Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '13

 
Kategori
Kuş Gözlem
Okunma Sayısı
955
 

Bahçedeki kuşların sempozyumu

Bahçedeki kuşların sempozyumu
 

Bugün hava epey sıcak. İyice yaz geldi gibi. Bodrum'da evimin bahçesinde oturmuş kafa dinliyorum. Sanırım bu güzel havada herkes ya deniz kenarındadır veya bir açık hava kafesindedir. Benim gibı oturup doğanın seslerini, kuşları dinleyen yoktur.

 Bahçemin yan komuşusu büyük bir mandalina bahçesi, O bahçede de bize komşu büyük ağaçlar  var. İki tane meşe palamutu ve büyük çam ağaçları. Uzun yılların izlerini üstlerinde taşıyan ağaçlar çok görkemli. Her nekadar bahçemizi kirletseler de bu ağaçlara kızamam. Zira üzerlerinde yüzlerce kuş barındırıyorlar.

 Ben bahçemde oturmuş kafamı dinlerken onlarca kuşun öttüğünü duydum. Her biri bir dala konmuş, çeşitli dillerden ötüp duruyorlardı. Sanki kuşlar bir Sempozyum yapıyordu. Uzun bir süre onları dinledim. Ne anlattıklarını, tartıştıkları konuyu anlayacakmış gibi pür dikkat sessizce dinledim. Çok ahenkli ve tatlı ötüyorlardı. Bir mavi kanatlı siyah kuş inanılmaz melodik bir sesle ötüyordu. Öbür taraftan bir büyük kuş ona sert sesi ile cevap veriyordu. Öte  yanda iki serçe şakıyorlardı kendi dillerince. Birden iki kumrunun aşk dolu, duygu dolu seslerini duydum.

 Acaba ne tartışıyordu bu güzel kuşlar. Dünya barışını mı konuşuyorlardı. Yoksa ekonomik sıkıntıyı mı anlatıyorlardı birbirlerine. Yoksa küresel ısınmanın yarattığı sıkıntılar mı idi konuları.Sakın akil adamları ve onların karşılaştıkları olayları anlatıyor ollmasınlar.

  Bu arada bir araba geldi kapıya ve bir müzik açmıştı. Birden kuşlar sustu. Biz insanlar onların dünyasını, nasıl bozuyoruz diye düşündüm bir an. Belki kuşlar biz insanları ve yaptıklarımızı anlatıyorlardı birbirlerine. Bizden nasıl rahatsız olduklarını anlatıp şikayet ediyorlardı.

 Her ne konuşurlarsa konuşsunlar çok güzel ve tatlı ötüyorlar. Yıllarca dinlesem bıkmayacak bir ses bu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kuşların dilinden anlamak gerek.Onlar dünyanın en güzel mahlukları.Başarılı bir paylaşım selam ve sevgiler canım.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 28.04.2013 7:28
Cevap :
Teşekkürler Nahide Hanımcığım, Kuşların dilinden anlamıyorum ama mutlu mu mutsuz mu şakıyorlar hissediyorum galiba, Sevgiler selamla.  28.04.2013 10:06
 

Merhaba Gökova,kuşların sempozyumunu bazen ben de izliyorum ve onları dinliyor seviyorum. Geçenlerde kırlangıçlarla ilgili bir yazı yazdım. okumanızı dilerim.Kuşları seyretmek ve hele onların ötüşü bir ayrı duygudur. Onlarında kendilerine övgü bir sohbetleri vardır.Bu güzel yazınızdan dolayı sizleri kutlarım. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 27.04.2013 17:17
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sayın Abdülkadir Bey, Bahsettiğiniz yazınızı mutlaka okuyacağım. Kuşları izlemek gerçekten çok güzel ve oyalayıcı bir uğraş. Saygı ve selamlarımla  27.04.2013 23:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 825
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1028
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster