Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '14

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
180
 

Bakican ve şiirleri üzerine

Bakican ve şiirleri üzerine
 

Bakican / Baki Evkaralı


Bana çoğu zaman postaneden ara sıra kitaplar geliyor. Geçenlerde Posta Kutumu açtığımda yine bir sürü dergi, kitap ve gazeteler vardı. Mektupların sayısı bir ikiyi geçmiyordu. Eski dostlardan bize gelen uçları yanık imzalı mektuplara hasret kaldık doğrusu. Teknoloji bunları cep telefonlarıyla sildi, süpürdü, gitti... Mesajlar eski tadı vermiyor doğrusu….

Bana gelenler arasında Bakican / Baki Evkaralı’ nın yeni yayımladığı Kasım 2013 tarihli ve İstanbul’da “Sokak Kitapları Yayınları ” arasında çıkan “ Ellerim Sen Kokuyor Sevgilim( Şiirler ) kitabı vardı. Kitabı  heyecanla açıverdim. Hiç tanımadığım bir imza. Doğrusu bu  genç şair arkadaşımızın  çeşitli sanat ve kültür dergilerinde veya  seçkilerde (Antolojilerde )  hiç rastlamadığım bir isim. Bana biraz yabancı geldi.

Ama tüm bunlara rağmen zahmet edip bu değerli şiir kitabını bana imzalı olarak armağan ettiği verdiği zahmet ve değer için öncelikle teşekkürlerimi sunmak istiyorum… Ayrıca kitabı bana imzalarken iltifat dolu sözler de yazmışlar. Bunları buraya almak istemiyorum. Tüm iyi niyetlerine inanıyor ve bir kez daha sağ olunuz, var olunuz diyorum. Elbette bunlar bize zaman gösterecektir. Bekleyelim ve görelim…  

Baki Evkaralı’nın bu şiir kitabı tertemiz bir baskı ve güzel bir kapak dizaynıyla ortaya çıkmıştır. Kapak tasarımı Nur Şimşek tarafından hazırlanmıştır. Kitabın önsözünü Cezmi Ersöz tarafından yazılmıştır. Kitabın tüm gelirlerini İstanbul’daki “Sokak Çocuklarına” armağan ettiğini bizi sevindiriyor. Eserin yayın hakları saklı olup,80 sayfadan ibarettir. Kitapta 34 şiir vardır Şairimiz de 1979 doğumlu olduğuna göre her bir yıla bir şiiri düşüyor. Bunu bilerek yaptığını tahmin ediyorum. Şimdi adı geçen kitaptan birkaç şiir dizelerinden bir iki örnek vermek istiyorum:

 

Bir vav gibi eğildim huzurunda

Aslında beni seni senden fazla sevdim

Kıyamadım güzel gözlerine,

Can özümsün gel gör ki diyemedim.

Ve sen vursan da sevdanın hançerini,

Bağrımı açtım her hamlende sevgili,

Şükrüme düştün, ömrüme düşer gibi,

Gözlerimden birsen akıttım ben,

Huzur dolu uykularda yatarken sen ,

Uyandırmaya kıyamadım seni.

      (  Ellerim Sen Kokuyor / s.7 )

Şiirde görüldüğü gibi sözcükler açık, duru ve yalındır. Şairimiz eski yıpranmış sözcüklere iltifat etmiyor. Şiir dizeleri ağdalı ve günü geçmiş yıpranmış deyim ve kelimelerden uzaktır. Ayrıca yeni şiirler yazıyor. Şiirlerinin çoğu serbesttir. Heceli, ölçülü, kafiyeli şiirlere veya halk ozanları tarzında şiirler galiba pek yazmak istemiyor. Ben burada halk şiirlerini veya halk ozanlarımızı eleştirmek asla istemiyorum.

Aslında Denizli Halk ozanlarımızın harman olduğu yerdir. Bakican ( Baki Evkaralı ) bu şiirlerden pek etkilenmediğini görüyorum. O Özay Gönlüm, Kerim Aydın Erdem ve Tahir Kutsi Makal’ın aynı zamanda hemşerisidir… Bu değerli isimleri de saygıyla ve rahmetle anmak istiyorum. Her üçü de Denizli’nin birer parlayan yıldızları idiler… Özay Gönlüm, Kerim Aydın Erdem ve Tahir Kutsi Makal deyince biraz durmak ve düşünmek gerek…

Bakican’ın bir başka şiiri ilgili çekti. Babasını annesine teslim ediyor. Başkaları annelerini babalarına teslim ediyorlar, ancak Bakican bunun tersini düşünüyor. Bununla ilgili düşüncelerini “ Anne İyi Bak Babama “ diye bunu dizelerinde şöylece düzenliyor:

 

Anne, babama iyi bak,

Kimi zaman mecbur kalır insan gitmeye

Yol ayrımlarında bulur bazen

Ben heves değilim ama mecburum,

 Allah’a emanetsiniz babam ve sen…

Gözlerimdeki hüzne bakma,

Bak bugünleri görmemiş olacağız,

Dayan anne, dayanmalısın yıkılma!

Bu bizim hayattaki en zor sınavımız,

Anne, ne olur iyi bak babama…

( Anne iyi bak Babama s.9 )

Bakican şiirleri yanı sıra aynı zamanda tiyatrocudur. Bu konuda da çalışmaları vardır. Oynadığı tiyatro sahneleri vardır. “ Aşçı Aranıyor, Kaçak, Nakaratlar ve Kafiyeler “ gibi kısa metrajlı çalışmaları da vardır. Boş oturmuyor, araştırıyor, üretiyor, çevresine yararlı olmaya çaba gösteriyor. Bu alanda aldığı ödülleri de vardır. Bu yönüyle kutlamak gerek. Sözün özü Bakican şiirimizi iyi tanıyor, şiire yabancı değildir.

Ayrıca şiirde yapıcı, birleştirici, bütünleştirici bir Anadolu'nun tertemiz bir havası ve samimi bir sıcaklığı vardır. Güzel ve akıcı bir Türkçesi vardır. Kitaptaki şiirlerinde genel olarak aşklarını, özlemlerini, yalnızlıklarını, duygu ve düşüncelerini anlaşılır bir şiir yelpazesi içinde sergilemektedir. Dizelerinde sizleri rahatsız edecek dizeler, kirli, dikenli ve tenleri tırmalayıcı sözcükler bulamazsınız. İlerde daha nitelikli şiirler beklediğimizi belirmek istiyor ve. Bundan böyle daha nice kalıcı şiirlere ve eserlere imza atmasını diliyoruz…   

 

Abdülkadir Güler 

19.04.2014. Söke 

 

 

 

 

 

 

 

                              

Abbas Oğuz, Baki EVKARALI bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Ellerim sen kokuyor" ve "Anne iyi bak babama".. Söylenecek ne söz kaldı ki? Bu değerli şairi tanıttığınız için sağolunuz.Bakican kardeşimizin kitabını bulurum inşallah.Gelirini sokak çocuklarına armağan etmesi de taktire şayandır.Sağolsun.Diğer paylaşımlarınızı da okuyacağım.Selam ve saygılar.

Abbas Oğuz 
 27.04.2014 13:58
Cevap :
Bakican genç bir şairimizdir, ancak iyi bir yoldadır. Şiirimizi seviyor ve ona yabancı değildir. Geleceği aydınlıktır..İlginize teşekkürler.   28.04.2014 0:01
 

Canım üstadım, Dr. Tahir Kutsi Makal'ı anma töreninde sahnede görmüştünüz beni ilkkez ve ben ondan sonra sizin gibi bir üstadı sordum, araştırdım, öğrendim. o güzel kaleminizde konu olmak, şiirlerime karşın böyle güzel bir çalışma içerisinde olmaktan onur duydum. baş tacımızsınız, edebiyat deyince sizler gelirsiniz bizim i,çin. bizler acemiyi üstadım, daha emeklemedik ama bu yola çıktık, allah utandırmasın. Teşekkürlerimi sunuyorum tekrar. Ellerinden öpüyorum. Sevgilerimle.

Baki EVKARALI 
 22.04.2014 11:51
Cevap :
Merhaba sevgili Bakican, ben bir şey yapmadım, sadece sizinle ilgili olan düşüncelerimi yazdım. Sizlerde bu sevgi, saygı ve biraz da sabır ( yani üç S ) olduktan sonra her zaman başarılı olacağınıza eminim. Yolunuz açık olsun. İnşallah bir daha Tahir Kutsi Makal'ın anma gününde bir araya gelmek ümidiyle...Selam ve sevgilerimle, ben de gözlerinden öpüyorum sizlere sağlıklı günler diliyorum.İye dileklerinize teşekkürler..   22.04.2014 19:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2115
Toplam yorum
: 4632
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 824
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bitir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster