Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
1622
 

Bahçeli’nin ‘’A’’ takımı ve ardındaki gerçekler

Bahçeli’nin ‘’A’’ takımı ve ardındaki gerçekler
 

Türk siyasi kamuoyu son günlerdeki ‘’kaset’’ skandalına kilitlendi ve MHP’nin geleceği, bu yayınları yapanların kimliğini öğrenmeye çalışmaktadır.  

Bu olay gerçekten çirkin gerçekleri ortaya çıkarsa da tasvip etmediğim ve edemeyeceğim bir olay, her ne olursa olsun insanların özel hayatlarının deşifre edilmesi bence ahlak dışı bir durumdur.  

Ne olursa olsun ne kadar ahlaksız bir deşifre olsa da MHP gibi kök salmış bir partiye bu yapıdaki kişilerin yakışmayacağı aşikar, düşünsenize MHP’yi yöneten 16 kişiden 10’unun MHP geleneklerinden uzak bir yaşam tarzında olması sayın Bahçeli’nin Muhafazakar milliyetçileri tasfiyesinin ne kadar yanlış bir seçim olduğunu ortaya koydu.  

MHP’nin bu olayı AKP veya Gülen cemaatinin yaptığını alenen de olsa belirtmesi tarafımca yanlış bir yönlendirmedir. MHP her ne kadar gelenekçi, muhafazakar halkı temsil etse de diğer taraftan da devletin önemli kurumlarındaki özellikle de milliyetçi cephe hükümetleri döneminde yaptığı kadrolaşma önemli yapıyı da temsil ettiği unutulmamalıdır. Gülen cemaatini gerçek manada tanıyan insanların cemaatin bu yola başvurmayacağını herkes bilir ve sayın Erdoğan’ın bu tarzda bir haysiyetsizliği yapmayacağı ve ihtiyacının da olmağı bilinen diğer bir gerçek.  

Bunu anlamayı kolaylaştıracak yolu şu şekilde bulabiliriz. Rahmetli Türkeş döneminde muhafazakar ve gelenekçi Türk milliyetçileri önemli Devlet birimlerinde yaptıkları kadrolaşmaların sonunda büyük güç elde ettiler. Kendilerini ve daha doğrusu kendi düşüncelerini tasviye eden MHP’nin taban dışı ‘’A’’ takımını tasviyeye girişemeyeceklerini düşünmek bu ülkenin ve bu tarz yapıların neler yapabileceklerini bilmemekten kaynaklanmaktadır.  

MHP’nin temel iç kavgasını görmek gerekiyor ve bu kaset işini de eski yapıyı tasviye eden yeni yönetimin hatalarının karşılığı olarak anlamdırabiliriz. Bu çirkin kaset yayıncılarının ortaya çıkacağını hiç sanmıyorum. Çünkü bu yapının 1945’lerden itibaren bu ve benzeri konularda profesyonelleşmiş yapılar tarafından yapıldığından hiç şüphem yok ancak bu olayın detaylarını 15 yıl sonra emeklilik anılarını yazan kişilerden öğrenebiliriz.  

MHP’li seçmenlerin (özellikle de Orta Anadolu) bu kadroya tepki göstereceği bilinen bir gerçek, Sayın Bahçeli’nin istifa etmeyeceği diğer bilinen büyük gerçek. Eğer MHP seçimde baraj altında kalmak istemiyorsa ‘’Gerçek’’ tabanından önemli isimleri zaman kaybetmeden Başkanlık divanına getirmesi ve bu yapıyı değiştirmeyeceğini biran önce tabana güçlü bir şekilde anlatması gerekiyor.  

Aksi takdirde 12 Haziran akşamı MHP’siz bir Büyük Millet Meclisi ile karşı karşıya kalacağız.  

Saygılar..  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Abbas bey, cevap yazınızda bahsettiğiniz lider sultası ifadenize asla katılmıyorum. Bu işlerin tabiatı gereği, milletvekilleri liderleri dinlemek zorundadır. Aksi halde mecliste bir tek yasa dahi çıkaramazsınız. Parayla satın alınacak vekiller bile çıkar. Bunları geçmişte hep gördük. Ne yazık ki Demokrası böyle bir rejim . Yani çok kötü. Ama bundan iyisi de henüz yok demiş Çörçil. Diğer partilerdeki ahlaksizlar da elbette masum görülemez. Onların da deşifre olmuş bir ahlaksızlığı varsa veya görünürse asla affetmem . Bizi yönetenler kim olursa olsun partisi falan farketmez temiz olmak zorunda. Yönetmeye talip olmayanların davranışları elbette kendilerini ilgilendirir. Selamlar

M Sadullah SAĞLAM 
 04.06.2011 9:49
Cevap :
sevgili sadullah bey yorumunuza kısmen katılıyorum, katılmadığım nokta lider sultasının devam etmesi gerektiğini vurguladığınız nokta, elbette bende farkındayım bahsettilerinizden ancak iyi örgütlenmiş tabanı güçlü, demokrasiyi özümsemiş bir topluluk bazı noktalarda parti tavanından ayrı bağımsız bireyler oluşturabilir. Bu oluşum demokrasiyi veya ülke menfaatini gerektiren işlerde ''takoz'' görevi değil ''çekiç'' görevini üstlenecektir. Bakınız ingiliz avam kamarası! saygılar...  05.06.2011 14:47
 

Ben de sizin gibi düşünmek istiyorum ama aklımı bir konu çok karıştırıyor. İç muhalefet tam da seçim arefesinde neden böyle bir şey yapıp partiyi baraj altına atmaya çalışsın? Kaldı ki benim sokakta gördüğüm bu durumun mağduriyet yaratıp partinin oyunu yükselttiğidir. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 28.05.2011 18:33
Cevap :
İç muhalefet özellikle MHP'nin 12 Eylül referandumunda kendi ÖZ tabanı ile ters geçtiğini gördükten sonra harekete geçtidaha önce bu durumu anlatamadılar. Gerçekten Bahçelinin 1997'de iktidara gelmesi MHP'nin kendi için ''bazı'' gruplara tasviye girişimini hızlandırdı. Bu grupların tasviyesinin sonucunun bu olduğunu düşünüyorum. Sizin kanınızda MHP'nin gerçek tabanını oluşturan Orta anadolu seçmeninin dikkate almadığınızı görüyorum MHP eğer burada bir mağduriyetin kurbanı olarak oy artışı sağlayacaksa bu kesinlikle iç anadolu değil yani kayıp kazançtan fazla olacak. Umarım çok fazla kayıp olmaz çünkü ben açıkça MHP'nin mecliste olmasının faydalı olacağını düşünüyorum. Her ne kadar gerçek tabandan uzak bir yönetim olsa da! Saygılar..  29.05.2011 17:27
 

Üst düzey yöneticilerinin özel yaşamlarında seçmenlerini nasıl aldattıkları, hiçbir tereddüte meydan vermeyecek şekilde belgelendirilmiştir. Yalan söyleyen bir insanın oy alabileceği seçmen sayısı sadece o konulara ilişkin bir istatistiki veriyi oluşturmak bakımından anlam taşır. Bence bu ülkeyi daha ciddi ve samimi insanlar yönetmelidir. MHP yöneticilerini istifa etmeye zorlayan kasetler, yöntem olarak nasıl elde edilirlerse edilsinler orası kendilerinin sorunu beni hiç ilgilendirmez. Yaptıkları işler benim oy vermemem için yeterli delili oluşturmuştur fazlasıyla.

M Sadullah SAĞLAM 
 28.05.2011 12:20
Cevap :
Sadullah bey güzel bir yorum olmuş teşekkür ederim. Yalnız burada şunu eklemekte yarar var bu sadece MHP'de ortaya çıktığından dolayı onu görebiliyoruz. Ben eminimki diğer partilerde de hiç bir şey gözüktüğü gibi değil, Biz vatandaşlar olarak tüm siyasi görüşteki partilerde düzgün insanların görev yapmasını sağlamaya çalışmamız gerekmektedir. Ayrıca siyaseti parti liderlerinin sultasından çıkartıp düzgün ve çağdaş particilik akımlarını desteklersek gelecekte bu tür yanlışlarla çok fazla karşılaşmayız diye tahmin ediyorum . Teşekkürler, saygılar..  01.06.2011 12:50
 

Hangi siyasi partiye böylesi bir komplo hazırlansa tutar. Belli ki MHP içinden muhalif olanlarla birlikte hareket eden dış odaklı güçler genç ve güzel kadın servis edilmek ve siyasi olarakta söz konusu kişiler konuşturularak MHP 'de Devlet Bahçeli Yönetiminin tasfiyesi amaçlanmış. Niye, Develt Bahçeli Üniter yapıdan yana, Atatürkçü, Türkçü, Laik , meshep merkezli değil, Türk Milliyetçi Merkezli olması , macaracı Ötükencileri ( Heparı destekliyorlar) ve Türkçü islamcıları Kesim ise BBP'sini destekliyor.. Büyük ana kitle MHP2nin bu günkü kitlesidir. Bu kitle de öyle kolay kolay bu oyunların farkına varmayacak kitle değildir. Yani Türk Milliyetçisi ideolijisi olan bir siyasi duruş öyle bir kaç kasetle yıkmak mükün değil. Aksine MHP'liler Devlet Bahçelinin etrafında daha sıkı durma gereğini anladılar. Negatif etki pozitif sinerji doğurdu kişilere değilde MHP2ye haksızlık uyapıldığı fikri yaygınlık kazandı. Kitle bireysel çaba içine girdi. Böylece MHP yeni seçmenler kazandı.

yadaosman 
 27.05.2011 12:58
Cevap :
Sevgili osman bey, şahsen ben MHP temel tabanına veya şöyle söyleyim ne bozkurtlara, ne ötükencilere, nede hilalcilere bir şey demiyorum ve üç grubun 9 IŞK doktrini çerçevesinde 1 çatıda buluşmasını temenni ediyorum, ancak Sn bahçelinin nereye ve kime hizmet ettiğinden emin değilim ayrıca bu yapılanlar Türkeşin yapmak istediği ve partisinde görmek istediği insan profiline hiç ama hiç uymuyor. MHP nin temel tabanının bu yapılanlara sessiz kalacağını hiç sanmıyorum. Saygılar  04.06.2011 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1078
Kayıt tarihi
: 03.05.11
 
 

Tarih, felsefe, siyaset, teoloji, gizli servis konuları, kadim ve mistik konular ile hobi olarak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster