Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ağustos '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1897
 

Bakmak ve görmekle ilgili bir tanıtım

Bakmak ve görmekle ilgili bir tanıtım
 

Tesadüf diye bir şey olmadığına inanırım ama yine de dilimize yerleşmiş ya bir kez, garip ama gerçek olaylarıma şaştığımda tesadüfün de böylesi der dururum. Şahit olduğum olayları inanılmaz diye kendime saklasam da yansır düşüncelerimden satırlara elimde olmadan.

Önceleri eğitici bir oyun sitesi sanmıştım. Burada çeşitli kıyafetler satan mağazalardan dilediğinizi satın alıyor, arkadaşlarınıza hediye gönderebiliyor, hatta içecek, tost ikram edip bir cafe de oturabiliyorsunuz, dans edebiliyorsunuz, kitap okuyabiliyor, okula gidip ders çalışabiliyor, öğretmenlik yapabiliyor, yüzüyor, ormana gidiyor, kısaca kendi dünyanızda dilediğinizi yapabilme serbestîsini tadıyor, dünyaya bakış açınızı değiştirebiliyorsunuz.

İnsan sosyal bir varlıktır. Toplum içinde, çevresine göre yaşamaya meyillidir. Bu yüzden insanın çevresi çok önemlidir. Çünkü bizler, istesek de istemesek de birer bütünün parçalarıyız. Daha açıkçası bizler birbirimizdeniz. Bilimsel olarak sınıflandırıldığımızda aynı tür deniz. Bunun bilincindeysek birbirimize davranışlarımız olumlu olmalıdır. Oysa bizler Yaratılanı, Yaratandan ötürü sevmeyi, menfaate döndürürüz çoğu zaman. İnsanı diğer türlerden ayıran tek şey iradedir. Murada erme, iradenin neticesidir, yani seçme hakkı. Neyi seçersek ona ulaştırılırız. Bu yüzden tüm dinler hep iyiyi, güzeli emreder. Vesvese den uzak durmayı, birbirimize gıybet denilen kötü sözleri etmemeyi emreder. Veliler böyle yaşantının zorluklarından sakınmak için dağlara çıkar, yer yurtlarını terk ederler. Elçilerin hepsi önce bir mağaraya çekilir, ya da kulübeye, ya da mabetlere kapanırlardı. Ancak insan hayat sınavını tek başına değil tüm çevresiyle vermek zorundadır. İnsan kendinden önce çevresinden sorumludur. Çevresi olmayan insanın eylemlerinden kimsenin haberi olmaz. Bilgisi de bir işe yaramaz. Ulema olsa kendisiyle yok olur gider. Oysa elçilik görevi bitmemiştir. Ancak kula tapılmaması için Nübüvvet sona ermiştir. Hz. Muhammet., son peygamberdir. Bizlere “Allahtan başkasına inanmayın, benim mezarımı tapınak yapmayın. Ben de sizin gibi bir insanım” diye öğütlemiştir. Ama sonradan insanı çaresiz kılmak isteyen firavun nefisli kişiler, bulundukları mertebeyi ayaklar altına alarak, Şeyh adıyla, insanları doğru yola ileteyim derken kendilerine bağlayarak, tarikatlar kurup bölmüşlerdir farkında olmayarak. Çeşitlilik olacaktır. Çünkü çeşitlilik olursa insan seçebilir. Bu da Allahın bir hikmetidir.
İşte bu gözle inceledim bu siteyi. Bu ortamda insanlar seçtikleri kıyafetleriyle, kişiliklerini yansıtıyor. Genel olarak satın alınan kıyafetlerde bayanlar kraliçe ya da seksi olanları, erkekler ise daha kuvvetli görünmek için korsan kral vb seçiyorlar. Tabi ki bunda yaşın da önemi var. İlk zamanlar yaş ortalaması 18 olan bu site, öyle gelişmiş ki. Hatta 18 yaşından büyüklerin giremeyeceği odalar yüzünden, bizim ufaklıklar yaşlarını büyük yazmışlar. Kısaca burada dilediğince çeşitlilik mevcut. Yeterki gözlem yap.

Kişiler arasında, benim rağbet ettiklerim, kendilerini ya sevimli bir hayvan ya da bir fakir kılığına sokanlar. Bu tiplerde sevimlilik, sadakat, sevgi doludur.İnsan ayrımı yapmazlar. Kral kraliçe olanlarda, benmerkezcilik vardır. Bu tip kişilerden iyi yönetici olur. Bir de olduğundan farklı görünüp ilgi çekmek amaçlı kişilikler vardır ki, bunlar da canavar kıyafetlerini seçerler… Ben de bu kişileri inceler ve yanılgılarımın derecesini ölçer dururum. Tabi ki bunlarla ister fiskos, ister genel Chat imkanınız vardır. Zaten basit olarak bakıldığında bir resimli Chat alanıdır burası. Benim bakış açım böyle değil ..bu yüzden sizlerle paylaşmak ihtiyacı hissettim. Bir de benim penceremden bakan olur diye…

Bir başka nedenim ise; Tevhidi ı ve Allahın kudretini buradaki örneklerle anlatabilmek.Bu resimli Chat alanında kim nerde, ne yapıyor görüyorsunuz. Ama, bizim her yerde, her amelimizi gören, bilen biri var dediğimde, neden inanmıyorsunuz? Yüce Allahın bize, ”düşünen akıl sahipleri için ibretler vardır” uyarısını niye göz ardı ediyoruz.?

Bu sitede insanlar eğlendiği gibi, birbirleriyle sohbet edebilir.. Beni cezbeden ise, sohbetten çok Selamlaşmaktır. Bir Hadisten yola çıkarak ’Bir mümin bir günde ne kadar çok kişiyle selamlaşırsa, mahşer günü aynı sancak altında toplanıp tanınacak ve melekler onların selamlarına misliyle cevap verecek.’ Tanısak da, tanımasak da, böyle bir fırsatı kaçırmak istemem doğrusu… Bu yüzden, birbirimizle daha az takışıp, daha çok selamlaşıp kaynaşalım.Böyle ortamda sanal da olsa gerçeğe uygulayarak bir topluluğa girdiğimizde ya da bir yerlerde karşılaştığımızda, ’Selam ‘demek neden yanlış algılanır bilinmez…
İçinde yaşadığımız dünyanın minik bir modeli olarak algıladığım bu ortamda, kişilerin hataları hiç affedilmiyor.. Anında ceza veriliyor. Bu sitenin bekçileri tabi ki Allah ın bağışlayıcı ve Rahmet sıfatını yansıtamazlar.Hiç bir kişi Allahtan daha merhametli değildir. Dünyada yaptıklarımızı eğer anında cezalandırsaydı, bağışlanmasaydık, halimiz nice olurdu.Oysa belirli bir vakte kadar müddet veriyor.

Bir net dünyası görünüşte. Bir düşler ülkesinde, istediğiniz her şeyi yapabilmek. İster gidin deryalara dalın, ister sevgiyi, ister bilgiyi, ister ilgiyi, ister müziği tadın. Eğer bir tıklamayla bunca şeyi yapmak basitse… ’O’nun, bir şeyin olması için ‘OL!’ demesi yeterlidir. Hala akledemiyecekmiyiz? Haydi öyleyse birbirimize kötü sözden kaçınalım, birbirimizin ayıbını açmak yerine örtelim, birbirimizi sevelim ve herkese hayırlı Ramazanlar dilerim….

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 409
Toplam mesaj
: 136
Ort. okunma sayısı
: 849
Kayıt tarihi
: 17.10.07
 
 

Edebiyet fakültesi  mezunuyum. Öğrenmenin yaşı yoktur diyerek çeşitli kurslardan da el sanatları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster