Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
13104
 

Bakara Suresi'nin özellikleri

Bakara Suresi'nin özellikleri
 

*** Surenin adı : B A K A R A

*** Adın anlamı : Bakara, sığır demektir. 67 – 71. Ayetlerinde Yahudilere boğazlamaları emredilen sığırdan söz edildiği için Sure bu ismi almıştır.

*** Kur’an’da yer alış sırası : 2

 *** Nüzul ( iniş ) sırası : 92

 *** Nüzul zamanı : Hicret’in birinci ve ikinci yıllarında Medine’de inmiştir. Medine’de inen ilk suredir. Fakat ayetleri çeşitli zamanlarda inmiştir. Kur’an’ın enson inen ayeti olduğu rivayet edilen 281. Ayeti, Veda haccı sırasında bayram günü Mina’da inmiştir.

 *** Ayet sayısı : 286

 *** Kelime sayısı : 6.147 ( Tarafımdan belirlendi )

 *** Harf sayısı : 26.183 ( Tarafımdan belirlendi ) 

*** Surenin özellikleri : 286 ayet ile Kur’an’ın en uzun suresidir. Arapça metinde toplam 48 sayfa hacimdedir. Bir cüz 20 sayfaya karşılık olduğu için yaklaşık 2 buçuk cüz hacmindedir.

Kur’an ayetlerinin önem bakımından bir birinden farkı yoktur. Fakat anlam bakımından iki ayetin çok kapsamlı olduğu kabul edilmiştir. Bunlardan biri Kur’an’da 24. Sırada bulunan NUR Suresinin NUR AYETİ diye isimlendirilen 35. Ayeti, diğeri de bu surenin AYETÜ’L – KÜRSÎ ismini almış, 255. Ayetidir.

 Ayetü'l-Kürsî Meali: Allah ki O’ ndan başka tanrı yoktur, daima diri ve yaratıklarını koruyup yönetendir. Kendisini uyuklama ne de uyku tutmaz. Göklerde ve yerde olanların hepsi O’ nundur. O’ nun izni olmadan kendisinin katında kim şefaat edebilir ? Onların önlerinde ve arkalarında olanı bilir. O’ nun ilminden ancak kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’ nun kürsüsü, gökleri ve yeri kaplamıştır. Onları koruyup gözetmek kendisine ağır gelmez. O yücedir, büyüktür.

 Bu ayet içinde Allah’ın Tahtı anlamındaki Kürsî kelimesi geçtiğinden bu ismi almıştır. Bu ayette Allah’ın isim ve sıfatları en güzel bir şekilde anılmakta, Yüce Allah, insanın kavramasına mümkün olan ölçüde yaklaştırılarak anlatılmaktadır.

 Kur’an’ın bu en uzun suresinde, yine Kur’an’ın en uzun ayeti bulunmaktadır. İnsanların borç-alacak ilişkilerini düzenleyen, MÜDAYENE AYETİ ( borç ayeti ) ismi verilen bu ayet, surenin 282. Ayetidir. Tam bir sayfa hacmindedir.

 *** Konuları :

Bu surede ele alınan konular; Prof.Dr. Süleyman Ateş hocanın KUR’AN-I KERİM TEFSİRİ isimli eserine genel olarak şöyle özetlenmektedir.

‘’ Surede önce gerçek müminlerin vasıfları, sonra münafıkların karakterleri belirtilir. Müminlerin varacakları cennet nimetlerine işaret edildikten sonra insanların kendilerini topraktan yaratan Allah’a kulluk etmeleri gereği vurgulanır ve insanın ilk yaratılış sahnesine dikkat çekilir. Allah’ın Adem’i yaratıp melekleri dahi ona boyun eğdirmiş iken şeytanın onu nasıl kandırıp cennetten çıkardığı anlatılır ve insanın, ezeli düşmanı olan şeytana uymaması telkin edilir.
Daha sonra İsrail Oğulları tarihinden ibret verici olaylar anlatılır ve olay dizileri arasında öğütler verilir. Hz. İbrahim’in, oğlu İsmail ile birlikte Kâbe’yi yapması, kıblenin, İbrahim tarafından yapılmış olan Kâbe’ye çevrilmesine karşı Yahudilerin tepkileri, gerçek takvanın yüzü sağa sola çevirmekle değil, Allah’a gönülden bağlılıkla olacağı belirtilir. Daha sonra, oruç ve hac ibadetiyle ilgili bölümler gelir. Cihadın önemi belirtilir. Nikah, boşanma, iddet ( Kadının boşanmadan sonra bekleme süresi ) ve süt emzirme, içki ve kumar ile ilgili hükümler sıralanır.
Yine İsrail Oğulları’nın hayatından sahneler anlatıldıktan sonra tevhidin ( Allah’ı birleme ) Allah yolunda harcamanın önemi belirtilir ve Allah yolunda infaka ( fakire yardım ) teşvik edilir. Faizi yasaklayan ayetleri, borç alıp verirken yazdırmanın gereğini bildiren iki ayet izler.
Evrende her şeyin Allah’a ait olduğu vurgulandıktan sonra iman esasları belirtilir ve Allah’ın hiç kimseye gücünün üstünde bir şey teklif etmeyeceği, herkesin yaptığının karşılığını göreceği, belirtilir ve müminlerin yapacağı güzel bir dua ile bu sure sonuçlanır:

 ‘’ Elçi, Rabbi’nden kendisine indirilene inandı müminler de. Hepsi, Allah’aa, meleklerine, Kitaplarına ve peygamberlerine inandı. O’ nun elçilerinden hiç birini diğerinden ayırt etmeyiz ( dediler ) Ve dediler ki : İşittik, itaat ettik ! Rabb’imiz ( bizi ) bağışlamanızı dileriz. Dönüşümüz sanadır. ‘’ ( 285 )
‘’ Allah, kimseye gücünün üstünde bir şey teklif etmez. Herkesin kazandığı iyilik “kendi yararına , kötülükte zararınadır. Rabb’imiz unutur da yanılırsak bizi sorumlu tutma ! Rabb’imiz bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme ! Rabb’imiz bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme ! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı ! Sen bizim mevlâmızsın, ( sahibimiz, efendimiz ) Kâfirler toplumuna karşı bize yardım eyle ! ‘’ ( 286 )

 Yeni Akademi Yayınları’ndan Prof.Dr. Abdulmute’âl es-Sa’îdî’nin EDEBÎ MESAJ KUR’AN isimli eserinde ise konular ve yer aldığı ayetler şöyle gösterilmektedir:

 *** 1-22. ayetler : Kur’an’ın Allah katından indiriliş amacı

*** 23-25. ayetler : Kur’an’ın indirilişin ispatı

*** 26-177. ayetler : Yahudilerin Kur’an hakkında dil uzatmalarına cevaplar.

*** 178-179. ayetler : Kısas ( bir suç işleyenin aynı şekilde cezalandırılması ) ile ilgili hükümler.

*** 180-182. ayetler : Vasiyet ile ilgili hükümler

*** 183-187. Ayetler : Oruç ile ilgili hükümler.

*** 188. ayet : Haram kazancın yasaklanması

*** 189. ayet : Doğan aylar ( hilallerin ) ile ilgili hükümler.

*** 190-195. ayetler : Savaş ile ilgili hükümler.

*** 196-214. ayetler : Hac ve Umre ile ilgili hükümler.

*** 215-225. ayetler : Çeşitli hükümler ( İnfak, savaş, mümin erkeklerle kadınların müminler ile evlenmeleri, yetimler, hayız, yemin, eşlerin cinsel ilişkisi )

*** 226-237. ayetler : İ’lâ ( eşine yaklaşmamaya yemin ) iddet ( boşanmadan sonra kadının bekleme müddeti, boşanma ile ilgili hükümler.

*** 238-239. ayetler : Emniyet ve korku anında namaz.

*** 240. ayet : Eşlere vasiyet.

*** 241-242. ayetler : Boşanan kadınların nafakası.

*** 243-284. ayetler : Nefis ve malla cihada teşvik.

*** 285-286. Ayetler : Dua

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kur-an'ı Kerim le bu kadar ilgilendiğinize göre ( Ki çok iyi bir iş yapıyorsunuz) ABD Büyükelçisi'nin baskısı ile Diyanetin Cuma Hutbelerinden Ali İmran Suresi 19. Ayeti neden çıkardığınıda anlatırsınız. O zaman sizin gibi mütedeyyin insanların ağzından "Medeniyetler ittifakı" yani "Dinler arası diyalog" gibi Fetullah safsatalarınıda daha açık bir şekilde anlarız belki. İlgi: Gerçek İslam mı, Amerikan İslamı mı? başlıklı yazım. Bir göz atarsanız sevinirim. Saygılar..

cevodem1957 
 28.09.2011 12:59
 

Kelam dan önce Selam: Bakara suresinin nuzul olduğu tarihi bir yana koyup, o zamana gidersek, tarihçilerin bildirdiğinden hareketle bir acizane yorum yazacaktım. Ama yorum için kelimeler çok uzun geldi. Sizi de yormamak için bununla ilgili bir blog yazısı hazırladım. Sizin paylaşımınızdan esinlenerek yazmama neden olduğunuz için ve tabi ki paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

ütopik 
 28.09.2011 11:15
Cevap :
Merhaba Konu ile ilgili yazınızı bekliyorum. Selam ve saygılarımla  28.09.2011 11:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1590
Toplam yorum
: 2078
Toplam mesaj
: 170
Ort. okunma sayısı
: 1823
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Bir Kur'an sevdalısı, İslamda Kur'an'dan başka referans tanımayan,  amatör bir araştırmacı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster