Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '15

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
72
 

Baharda " Güzelcehisar Lav Kayalıkları Festivaline" hazır mısınız?

Baharda " Güzelcehisar Lav Kayalıkları Festivaline" hazır mısınız?
 

Vali S. Azizoğlu.


 

 

 

 

         Yazımıza: “ Türkiye’nin döviz musluğunu elinde tutan vali” diyerek Bartın’ın Valisi  Azizoğlunu işaret etmiştik. Ve devamla da: “ Dövizin kuyusuna düştük. Geç keşfedildi ama, Türkiye dövize boğulacak” diye de eklemiştik. Bu yazı, Milliyet Blog köşemizde tam 1888 defa okundu.

         Bartın ‘ın şirin bir sayfiyeliği var.” Güzelcehisar”  denize dik inen lav kayalıkları  80 milyon yıllık. Kaliforniya turizme açmış  aynı lav kayalıklarını. Para kırıyor. Bizde niye olmasın “başımız kel mi?” dedik. Ve  bu yazımızdan sonra konu Valilikçe ele alındı, keşifler yapıldı.

         Domatesin, patlıcanın enginarın festivali olur da  "Lav Kayalıklarının" festivali niçin olmasın dedik.  Ve Valilik, bir günde bu kayalıkların olduğu yere bir minibüs dolusu ilgilileri yolladı.  Kravatlı , takım elbiseli adamlar, şimdiye kadar bu kumsallarda görülmemişti. Ölçtüler, biçtiler, resimler derken vilayette toplantı yapıldı aynı gün.. Kararlar alındı. Kollar bu sefer essahtan sıvanarak işe  başlanmış oldu. Bu işlere baka baka, biz de sevindik.  Kayalıklar adam yerine geçecek. Üzerinden turizm" para kıracak"  dedik..

        Geçenlerde bir resim bulduk, araştırma sonucu. Lav kayalıklarına benzeyen  dik sütunlara, seyir için teraslar yapılmış. ( En üstteki dik resim)  İşte bu resmi dün, Bartın Valiliğine yolladık, bilgi bakımından.  Bizde de böyle olur mu kabilinden. Hoşuma gitti. Aynı gün, Vali Azizoğlu cevap vermiş.  "Resmin değerlendirilmekte olduğunu” bildiriyor. Sevindik tabi. (Üstte kırmızı çerçeveli yazı)

         Lav Kayalıkları ses getirdi. Ulusal televizyonlarımızdan biri oraya gidip çekimlerde yöre halkı ile röportajlar yapılmış.

        Bu turizm kağnısını düzlüğe çıkarmak lazım. Şimdiye kadar turizmin bu yörede,  "kağnı" gibi ağır gitmesinden artık gına geldi. İstiyoruz ki, bir kuvvetli silkinme  olsun.. " Biz de varız bre!" densin. Zaten, "aşağı da kurtarmaz" Devamlı itelemeliyiz ki yol alsın di mi? Şimdilik ünü, kasabadan dışarı asfalta bile henüz çıkamadı.  Biz de bir turizm ateşi yakalım dedik maltızı üzerine koyduk. Ateşi ha bre üflüyoruz İzmirlerden. Bu maltızda daha neler pişireceğiz neler. Festivallerimiz olacak. Ortalık şenlenecek. Oteller yapılacak. Turist icabında yer bulamayınca, Bartın’a taşınacak. Arası 17 Km zaten.

       Teraslı resimdeki gibi teraslarımız olacak. Doğaya zarar vermeden , bu kayalarda turistler  gezecek. Tam da güneşin batışına karşı bu seyir teraslarında 80 milyon yıllık tarihi yapı ile koyun koyuna günlerini gün edecekler.  Tıpkı Kaliforniya’daki gibi. Az buz şey değil hani.

        Dua edelim de  Vali Azizoğlu, bu lav kayalıklarını turizme bir an önce açsın. Dövizler aksın. Yöre halkı kalkınsın. Devlet para kazansın. Bu sefer vali beyden ümitliyim. Anında karar veriyor ve işi kovalıyor. İşin sonunu takip ediyor.

        Gelsin Amasralı Hüseyin Çoban’ın saltanat kayıkları.  Turistlere  Burhan Demirkolun lokumlarından ikram edilsin. Kokulu şerbetler  içirelim. Türk göbek dansını gösterelim, ışıklarla Boğaz köprüsü gibi gerdanlar halinde ışıklandıralım o kayalıkları.

       Daha ne olsun?  Benden demesi. Baharda, "Güzelcehisar Lav Kayalıkları Festivaline" hazır olun.

İŞTE  GÜZELCEHİSAR'IN LAV KAYALIKLARININ UZAKTAN GÖRÜNÜŞÜ - ÜSTTEKİ RESİM- ALTTA İSE MUHTELİF, ÇEŞİTLİ  DESENLERLE 80  MİLYON YILLIK  LAV   KAYALIKLARI

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 905
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster