Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '06

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1362
 

Bakış açınızı değiştirmeyi öğrenin..!

Bakış açınızı değiştirmeyi öğrenin..!
 

Önemli bir toplantı olduğunu için telsiz telefonu kısa bir süreliğine kapatmaya karar verdim. Telefonu kapatıp, pantolunumun cebine koydum. Toplantı sona erdi, ayağa kalktım. Elim telefonu açmak için direkt cebime gitti. Ancak ortada telefon yoktu. Nasıl olur? Tüm ceplerime bakıyorum, olmadı eğilip sandalyenin altını kontrol ediyorum; yok, yok, yok. Toplantı odasında kapatıp cebime koyduğumu hatırlamama rağmen son durumda bu düşüncemden de şüphe edip geldiğim güzergaha kadar her yere bakıyorum, sonuç aynı. Odanın görevlisini bulup durumu anlatıyorum, gidip beraberce oturduğum koltuk ve etrafındaki tüm sıralı koltuklara -AYNI AÇIDAN- beraberce bakıyoruz, nafile.

"Bulan birisi getirir..!" diyerek beklemeye başladım. Ancak arayan kimse de yoktu. Son bir defa daha bakmaya karar verdim. Tekrar toplantı odasına gittim. Bu sefer koltuklara arka taraftan değil, ön taraflarından bakıyorumdum. Dikkatli baktığımda telsiz telefonun düşüp iki koltuğun arasındaki plastik zemine oturduğunu, bu nedenle yere düşmediğini, arka taraftan baktığım açıdan bunu görmemizin zaten mümkün olmadığını anladım. Bakan gözler aynıydı, sorun da aynıydı. Tek farklı olan probleme, sıkıntıya -FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI- getirmekti.

Buradaki fiziksel problemin çözümündeki gerçek fiziksel bakış açısının değiştirilmesiyle, sosyal veya iş yaşamındaki problemlere farklı açıdan yaklaşmanın sonuçları arasında pek fark yoktur. Her iki metot da ister fiziksel hayat, ister iş veya sosyal hayat olsun problemleri iyi analiz etmek için daha doğru açılara sahip olmamızı sağlayacaktır. Bakış açısı, bu açının genişliği, derinliği kişinin çocukluğundan başlayp bu güne kadar gelen süreçte kafasında biriktirdiği tüm bilgilerin bütünüyle ilişkili olacaktır.

Farklı bakış açılarına sahip olma, olaylara gerçekten birkaç noktadan -AMA DOĞRU- olarak bakabilme herkeste sıkça rastlanılan bir özellik değildir. Başarı da biraz bu özelliğin arkasında saklıdır zaten, bugün başarılı olmuş, imkansız gözüken projelere imza atmış tüm başarılı kişilerin ortak özelliklerinin başında -geniş ve değişken bakış açılarına sahip olabilme- yeteneği gelmektedir.

Hepimiz iş veya sosyal hayatımızda öyle yada böyle bir şekilde olaylara taraf olmak durumunda kalıyoruz. Çoğu zaman haklı olduğumuzu düşünüp, çözüm adına kendi bakış açımızın doğruluğunu savunuyoruz. Eğer bu noktada problemi 360 derece olmasa da 300 dereceye yakın görmüşsek belki rahat olabiliriz. Aksi halde çok istediğimiz çözümün aslında karşı tarafta olduğunu bilmeden vakit kaybetmeye devam ederiz.

Hoşcakalın..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3268
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster