Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
630
 

Bakmak ve görmek

Bakmak ve görmek
 

Ne varsa içinde, onu görürsün baktığın resimde


Herkes bakar da; yalnız akıl gösterir gerçeği. İstediğin şeye dikersin gözünü; de… Bakmak her şeye yetmez bazen. En önce insanca atan bir kalp gerek kişiye; ki, gözün yetemediğine, yetişebilsin yüreği.

Sen bakarsın, çocuktur karşındaki. Ben bakınca, kocaman bir adam durur karşımda. Benim selamlaşmaya bile değmez bulduğumda… Sen deryalar görebilirsin.

Kiminin kriz bulduğu yerde, kimi, en derin karanlıkları aydınlatır.  Olay aynıdır oysa. Aradaki fark, bakış açısından ibaret… Bazımız en geniş haliyle incelerken meseleleri; bazımız, ummanları bile kurutur.

Bakmaya iki göz yeter. Görmekse, sade gözün derdi değil... Kalbi mühürlü olan, dört gözünü açsa ne gam! Görmek, anlayabilmeyi gerektirir alemi… Bilmesen de olayın her ayrıntısını…

Kimi, öküzün trene baktığından farksız… Yalnız görünene odaklı… Sadece hareketin peşinde…

Kimi, kahinlere, müneccimlere nal toplatır, taş çıkarır. Olan biteni, yaşanmışları, yaşanacakları algılayıp çözümlerken… Bilgi rehberidir. Sezgisi doğru yolda yürütür. Cesareti sorulamayanı sordurur, düşünülmeyeni aklına getirir. Çünkü sadece bakan değildir o. Dünyayı aydınlatmaya çalışır.

Velhasıl, bakmak ayrı, görmek ayrı kardeşim. İki gözün varsa her şeye bakarsın da... Görmek hepimizin harcı değil... Sorsan, yeryüzünde görmeyen yoktur dünyayı. Neylersin ki, herkes göremez gerçeği.

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cem kardeşim, (Büyük ve yüksek şeyleri görebilmemiz için onlara göre bir ruhumuz olması gerekir, yoksa kendi çamurumuzu görürüz onlarda. Montaigne) ne güzel anlatmış. Sağlık esenlikler diliyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 06.03.2017 22:35
Cevap :
Yorumunuz yazımdan daha güzel olmuş Şahin abi. Cemce sevgilerimle...  20.03.2017 21:10
 

Doğru, herkes bakar da görüneni/görünmeyeni görmek, anlamak ve de anlamlandırmak, bakmaya değil de gören, anlayan ve anlamlandıranın birikimine bağlıdır. Gördüklerini birleştirip somutlaştıramayan sadece bakar, baktığında rol sahibi olmadığı gibi, olabilecek olumsuz gelişmeleri önleyebilmesi de mümkün değildir. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

Rıza Üsküdar 
 05.03.2017 23:17
Cevap :
Rıza bey, merhabalar. Yorumunuzu yazıma yapılmış güzel bir ek kabul ediyorum. Teşekkür ederim. Cemce sevgilerimle...  06.03.2017 18:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1283
Toplam yorum
: 3545
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1669
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek O..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster