Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
150
 

Bahtsız Prenses Fazila İbrahim

Mahzun Prenses,

Bir deyiş vardır. Güzellerin bahtı olmaz. Bu deyiş sanki Osmanlı Hanedan torunu ve Mısır Prensesi İbrahim Fazila nın hayatını özetliyordu.

Sultan Vahdettin'in en güzel kızı Sabiha Sultan, kendisini M.Kemal ve İran Hanedanından Prens Ahmet Kaçar istediği halde amcasının oğlu Ömer Faruk Efendi ile evlenmişti. 1923 yılında Hanedanın ikinci kızları dünyaya geldi. Hanzade ismini verdiler. Dedesi  son Halife Abdülmecit 1924 de sürgüne giderken henüz 6 aylık Hanzade kundakta anne ve babasıyla bir süre Paris'te kalıp 1938 yılında Mısır'a yerleştiler.

Büyüyünce bu kadar mı Güzel denilecek kadar etrafını etkileyen Hanzade Sultan,  Mısır kraliyet ailesinden M.Ali İbrahim ile evlendi ve kardeşleri Neslişah ve Necla sultanlar gibi Hidiv kasrına gelin oldular.

Hidiv kasrında  1941 yılında bir Prenses dünyaya geldi. Fazila, O'da annesi gibi güzeller güzeliydi. Ne yazık ki 11 yaşında  Mısır'da ihtilal oldu. 1952 yılında Annesi Hanzade Sultan 18 yıl sonra 2.sürgüne çıkıyordu. Kral ailesi Paris'te ki  Passy'de sahibi oldukları apartmana taşındılar.

Prenses Fazila öğrenim için İngiltere' nin Berkshire bölgesinde Ascot şehrinde Heatfield Kolejine kaydoldu. Aynı yıl Hanedanın kadın üyeleri Türk vatandaşlığına kabul edilip soy isimleri Osmanoğlu oldu. Anneannesi Sabiha Sultan İstanbul'a  yerleşip Çengelköy kasrında ikamet etti. Kızları, İstanbul'a artık serbesçe gidip geliyorlar resimleri dergilerde çıkıyordu.

1957 yılında 17 yaşında iken, Irak Başbakanı Nuri Said paşa genç kralları  II Faysal ile evlenmesi hususunda Neslişah sultanla görüştü. Hanzade Sultan'ın  da onayıyla Prenses İbrahim Fazila'nın Irak kralı Faysal ile evlenmesi kararlaştırıldı ve nişanları yapıldı. Fazila İbrahim artık müstakbel Irak Kraliçesiydi. Nişan resimleri Türk ve Avrupa dergilerinde boy boy yayınlandı.

Düğünlerine 2 hafta kala 14 Temmuz, 1958 de Irak'ta Muhammed Kasım kanlı bir darbe yapmış Krallık devrilmiş, başbakan ve Kral katledilmişti.

Kadere bakın ki Fazilayı Okul müdürü çağırdı ve olanları anlattı.

Annesi 6 aylık kundakta ilk sürgününe, kendisi 1952 yılında 11 yaşında sürgünle tanışmış Mısır sarayını terketmişlerdi. 17 yaşında nişanlısı kral Faysal katledilmişdi. Fakat hayat devam ediyordu.1965 yılında eski Türk başbakan Suat Hayri Ürgüplü'nün oğlu diplomat ve ekonomist Hayri Ürgüplü ile evlendi. Suat ve Selim adında oğulları oldu. 1980 de boşandilar.

Hayatının geri kalan kısmı Fransız eşiyle Paris'te sürdürmekte...

 

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 128
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 74
Kayıt tarihi
: 04.12.17
 
 

İlgi duyduğum alan tarih. Milli mücadele ve Osmanlı tarihine  odaklandım. Gözden kaçan tarihi şah..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster