Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '07

 
Kategori
Ev / Bahçe
Okunma Sayısı
820
 

Bahçemiz - 8

Bahçemiz - 8
 

ANETHIUM GRAVEOLENS /DEREOTU
Yazılarımda devamlı olarak Latince isimlerini kullanmamın tek nedeni yörelere göre Türkçe isimlerinin değişmesi nedenidir.Yayınladığım resimlerle tanımına kolaylık sağlamaya çalışmaktayım. Örnek olarak Avrupa ülkelerin de Dill olarak geçer. Esasında bu Ingilizce isim olmasına rağmen. Salata da ve bazı soğuk yemeklerde kullandığımız ottur. Balkon bahçemiz de hatta ufak saksılarda mutfağımızın bir köşesinde bile yetiştirebiliriz. Mevsimine göre çok pahalı olabilen bir ottur.Ucuz zamanın da alınarak buzluklarımızda da saklıyabiliriz. Doğanın bize sunduğu bu otun verdiği şifalardan bahs etmek istiyorum :)iştahsızlığa karşı, Basura, Migde ağrılarına, doğumdan sonra anne sütünün bollaşmasına, uykusuzluk çekimine, bazı intim, kadın ve erkek hastalıklarına, bazı yumru şekilde olan urlara da iyi geldiği bilinmektedir.Kullanılan yerleri yaprakları ve tohumlarıdir.Yağından faydalanma yönün de şu anda çalışmalar yapılmaktadır.Nemli ortamda da yetişir toprak konusunda seçiciliği yoktur.Yarı ışık da yeterli olabilir.

CYCLAMEN PERSICUM
Çok sevilen odalarımızı pencere pervazlarımızın değişmeyen misafirlerindendir. İnce saplar üzerinde 4-5 çiçeği olup, 20 cm kadar uzar. Kırmızı, pembe, beyaz renkleri de olabilir. Ana doğum yeri Anadolu olup literatürlarde ön Asya diye geçer. Çiçekleri kalp formundadır.

DIKKAT :) Zehirli bir çiçektir.Yanlışlıkla koparılıp yendiği taktir de; kusma, terleme, migde bulantısı/ağrısı isal, kan dolaşımı bozukluğu.Yüksek miktarda olduğu taktirde Nefes alamama komasına sokup ölüme kadar yol açabilir. Kücük çocukların uzanamıyacağı yerlerde olmasının faydası vardır.Çiçeklerinde ki salgı deri üzerinde iltihaplanmaya yol açabilir.Ev hayvanlarımızdan : Kedi köpek, tavşan, kobay(Hamsta) ve kuşlar üzerinde de aynı etkiyi yapar.
Çok sevilen odalarımızı pencere pervazlarımızın değişmeyen Çoğumuzun evinin değişmez bir çiçeği olduğu için biraz bilgi vermek istedim.Nemli ortamda tıpkı hibiskus ta olduğu gibi.Bakımı yapıla bilinir.Sularken suyun mümkün olduğu kadar yapraklarına gelmemesine dikkat edilmelidir.

HİBİSCUS
Işığı ve güneşi sever.Yazın bahçemizin veya balkonumuzun kuytu bir köşesinde kalabilir.Kişin yaşayabileceği derece 12 ila 15 derece.Mart -Eylül ayları arasında devamlı ara ile su verilmelidir.Susuz kaldığı taktirde hemen tomurcukları açılmadan dökülür.Kışın bulunduğu ortama göre çok az su verilmesi gerekir.Kullanacağımız toprak normal özen istemeyen çiçek toprağıdir.Kuru Hava ortamında kaldığı zaman yaprakları rulo şeklini alır.

LÜTFEN YANLIŞ ANLAMAYIN: Çok düsündüm zehirli cicekler konumun da bilgi vermek için. Cünkü biz İnsanların en tehlikeli zaaflardan bir tarafı da bir anda bazı şeyleri öğrendikleri zaman bunlardan hemen arınma yönüne gitmesidir. Sizlerle şu ana kadar hep birlikte, bilmiyerek yaşadığınız size hiç bir zaman zararı dokunmamış bazı çiçek ve fidanlardan bahs edeceğim.Çevremizi ve odalarımızı süslüyen bu güzeller şimdiye kadar nasıl bizlerle olmuşsa gene beraber olmaları dileği ile.Fakat bir konu da da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır bu gün evimiz de bizlerle yaşıyan ev hayvanlarımız, çocuklarımız.Bizleri ziyaret eden misafirlerimiz vardır.Çocuklarımıza onların varlıklarını tanıtırken el dokunmamalarını uzaktan bakışmalarını öğretin .Daha ilerdeki zamanlarda bu güzelliğin kendini nasıl koruduğu hakkında bilgi verin.Çiçeği ve fidanları olduğu gibi sevdirin cünkü ilerde ki yaşamlarda onların bir parçası olacaktır. Bundan evvel vermiş olduğum oda çiçeklerin den bazılarıda bu katagoriye girmektedir.
Saygılarla

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 271
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1282
Kayıt tarihi
: 20.02.07
 
 

Bütün canlıları seven, kendi penceresinden yaşamı anlamaya çalışan, onlardan bir şeyler öğrenmek ist..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster