Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '18

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
219
 

Bakliyatlı Çorbalar - ArGe

Bakliyatlı Çorbalar - ArGe
 

Bakliyatlı Çorbalar - ArGe


Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde tüketiciler hep bir telaş halinde. Doğal olarak Ramazan hazırlıkları başladı, “ Şunu da alalım, bu da yeniyor. “ cümlesi bu ayın en çok duyulan cümleleri arasından ilk sıraya çıkmış durumda. İftarı, sahuru derken birçok tüketim söz konusu tabi. Tüm öğünlerde dikkat çeken bir şey var ki, “ Sofranın paşası benim .”  dermişçesine havalı. Nedir bu? Çorba. Tabi tüketicilere göre çorbaya olan ilgi değişebiliyor ama genel olarak gözlemlediğimde çorbasız sofraya pek rastlamıyorum. Peki çorba piyasada ne alemde?

Daha önceki yazılarda farklı çorba çeşitlerinden, değişik tasarımlardan ve kolaylıklardan bahsetmiştim. Bu köşemizde ise ilgimi çeken başka bir çorba üretimi var. Son günlerde adını çok duydum :  “ Bakliyatlı Çorbalar. “ Hayat telaşında, zamanla yarışırken ve ev çorbası yapılamayan zamanlarda ilginizi çeken o hazır çorbalara bir renk katan üretim gerçekleşmiş. Hazırlanan paketlerin içerisinde bakliyat karışımı bulunuyor, mesela bulgur, kırmızı mercimek ve pirinç. Anadolu çorbasında ise bakliyat olarak, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, buğday, çavdar  ve bulgur bulunuyor.  Maş çorbasında, Maş fasülyesi, Firik bulguru, kırmızı mercimek , sarı mercimek, buğday var. Yapımı anlatılan çorbayı pişirdikten sonra tercihinize göre ilaveler yapıp tüketebiliyormuşsunuz. Yani sanki siz yapmışsınız gibi bir çorba ortaya çıkıyormuş bu yeni geliştirilen ürün sayesinde. Şuan için bildiklerim, Ezogelin, Maş ve Anadolu çorbası karışımı. İçerisinde bulunan bakliyatlardan dolayı protein ve lif kaynağı olduğu özellikle belirtilmiş tahmin edersiniz ki.  Akla ilk gelen sorularınız :  “Güzel mi?“ Bu sorunun cevabı damak zevkine ve tadım şeklinize göre değişir sevgili okurlar.

Ben neyle ilgilenirim? Yeni bir ürün çıkmış mı?  Evet. Piyasaya farklılık getirip yeni bir renk kazandırmış mı? Evet. Bakliyata olan ilgi artıyor mu? Evet.  Her zaman üreticileri ve yenilikleri takipte miyiz? Evet. 4 evet ile uğurluyoruz. Evimde kendim yaparım diyen tarafın bilgisi olsun, ben yeniliklere ve böyle kolaylıklara açığım pek de severim diyenlere ise müjde olsun. Her zaman dediğim gibi önemli olan bu bilinçle yaşamak…

Sağlıkla Kalın!

Not : “Çorba severlere bakliyatlı müjde. “

Gıda Mühendisi

Nermin Özge Bilge

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 322
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster