Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
150
 

Bakan Cemil Çiçek'e mektup...

Bakan Cemil Çiçek'e mektup...
 

Meclis başkanı Cemil Çiçek


Birkaç gün önce Türkiye Büyük Millet Meclisinin internet web sayfasına girerek yeni anayasa çalışmaları bölümüne, görüş ve dileğimi yazdım.

Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı sayın Cemil Çiçek geçtiğimiz haftalarda “yeni anayasayı vatandaşla beraber hazırlayacağız, anayasada yer alması gerekli konularda vatandaşımızın görüşlerini internet web sayfamıza yazmasını bekliyoruz…” gibi sözler söylemişti. Bende benim için uygun olanı veya tekerlekli sandalyeli bir bedensel engelli için gerekli gördüğüm bazı görüşlerimi yazıp meclisin internet sayfasından Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderdim. Suskun kalmaktansa her şeyden şikayet etmektense gerekli olanı içimde tutacağıma yazıp gönderirim daha iyi olur diye düşündüm.

Beni önemseyip önemsememeleri onlara bağlı… Ben yapılması gerekeni yazıp, dileğimi görüşümü belirttim. Bundan sonrası onlara bağlı, bunu yaptığıma dahil elimde bir belge yok, ama elimden bu geliyor. Kalkıp yazılı başvuru yapamayacağım için internetten yazdım. Neden, çünkü devlete bir istekte bulunduğunuzda bunu yazılı olarak bulunup, cevabını aldığında belgeyi saklayacaksın.

İnternette meclisin web sayfasına yazımı yazıp gönderdim, onlarda “gönderiniz alınmıştır…” diye bir cevap verdi o kadar. Elimde bir alındı belgesi olmadan rahat edemiyorum. Aslında mail adresime mail gönderseler de, gönderimin alındığına dahil bir belgem olsa çok iyi olurdu. En azından elimde bir belgem olur, “bu önerileri ben yaptım…” derdim.

İnternetten gönderdiğim yazım şöyleydi;

“Tekerlekli sandalyeli bir bedensel engelli olarak sağlık sektöründe daha da iyi çalışmalar yapılmasını isterim. Sağlıkta Ar-Ge'ye önem verilmesini isterim.

Bunun yanında tekerlekli sandalyeli bir bedensel engelli olarak;

- Kaldırımlara, alışveriş merkezlerine, kamu kurum kuruluşlarına, park ve bahçelere, toplu ulaşım araçları duraklarına eğimi uygun rampa yapılması zorunluluğu getirilmesini...

- Umumi tuvalet, atm makineleri ve ankesörlü telefon gibi toplumun kullanımına açık yerlerdeki basamak merdiven gibi inşaların yıkılıp düzayak yapılması zorunluluğu getirilmesine karar verilmesini...

- Engellilerin eğitimi için açılmış olan rehabilitasyon kurumlarının yaygınlaşmasını ve daha sıkı kontrollere tutulmasını...

- Engelli ailelerin hakları konusunda eğitilmesini...

- Engellinin bakımını yapan kişiye verilen Bakım parasını alma şartlarının yumuşatılmasını...

- Televizyon kanallarına Rtük tarafından ceza verildiği zaman, cezanın doğayı tanıtan bir belgesel değil de, engelliliği anlatan bir belgeselin yayınlanmasını sağlanmasını...”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 120
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 486
Kayıt tarihi
: 15.12.10
 
 

His kaybı olmayan, sol tarafı felç, tekerlekli sandalyeli bir bedensel engelliyim... 1996 yılında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster