Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '07

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
25220
 

Bakteriyel menenjit

Selamlar,

Bende haberler kötü. 8 yaşında ki oğlum Berk Bakteriyel menenjit hastalığına yakalandı. Şimdi durumu iyi. Kontrol altına alındı. Hayırlısı ile 2 gün sonra hastaneden çıkacağız ve sevgili yuvamıza gideceğiz.

Size 2 hafta içinde yaşadıklarımı anlatacağım. Benzeri hatalar yapılmasın, tek hazinemiz çocuklarımız eziyet çekmesin diye. Belki bizimle aynı duruma düşmüş arkadaşlarımıza bir nebze fikir verir diye. Amacım SSK Hastanelerini kötülemek değil. Bunu baştan belirtmek isterim. SSK Hastaneleri olmasa durumumuz daha da vahim olabilir.

Geçen hafta Berk'in baş ağrısı, ateş ve kusma şikayetleri vardı. Cumartesi günüydü. Bir süre takibe aldıktan sonra acil servise götürmeye karar verdik. Çünki başağrısı normal değil di ve su içse çıkarıyordu. SSK Göztepe Araştırma Hastanesi Çocuk Acl Servisine gittik. kayıt prosedürlerini geçtikten sonra sıramızı beklemeye başladık. Birçok telaşlı anne-baba, küçücük hasta bebekler ve çocuklar vardı. Girmeleri ile çıkmaları bir oluyordu. Sıra çabuk geldi. Girdik. Acil doktoruna şikayetlerimizi anlattık bir bir. Özellikle bir şeyleri atlamamaya dikkat ettik. Doktor " yatırın " dedi. Muayneye başladı. Ciğerlerini dinledi, karnına eliyle bastı. Bir iki soru sordu. Sonra boğazlarına baktı. Enfeksiyon var dedi. Antibiyotik yazdı. yanınada 2 şurup. Biz biraz olsun rahatlamış şekilde evimizin yolunu tuttuk. Yolda nöbetçi eczaneden ilaçlarımızı aldık. Kullanmaya başladı. O gece sabahı zor ettik. Halsizlik, iştahsızlık, şiddetli baş ağrısı, kusma, yorgunluk belirtileri devam ediyordu. Pazar günü aynı şikayetlerde bir değişme olmadı. Saat 16:00 sıralarında hala aynı şikayetler devam ettiği için bir gariplik olduğunu hissettim. Tekrar aynı hastaneye götürmek için hazırlandık ve çıktık. Tekrar aynı kayıt prosedürlerini aştık. Bu sefer daha kalabalıktı. Oğlum oturduğu yerde ağrıdan kıvranıyordu. Sırayı beklemeden girmek için izin istedik. Hoşgörü sahibi vatandaşlarımız; salonda koşup oynayan çocuklarını göstererek bizimkiler de acil dediler. İzin alamadık. Bir süre daha bekledik. Berk iyice fenalaşmıştı, ağrısı artmıştı. Duyarlı bir vatandaşımız durumu fark etti ve bize yardımcı oldu. İçeri girdik. Doktora tekrar şikayetlerimizi anlattık ve dün de geldiğimizi söyledik. Sadece boğazlarına baktı. Sonra karnede bize söylenmeden oraya yazılan sinzit yazısını gösterip " Yapılacak bişey yok 1 hafta sürer bu ağrılar, sünizit. Antibiyotiği 10 gün kullanıcak. Kusmasıda geniz akıntısından. Bitki çayları içirin bol bol" dedi.
Sinüzit için ne tahlil nede bir film çekildi. Topu topu 5 dakikalık muayne. Biz tekrar evin yolunu tuttuk.

Antibiyotik kullanımına devam ettik. Şikayetler azaldı ama tamamen bitmedi. Herhalde antibiyotik işe yarıyor dedik, devam ettik. Aşırı yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, iştahsızlık ve ateş sikayetleri devam ediyordu.Bu belirtileri oldukça çok tekrarlıyorum farkındayım. Ama özellikle bunu yapıyorum. Okuyanların başınada bu tür bir olay gelirse belki faydası olur. Sabır ettik. Çünkü ağrıların ve şikayetlerin 1 hafta süreceğine bizi inandırmışlardı. Ta ki perşembe gününe kadar. Perşembe gecesi tekrar ağırlaştı. İlk günki kadar hastaydı. Sanki hiç ilaç kullanmamışş gibi. Ters giden bir şey olduğuna karar verdik ve ertesi günü özel hastanedeki, eski doktorumuzdan randevu aldık. Cuma saat 14:00 da muayneye girdik ve olanları anlattık. Doktorumuz Uzm. Dr. Hüseyin Yayla ( Kendisine buradan çok teşekkür ederim. ) peki dedi ve muayneye başladı. Önce ense sertliğine baktı. Sonra ciğerlere, karına, boğazlara baktı. Sonra bir dolu kan tahlili yazdı. Ben bu kadar tahlilden şüphelendim ve ciddi bir şey olup olmadığını sordum. Menenjitden şüphelendiğini söyledi. En önemlibelirtisi ense sertliği olduğunu söyledi. Biz yıkıldık tabi o anda. Acile geçip kan tahlillerini verdik apar topar. Oğlumun canı çok yandı. Kan sonuçları geldi. Yatacaksınız dedi doktorumuz. Sıkı takibe alıcaz dedi. Ama merak etmemezini, çok tehlikeli olmadığını ve iyleşeceğini söyledi. Ardından oğlumun belinden omurilik sıvısı alınacağını öğrendim. Bir şok daha yaşamıştık. Halk arasında bu işleme pek sıcak bakılmaz. Ama onuda öğrendik ki; damardan kan almak çok daha tehlikesizmiş. Oğlumun canı yine çok yanmıştı. haykırışları hala kulağımda çınlıyor. Çünki iğneden çok korkar oğlum. Kıyamam ben ama mecburduk. Sonuçlar tam belli olduğunda oğlumun teşhisi kondu. " BAKTERİYAL MENENJİT "

Yatışımız gerçekleşti. Serumlar takıldı. Antibiyotik tedavisine başlandı. Bu uzun bir maratondu ve biz bu maratonu ne pahasına olursa olsun bitirecektik....

Cuma günü hayırlısı ile çıkacağız hastaneden. Şimdi değerler iyi çıktı. 7 günün tamamlanmasını bekliyoruz. Çok şükür !!!!

Sonuç olarak; ben SSK Hastanesinde ki doktorları da suçlayamıyorum. Acilde genelde görevli doktorlar uzmanlıklarını daha almamış pratisyen hekimler. Tecrübeleri az, hasta çok, vakitleri dar, olanakları yetersiz.

Benimbu yazıyı yazmakta ki tek amacım, aynı pozisyona düşecek arkadaşların bu yazıyı hatırlayıp ona göre reaksiyon göstermesini dilemekten öteye değil.

Bu bela hastalığı internetten araştırdım. Yazının sonuna bulduklarımı ekliyorum. Belki faydası olur birilerine.

Allah çocuklarımıza şifa versin. Onlar sağlık ve mutluluk içinde yaşasınlar hep.

Herkese selamlar.

Menenjit
Menenjit, beyni saran zarların iltihaplanmasıyla oluşan, hemen tedavi edilmezse işitme kaybı, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur. Hastalığa yakalananların %95'i 5 yaş altındaki çocuklardır. Kalabalık ortamlarda bulunan çocuk ve erişkinler daha fazla risk taşırlar. Bazı virüs türleri de daha hafif bir menenjit tablosuna yol açabilirler. Ancak, bakteriyel menenjit tıbbi bir acildir.

Belirtiler Nelerdir?
Ateş, şiddetli başağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ensede ağrı veya ense sertliği, bilinç bulanıklığı, uyku hali, kusma, parlak ışığa bakamama, ciltte basmakla solmayan lekeler, havale geçirme menenjitin belirtileri olabilir. Menenjit, birkaç gün süren bir üst solunum yolu enfeksiyonu veya barsak enfeksiyonu gibi de başlayabilir. Devamında çocuğun tablosu ağırlaşır, diğer belirtiler de ortaya çıkmaya başlar.

Bebeklerde belirtiler daha zor anlaşılabilir. Yüksek veya düşük vücut ısısı, huzursuzluk, kucağa alınınca geçmeyen ısrarlı ağlamalar, uyku hali, beslenmede isteksizlik, kafadaki bıngıldağın normalden bombe olduğu farkedilebilir.

Nasıl Bulaşır?
Mikrop, solunum yoluyla veya ellerle vücuda alınır.

Tanı ve Tedavi Nasıl Yapılır?
Bakteriyel menenjit, tıbbi bir acildir. Çocuğun durumundan şüphelenirseniz, hemen doktorunuza başvurmalısınız. Doktor, çocuğu muayene edecek, kesin tanı için beyin omurilik sıvısından örnek alacaktır ( Bu işlemin sanılanın aksine çocuğa herhangi bir zararı yoktur, işlemin yapıldığı bölgede sinir dokusu bulunmamaktadır ). Bakteriyel etken söz konusuysa, hemen antibiyotik tedavisine başlanacak, çocuk büyük olasılıkla hastanede izleme alınacaktır. Bazen, hastayla temastaki kişilere de koruyucu ilaç verilebilir. Eğer viral bir menenjit söz konusuysa, antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur. Ağrı kesici, ateş düşürücü, sıvı tedavisi gibi rahatlatıcı yöntemlerle hasta takip edilecektir.

Menenjiti Önlemek Mümkün mü?
Hijyen kurallarına uymak, sık sık elleri yıkamak tehlikeli mikropların vücudumuza ulaşmasına engel olacaktır. Bu konuda, çocuklarımıza örnek olmalı, küçük yaşta iyi alışkanlıklar kazandırmalıyız.

Özellikle çocuklarda önemli menenjit etkenleri olan H.influenza ve Pnömokok adlı bakterilerden aşıyla korunmak mümkündür.

Anne sütü almanın, pekçok başka faydaları yanında, bebekleri menenjitten de koruduğu gösterilmiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok tşk ederim.Bir umut bekleyip dua ediyoruz umarım en kısa zamanda atlatır.Sizlerede büyük geçmiş olsun

FUNDA TUNCAL 
 03.10.2008 12:30
 

öncelikle çok geçmiş olsun.Umarım bizede en yakın zamanda geçmiş olur.Benim oğlumda şuan tıp fakültesinde yatıyor.Yaklaşık 10 gündür tedavi görüyoruz:Şuan eskiye nazaran oğlum kendini daha iyi hissediyor fakat bu kezde ateşi ve sağ gözünde problem var sürekli gözetim altında fakat 4 günlük bir zaman kaybımız var ilk teşhis çocuk hastanesinde koyulmuştu fakat orada herhangi geçme belirtisi göstermediği için tıp fak.sevk ettiler.Bu hastalık ne kadar vicutta kalır ne zaman iyileşir hiçbir bilgi alamıyoruz hocalar izinli stajerlerde sadece kendilerine bilgi alıp bize herhangi bir bilgi vermiyorlar yüce rabbime dua etmekten başka birşey yapamıyorum.Bu durumu paylaşmak istedim hepimize geçmiş olsun yüce rabbim başka acılarla karşılaştırmasın

FUNDA TUNCAL 
 03.10.2008 10:58
Cevap :
Öncelikle geçmiş olsun. Şuan ne kadar üzgün ve çaresiz olduğunuzu hissedebiliyorum. Aynılarını bizde yaşadık. Allah'ın izniyle sizinde yavrunuz bu hastalığı atlatacak ve tekrar mutlu huzurlu hayatınıza geri döneceksiniz. Yüreğinizi ferah tutun, dualarımız sizinle.  03.10.2008 12:03
 

suan benım kardesımde hastahanede yatıyor.menenjıtten suphelenıyorlar bas agrısı ates kusma boynundakı sertlık menenjıt olma olasılıgını cok artırıyor sonucları pzts alacagımızı soyledıler.fakat ayagında bır sısme basladı.cok uzuluyorum o yuzden sızı cok anlıyorum.sevındırıcı yonu ıse kucuk kardesım berkın durumunun ıyıe gıtmesı inşş benım kardesımde sağ sağlim hastahaneden cıkar sızlerden bır ıstegım va kardesım ıcın dua edın herkese saglıklı mutlu huzurlar yasam diliyorum.

nadir ender 
 13.07.2008 17:18
 

Öncelikle herkese sağlıklı bir yaşam diliyorum.Kardeşim 4-5 gün önce rahatsızlandı hastahneye goturduk sınuzıt var dedı eve getırdık daha da acıllestı tomografisini cektırdık menenjıt olabılevegını belınden sıvı alınması gerektıgı soylendı cok zor bır karadı 1 gun daha ıyılesır umudu ıle bekledık ıyılesmıyınce belınden su aldırdık sonuclar pzts gelecek.benım sorum ayagında sısme basladı bu menejıt hastalıgı ıle ılgılımıdır belınden su alındıgından mı olabılır dıye.doktorlar ayagında su almamız gerekıyor dedı bız musade etmedık flımler tahlılller yetmıyormu dıye cunku unıversıtelerde genellıkle hastalara kadavra gıbı bakıyorlar bu ayak sısmesı neden olabılır lutfen bılgılendırın tşkler saygılar

nadir ender 
 13.07.2008 17:14
Cevap :
Öncelikle geçmiş olsun. allahtan şifa dilerim. Ama bu konuda hiçbir fikrim yok. Belden su alma halk arasında çok tehlikeli bir müdahale gibi görünsede, aslında hiç de korkulacak birşey değilmiş. işinin ehli bir doktor bu müdahaleyi çok rahat yapabiliyor. Bizde böyle bir ayal şişmesi olmadı. yardımcı olamadığım için üzgünüm. Ama en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. tekrar geçmiş olsun.  13.07.2008 18:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 15039
Kayıt tarihi
: 23.10.07
 
 

1969 İstanbul doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Makina mühendisi olarak özel bir şirkette çal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster