Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '07

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
929
 

Bak şu tesadüfe hakem bu sefer penaltı verdi

Bak şu tesadüfe hakem bu sefer penaltı verdi
 

Spor haberlerinin, özellikle de futbol haberlerinin bir “skandal” bağlamında haber yapılması, spor gazetecisi olmayan gazeteciler tarafından yapılır. Hoş, spor gazetecisi geçinen kişilerin de gerçek spor gazetecisi olup olmadığı tartışılır ama ellerindeki resmi gazeteci belgesi ve sahip olduğu gazete köşesi onların tartışılamayacak kadar gerçek birer gazeteci olduğunun da ne yazık ki kanıtıdır. Genel yayın yönetmeni skandal haberi teşvik eder. Çünkü, gazetesinde çıkan “sözde skandal” haberi; tiraj artırır, gündem yaratır. Yine sözüm ona o haberin yayınlandığı gazete ve haber yapan kişiyi gündemin baş köşesine oturtur. Haberi yazan kişi röportajlar yapar, canlı telefon bağlantılarıyla televizyonlarda kendi haberiyle ilgili detaylar anlatır. Olayın önü ve arkasıyla ilgili “konu mankenleri” hemen olayın içine çekilir. Onlardan bu haberle ilgili görüşleri sorulur, detaylar anlattırılır.

Haberi yapan ve yazan çoğunlukla aynı kişi olduğu için, toplumda yarattığı sıkıntı onu hiç rahatsız etmez. Amacına ulaşmıştır, haberi kendince en hak ettiği yerdedir. Çok konuşulmaktadır. Haberin doğruluk kaynağı sorulduğunda, yasadan gelen güç ve gazetecilik mesleğinin ilkesini anımsatır: “Gazeteci, haberin kaynağını açıklamak zorunda değildir”. Toplumda yaratılan sıkıntı, taraf olmayanlardadır. Taraf olanlarda sıkıntı yaratmaz, aksine taraf olmayanlarda yaratılan sıkıntı, onda memnuniyet bile yaratır. İçinden “oh” çeker. Sözde kirli çamaşırlar ortaya dökülmüştür. Güveni kötüye kullanmanın yarattığı sıkıntı, onda sorumluluk bile taşıtmaz.

Futbolun endüstrileşmesinden önce, spor gazeteciliği, diğer gazeteciler gözünde hor görülürdü. Yaptıkları iş, ciddi bir iş değildi. Entellektüel bakışa ters gelirdi. Futbol endüstrileşmeye başladığı anda, en ciddi politika yazarları bile, futbol konusunda ara sıra yazmaya ve taraftarlıklarının rengini belli etmeye ve bazen en önemli maçlardan önce veya sonra, o maç ile ilgili yorumlarını ve görüşlerini yazmaya başladılar. Bu, futbolun ciddiyetini kavradıklarından değil, futbolun endüstrileşmesi karşısında futbol konusunda da sessiz kalmadıklarının mecburiyetten gösterilmesiydi.

Günümüzde bilgiye ve araştırmaya dayanmayan fakat üçüncü kişilerin kullanılmasıyla yapılan futbol haberciliği gelişmiştir. Yazar güdümlü futbol haberlerinin, çoğu zaman kulüp bağlantılı menfaat ilişkisi içinde yürüdüğünü, en garip taraftar bilmez. Yazılanın doğru olduğunu gazeteyi referans göstererek savunur. O haberin gazetede yayınlanmasının doğruluğunu savunmak, haberin doğruluğunun kendince araştırılmasından çok daha kolaydır. Zaten böyle bir olanağı da yoktur taraftarın veya okuyucunun.

20.Nisan.2007 günü Türkiye Süper Ligi Futbol karşılaşmasının 29.hafta maçlarından olan Gaziantepspor Fenerbahçe futbol maçı oynandı. Maçtan önce maçı yönetecek hakemin şimdiye kadar yönettiği maçlarda hiç penaltı vermediğinden hareketle ve de Fenerbahçe’nin bu sezon hiç penaltı kazanamadığı referans gösterilerek “Bak Şu Tesadüfe” başlıklı haber yapılmıştı. Allahtan hakem penaltı verdi ve Fenerbahçe penaltıdan golünü attı. Ya hakem penaltı vermeseydi ve Fenerbahçe puan kaybetseydi ne olurdu? Ertesi gün gazeteler şu manşetle çıkardı: “Skandal, Skandal, Skandal. Bir klâsik daha gerçekleşti, Fenerbahçe’ye hak ettiği penaltı yine verilmedi”. Ama çok şükür, penaltı verildi, skandal olmadı.

Ertesi gün “Tam 375 gündür verilmeyen penaltı dün verildi” haberiyle çıkan gazeteler, abartma ve taraf yaratmada bir başka uslup kullandılar. Fenerbahçe’nin en son kazandığı penaltıdan sonra 20. Nisan. 2007 gününe kadar oynadığı maç sayısı birim rakam olarak 375’den az görüneceği için sanki Fenerbahçe 375 günün 375’inde de maç yapmış gibi “375” rakamı öne çıkarıldı.

Bak şu tesadüfe, hakem bu sefer penaltı verdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 135
Toplam yorum
: 180
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 1206
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi. Spor Sosyolojisi, Popüler Kültü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster