Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ

http://blog.milliyet.com.tr/peyzaj

17 Ekim '21

 
Kategori
Dekorasyon
 

Bahçe İle İlgili Soru Cevap

Bahçe İle İlgili Soru Cevap

SORU: Özlem hanım saksıda yetiştirdiğim limon ağacımın yapraklarının ucunda sararmalar hatta kararmalar görmeye başladım. Neden böyle oluyor. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: Öncelikle limon ağacınızı hava akımlarından ve soğuklardan koruyun. Limon sıcak ve bol ışık alan yerlerden hoşlanır. Uzun zamandır gübre takviyesi yapmadıysanız demir ağırlıklı gübre verin.

SORU: Memleketimdeki (Sinop) ilkokulumun bahçesine ağaç dikmek istiyorum. Hangi ağaçları önerirsiniz?

CEVAP: Öncelikle okulunuzun bulunduğu yerin iklim şartlarına dikkat edin. Çocuklara zarar vermeyecek dikensiz bitkilerden seçin. Manolya, akçaağaç, ıhlamur, alev ağacı, huş gibi ağaçlardan seçim yapabilirsiniz.

SORU: Bizim köyümüzdeki evimizin bahçesinde nar ağaçları, portakal ağaçları var. Her sene çokca meyva topluyoruz. Bu sene meyvelerde çatlamalar oldu. Bu nedenle meyveler tam olgunlaşmadan toplamak zorunda kaldık. Ağaçlarımızda neden çatlamalarda oldu?. Ne yapmamız gerekiyor?.

CEVAP: Meyva ağaçları düzenli bakım ister. Bakımını aksattığınızda bu tarz bozulmalar meydana gelir. Ağaçlarınızın yeterince su aldıklarına dikkat edin. Sulamayı doygun bir şekilde yapın. Topraktaki vitamin ve mineral oranlarına dikkat edin.

SORU: Selam; Benjamin ağaçlarını çok seviyorum. Bu nedenle evimde on tane benjamin ağacım var. Benjamin ağaçlarıma gözüm gibi bakıyorum. Ama sonbahar mevsimine girerken dört tanesi hastalandı. Yaprakları dökülmeye başladı. Önceleri birkaç taneydi, şimdi ise daha fazla. Gitgide kötüye gidiyor. Ne yapmam gerekli?

CEVAP: Öncelikle Benjamin bitkilerinizin bakımını aksatmayın. Düzenli devam edin. Bitkinizi yakından inceleyin. Böceklenme var mı?, mantarlaşma var mı? Bunları tesbit edin. Bitkilerinizin saksıları küçük geliyor olabilir. Bunlara dikkat edin.

SORU: Evimde cymbidium bitikilerim var. Saksılarını değiştirmek istiyorum. Nelere dikkat etmeliyim?

CEVAP: Köklerine zarar vermeyin. Bitkinin nemli kalmasına özen gösterin. Saksının çok büyük olmasın. Mevcut saksının bir numara büyük olanından tercih edin. Toprağını orkide toprağından kullanın. Değişimi tamamladıktan sonra bitkinize onbeş günde bir sıvı vitamin verin ve bol ışık alan yere koyun.

SORU: Özlem hanım bu hafta kız istemeye gideceğiz. Kesme çicek almak istemiyorum. Saksıda yetişen çiceklerden almak istiyorum. Hem gösterişli hem de güzel gözükmesini istiyorum. Bana birkaç alternatif söylermisiniz?

CEVAP: Hayırlı uğurlu olsun. Herşey gönlünüzce olsun. Mutluluklar…Çicek seçiminize gelirsek; orkide,anthorıum,saksılı bodur gül, cymdıum veya sukkulent arajmanlarından tercih edebilirsiniz. Saksının dışını uygun renklerle süsletmeyi ihmal etmeyin.

SORU: Geçen yıl cylamenlerimden topladığım tohumlarımı saklamıştım. Bu senede yeni aldığım balkon saksılarıma diktim. Şuan çok güzel büyüdüler, geliştiler. Ama çok çicek açmadılar. Acaba çicek açma zamanı değimli?, Çicek açtırmak için ne yapabilirim?

CEVAP:Cylamenlerinizin konumuna dikkat edin. Bol ışık almasını sağlayın. Sık sulama yapmayın. Düzenli toprak altı sıvı gübrelerden verin.

KOLAY GELSİN….

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ/////YÜKSEK PEYZAJ MİMARI (Tarım teknolojisi öğrencisi)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 250
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 54
Kayıt tarihi
: 11.04.16
 
 

*PEYZAJ MİMARI *DÜZCE UNIVERSITESI/FEN BILIMLERI ENSTİTÜSÜ-YUKSEK PEYZAJ MIMARI *ABANT İZZET BAYSAL..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster