Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
8282
 

Bakmak görmek

Bakmak görmek
 

Hiç düşündünüz mü acaba bakmak ve görmek terimlerini. Gündelik hayatımızda çok kullandığımız bu terimleri, pek farkına varmasak da hep karıştırırız. Ama yakın gibi görünse de aslında bakmak ve görmek birbirinden o kadar ayrı şeylerdir ki. Bakmak bir şeydir, ama baktığından bir şey görebilmek apayrı bir şeydir.

Dikkat edin çevremizde, yanı başımızda nice insanlar var ki, mutsuz, umutsuz. Ama biz çoğunlukla çevremizdeki o sevdiğimiz insanların suratına öööylece bakarız. Bakarız, hatta konuşuruz bile ama göremeyiz acısını, hüznünü. Dokunamayız, dokunmayı bırak fark etmeyiz, hissedemeyiz bile.

Veya şöyle düşünelim, sıklıkla yaşadığımız bir şey olsun. Blog yazmış sevdiğimiz veya takip ettiğimiz birisi. Ama ne blog yazmış kendince. Anlatmış, anlatmış döktürmüş anlayacağınız kendince. Ama o blog sadece okunmuş ve öylece geçmişse, yani hiç kimse görememişse bu bloğun içinde yazanları, burada bakmakla görmek arasındaki fark ortaya çıkıyor.Herkes bakabilir ama herkes göremez her şeyi.

Hadi gene bir temenni olsun benden herkese. Şair diyordu ya ‘ Hayat sunulmuş bir armağandır insana ‘ İşte bu değerli armağanın kıymetini bilelim. Kendimde dahil öööyle boş boş bakmakla olmaz a dostlar. Biraz da görmeye çalışalım ne dersiniz? Böylesi daha güzel olmaz mı?


Resim: http://www.pocg.de/funstuff/fun/porschecrash_01.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bakmak ve görmek arasında ki farka şöyle de yaklaşabiliriz: Bakmak; bir konuya yönelmek, onu algılayabilecek durum geliştirmek için çaba sarfetmektir. Bu konuma geldiğinizde görmek halinde olursunuz. Görmek ise; Algılamaktır. Birşeye bakmak onu görmeyi gerektirmez, ama görmek için bakmak gerekir... Bu güzel paylaşımınızdan dolayı, kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar sunarım.

Recep Altun 
 29.01.2010 0:53
Cevap :
Değerli katkılarınızdan dolayı öncelikle teşekkür ederim recep bey. Çabam hep görebilmek için. Bunun içinde yorumunuzdaki gibi bakmaya çalışıyorum. Nasıl bakabilirim diye kendimi ve çevremi zorlamaya çalışıyorum. Bu bakmak görmek olayı biraz şeriat ve hakikat meselesi gibi galiba. Saygılarımla....  30.01.2010 2:06
 

kaçırmamamız dileği ile. Sevgiler. Nilgün Ok

nilgun 
 31.10.2007 0:26
Cevap :
Umarım dileğiniz temenniden öte bir gerçek olur hepimiz için. Çünkü görmemekte ısra ediyoruz toplum olarak. sevgilerimle...  31.10.2007 0:40
 

bakarsın bakış açın yada düşüncen o an ne ise onu görürsün..ve nasıl algılamak istiyorsan öyle algılarsın..uygulaması ise en zorudur..çünkü o an ki ruh haline göre bir tercih yapıp algılamaktasındır olayı ve uygulama yapmak çok farklı sonuçları doğuracağından zorlanırsın..düşünmekten çok uygulamak zordur..Nasıl bakarsan öyle görürsün yani..çok güzel bir yazıydı ince ince mesajları umarım alması gerekenler almıştır..sevgiler..

roji 
 30.10.2007 9:44
Cevap :
Ne diyebilirim ki yorumun yazıyı geçmiş vaziyetde. Olsa da yorumu önerebilsem keşke. Gördüğün değilde aslolan algıladığın yada o anki ruh halin neyse o algıladığından uyguladığın önemli olan. harika bir yorumdu. Sevgilerimle...  30.10.2007 17:47
 

Bakmak, gözkapakları arasına sıkışmış.Görmek ise kalpten beyne çekilmiş bir hattın paralel bağlantısı.. Görmek tehlikelidir. Ardından değişim, tepki, vefa, fedakârlık, cesaret ve gayret gibi zor rüzgârları taşır. Ve insan bu rüzgârların önünde durmak istemeyebilir.. Selam ve saygılar..

murat ertaş 
 27.10.2007 22:03
Cevap :
Çok güzel anlatmışsınız Murat Bey gerçekten. Sadece seyreden, arada bağırmamız gerek diye birileri dürtdüğünde biraz bağırıp sonra seyretmeye devam eden bir toplumuz ne yazık ki. Görmeyen, görmekten korkan, görsede görmemezlikten gelen, göreni de pek sevmeyen insalarız genel olarak ne yazık ki. Sevgi ve saygılarımla....  29.10.2007 23:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 580
Toplam mesaj
: 76
Ort. okunma sayısı
: 1789
Kayıt tarihi
: 30.09.06
 
 

Sıcak bir Ankara yazında, 1975 yılında doğmuşum. İlk gençliğim Ankarada geçti. Üniversite yılları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster