Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '12

 
Kategori
Tarım / Hayvancılık
Okunma Sayısı
505
 

Bakanı rakamlar ile yanıltıyorlar

Bakanı rakamlar ile yanıltıyorlar
 

Kaliteli Kaba Yem


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan’ı Veteriner Hekim Sayın Mehdi Eker '’Türkiye'de kaba yem üretimi 25 milyon tondu, şu an 30 milyon ton’’ diyor.

Sayın Bakan’ın burada kastettiği kalitesiz kaba yem ise bunda övünülecek bir şey yoktur. Kalitesiz kaba yem üretmek için bakanlığın herhangi bir gayret göstermesine gerek kalmıyor. Çünkü kalitesiz kaba yem buğday, tahıl anızlarından çiftçimiz elde etmektedir. Ülke ihtiyacına fazla geldiğinden kağıt sanayinde karton üretiminde girdi olarak da toplanmaktadır.

Şayet sayın Bakan’ın kaba yemden kastı kaliteli kaba yem üretimi ise ne 25 milyon ton oldu, ne de olmayan 25 milyon tondan 30 milyon tona yükseldi. Sayın bakana bürokratları ya yanlış bilgi veriyor ya da bürokratların sayın bakanın eline verdikleri kağıttan rakamları yanlış telaffuz ediyor olmalı.

Türkiye’nin mevcut hayvan potansiyeli itibari ile kaliteli kaba yem ihtiyacı 34-35 milyon tondur. Sayın Bakan’ın açıklamasına göre ülkedeki kaliteli kaba yem açığının kapatılmasına 5 milyon ton kalmış demektir ki bu imkansızdır.

İmkansızlığın sebebi fabrika yem üretiminin yıllık 12 milyon ton oluşudur.

Bakanlık bürokratları kaliteli kaba yem yapılan ürünler olan; silaj mısır, yonca, çayır ve mera bitkileri desteklemelerinde ayrı ayrı kaç dekara (hektara) destek verildiğine bir baksalar ülkemizde kaliteli kaba yem üretim miktarı ortaya çıkacaktır.

Sayın Bakan Veteriner Hekim Mehdi Eker beyefendiyi yanıltan bürokratların 30 milyon ton kaba yemin (kaliteli) ekilen ürün desen alan miktarlarını, bölge bölge, il il lütfen kamuoyu ile paylaşmalıdır. Bizde her bölge veya İlin verim miktarına göre toplam kaliteli yem üretim miktarını yeniden hesaplayalım.

Türkiye’nin 25 milyon ton bile kaliteli kaba yem üretimi yoktur!

https://groups.google.com/group/cigsutureticileri?hl=tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız için teşekkürler. Belirttiğiniz şekilde birileri sürekli olarak tarım bakanlığında sap ile samanı birbirine karıştırıyor. Benzer durum hibrit sebze tohumunda da var. Biz yerli hibrit sebze tohumu üreten firmayız. Bakan çıkıp ülkemizde yerli hibrit sebze tohum üretim oranı %50'lere yaklaştı ve bunu da bakanlığın yürüttüğü ülkesel hibrit tohum projesi ile sağladıklarını söylüyor.Bu projede devletin trilyonları boşa harcandığı ve hiç sonuç çıkmamasına rağmen, bizim gibi özel sektörün bazı türlerde (domates, biber, hıyar, karpuz gibi) sağladığı gelişmeleri devletin projesi sonucunda çıkmış gibi gösterip yerli sebze tohum üretim oranımız %50'lere ulaştı diye bas bas bağırıyorlar. Sonuna da bakanlığın koordinatörlüğünde yürütülen F1 projesi ile bu noktaya gelindi yazıyor. Akşamda haberlerde yağlı tohum veren türler (ayçiçeği, yerfıstığı, soya vb.) için ülkemiz koşullarının uygun olmadığını o yüzden soya ve ayçiçeği ithalatı yaptığımızı belirtiyordu.Tarımda bilgi kirliliği çok fazla.

Kaşif 
 13.01.2012 8:46
Cevap :
Yazıma katkı sağlayan yorumunuz için teşekkür ederiz. Saygılarımla Çapar Kanat http://www.ciftlikdergisi.com.tr/author/caparkanat  13.01.2012 13:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 133
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1965
Kayıt tarihi
: 21.02.10
 
 

Dünya'da ekmekten sonra ikinci ÖNEME sahip gıda olan SÜT ve SÜT Ürünlerinin; 1-Her türlü pake..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster