sofraları çok çeşitli pişirme teknikleri, çoğu zaman karıştırılarak kullanılan baharatlar ve değişik soslarıyla zenginliğini her bölgesinde bir başka sergiliyor.

Bizim kültürümüzde Tandır olarak tanımladığımız köy tipi fırınlarımızın bir çeşidi de Hintler tarafından kullanılmakta. Tandoori adı verilen dışı çamurla sıvalı ve içi kömürle dolu bu fırınların kullanım amacı yine bizim kültürümüzde olduğu gibi mayasız ekmek ve farklı olarak terbiyeli etler pişirmektir. Oldukça yüksek ısıya sahip bu fırınlarda çok kısa sürede hazırlanabilen etler yağsız oluşları ve yoğurtla servis edilmeleriyle dikkat çekerler.

Punjab eyaletinde önemli bir yer tutan sarson kasaag adlı hardal yemeği sadece kış aylarında bir ay kadar yapılır ve kalın mayasız mısır ekmekleriyle servis edilir. Bu kışa özel yemeğin kömür ateşinde bir gece boyunca pişmesi gerektiğini duymak neden sadece bir ay boyunca yapıldığı hakkında bir fikir verir sanırım.

Hintlerin yemek kültüründe büyük bir ağırlığa sahip olan thali geniş bir tepside etlerden sebzelere oldukça çeşitli yemeklerin sunulması anlamına gelir. Hint sofralarında ortaya konan yemeklerin dışında bir tas da su vardır. Yemek yerken sağ elleri yemeğe bulaşan ve sol ellerini hiç kirletmeyen Hintler sağ ellerini yıkamak için bu bir tas suya ihtiyaç duyarlar.

Hindistanda Goa eyaletinin yerel içkisi olarak bilinen feniyi diğer içkilerden ayıran önemli bir özellik vardır. Tropikal meyve veya palmiye ağacından üretilen mayalı bir içki olan feni şişede durduğu gibi durmamasının yanısıra her insanda da farklı durmasıyla ünlüdür. Güçlü bir etkiye sahip olan içki her insanda farklı bir reaksiyon oluşturur.

Hindistan'ın adıyla bildiğimiz Hindistan cevizini de unutmamak gerek. Hintlerin güneyde en çok tükettikleri ürünlerden olan hindistan cevizi bir çok yemekte tercih edilen tatlardandır. Sarımsak ve yoğurdu bol kullanan Hindistan sıcak ikliminde baharatlar ve yoğurtla hazırlanılan içeceklerle serinliyor. Tuzlu veya şekerli suyla karıştırılan limon suyu da Hintlerin tercih ettiği serinleme yolları arasında.

Yaşanmışlığını yemeklere sunan Hint kültürü izlerini sofralara taşırken bizlere bir lezzet cümbüşü sunuyor. Hindistan sokaklarında bulabileceğiniz renk skalası baharatlarla beraber tabaklarınıza albeni katarken denemeye değer bir tat bulmanızın mutluluğu yüzünüzü güldürsün istiyorsanız buyurun Hint Mutfağına!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir Bahar attı bana bu baharat tarihçesi, çok bilgilendiren yazınız bana lezzet kattı, iyi yazmalar.

theCREA 
 20.06.2007 12:24
Cevap :
Ne mutlu bana size birşey katabildiysem... Yorumunuz için çok teşekkür ederim:)  20.06.2007 19:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2339
Kayıt tarihi
: 01.03.07
 
 

Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalında Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster