Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '18

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
126
 

Bal Teknesi

Bal Teknesi
 

Bilirsiniz balın içine bir nesne koyup, çektiğimiz zaman, bal anında eski şeklini alıp, kaynaşır ve düzelir. İzi bile kalmaz.
 
Bu toprakların çocukları olan bizler işte o bal teknesi gibiyiz. Birbirimizi ve kaynaşmayı seviyoruz. Bizi ayırmaya çalışan hiç bir güç bu yüzden başarılı olamaz. Bal gibi tatlı ve özel, ayrıcalıklı ülkem, seni bu yüzden çok seviyorum. Sen o bal tenesindeki bal gibi dışardan müdahale olmadıkça ayrışmaz ve geçici ayrışma sonunda derhal kaynaşırsın.
 
Şükür ki öyle!
Hatta Anadolu'nun, içine aldığı kim varsa onu sevgiyle harmanlayıp onunla kaynaşacak bir kimyaya sahip olduğunu düşünüyorum.
Örnek vermek gerekirse, son olarak ülkesinden kaçıp gelen Suriyeli halk, bizi benimseyerek, çok az bir kısmı hariç, sorun çıkaran bir konumdan uzak yaşayıp gidiyorlar. Bu benim tezim elbette!
Kimileri var ki, bu kaynaşmayı benim gibi görmüyor ve daha ayrıştırıcı olarak bakıyor bu duruma..
 
Hiç mi sorunlar yaşanmıyor. Elbette yaşanıyor. Ama onlar genele bakarsak eriyip gidecek negatif oluşumlar bana göre! Çok mu pembe baktım. Olsun niyetim zaten kendi bakış açımı özetlemek!
 
Misal çok gerilere gidelim. Yunanistan, Yugoslavya, Arnavutluk ve Bulgaristan gibi ülkelerden kaçıp gelen Türkler burada hiç ayrışmadan kaynaşmadılar mı?
Onlar bizden kız alıp, kız vermediler mi? Keza içimizdeki Rum ve Ermeni vatandaşlarımızla dışardan karıştırma yapan bir el olmazsa (6 7 eylül olayları gibi) hiç bir sorun yaşamadan gül gibi geçinip gideceğimize inanıyorum. 
 
Hiç birimiz kimseye soramazdık eskiden..
Yani benim çocukluğumda bu çok ayıptı. Alevi misin, sünni misin diye soramazdık. Ayrışma yaşarız diye aklımız çıkardı. Kürt'müş, Laz'mış hatta İngiliz'miş o kişi söylemezse bilmezdik bile.. Devlet politikasına hiç girmiyorum çünkü o çoook derin ve uzun konu. Konuyu kaydırmak istemediğim için sadece olaya halk bazında bakıyorum bugün!
Aramızda dediğimin tam tersi insanlar da vardı tabii! Ancak çoğunluk öyle değildi.
Kısaca "BİZ" olmayı seven yegane ve özel bir ülkenin insanlarıyız.
 
Bunu sağlayan sanki bu toprakların güçlü mayası!
Yıllarca bunu bozmaya çalışanlar başarısız kalacak. Çünkü bizim direncimiz o bal teknesindeki bal gibi tatlı, sevecen ve ayrışmayı sevmeyen yapımızı ortaya koyuyor. 
İşte bu yüzden; günlerdir izlemekte olduğum Cumhurbaşkanı adayı  sayın Muharrem İnce'yi "biz" söylemleri yüzünden oldukça önemsiyorum. 
Ve onun kazanacağına inanıyorum. 
Velev ki kazanamadı bize verdiği bu umut yeter.
Yolu açık olsun. 
Ve yolun aydınlık olsun güzel ülkem.
 
BERRİN AKSU

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Daha öncesini bilemiyoruz ama Osmanlı'dan bu yana Türk milletinin bu başka hiçbir millette görülmeyen çok ayırtedici özelliği ve hasleti hususundaki görüşlerinize ben de aynen katılıyorum. Hakikaten bünyemizdeki hiçbir azınlığa hiç bir şekilde ayrımcılık yapmamaktayızdır, asla ötekileştirmeyiz kimseyi ırkından yada dininden dolayı. Başka uluslarda ise böyle olmadığı içindir ki zaten, hani kişi herkesi kendi gibi bilir misali, bizi anlamadıklarını veya kedi erişemediği ciğere mundar der hesabına biraz hasetten ötürü de bizi kötülemeye-karalamaya çalıştıklarını, asıl kendi barbarlıklarına bakmadan bizi barbar ilan ettiklerini,nankörlük ve haksızlık ettiklerini düşünürüm.Oysa bir barbarlık asla görmemişlerdir bizden! Alın işte bir örnek daha,bundan 2 ay öncesi Suriye'den bir şeylerin başı bir zat: "Türkler dünyanın hiçbir yerinde sevilmez ve istenmezken biz bu ülkede Türklerle beraber yaşamaya çalışıyoruz. Ne kadar sabırlı bir millet olduğumuz buradan belli" buyurmuş. El insaftır işte!!..

Filiz Alev 
 04.06.2018 15:34
 

Belli ki anadan doğma bir polyannasınız ve dünyaya pembe değil pespembe bakıyorsunuz. Sizin adınıza çok güzel ve ne mutlu size. Ancak sadece Türkiye değil bütün dünya gerçekliği şu ki insanlar giderek ayrışıyor ve kutuplaşıyor. Örneknek mi? Atatürkçüler, Atatürk düşmanları, Fetöcüler, Fetö düşmanları, laikler, dinciler, sağcılar, solcular, CHP'liler, AKP'liler. Hatta Galatasarylılar, Fenerbahçeliler bile bulsalar birbirlerini bir kaşık suda boğarlar. Daha yüzlerce sayabilirim. Sizin belli ki tuzunuz kuru umarım mutluluğunuz daim olur ama emin olun herkesin sizin gibi pembe gözlükleri yok. Gerçekçi, şeffaf bir gözlükle bakabiliyor olsaydınız, dünyanın çok farklı göründüğünü fark edebilirdiniz. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 02.06.2018 9:07
Cevap :
Hayatı nasıl algılarsak öyle yaşarız. Söyledikleriniz ve daha da fazlası görmek istemediğim gerçekler değildir. Benim baktığım pencereden bakabilmenizi isterdim. Bu şunun gibi.. bir evi gezerken manzaralı odayı keşfetmek gibi! Bizim böyle bakmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Ayrılıkların farkında olmamak imkansız. Ancak bu farklılık bizi gerçek anlamda sürekli didişen bir halk yapmıyor. Görmüyor musunuz dünyayı.. heryer kaynıyor zaten. Benim sözlerim bu dünyada kadın&erkek ayrımı yok demek gibi geldiyse söylediklerinizde haklısınız. Ancak ben farklılık yok demedim. Devlet politikası olarak var olmasına rağmen halk arasında kaynaşmaya hazır olduğumuzu ayrışma meraklısı olmadığımızı söylemek istiyorum. Misal Almanya'ya yerleşen Türkler fransa ve ingiltere gibi ülkelerde halkımız orada üreme bir ur gibi duruyor. Ayrı mahalleleri var. Sürekli saldırıya uğruyorlar ve bunu devlet değil örgütlenmiş Alman halkı yapıyor. Kısaca ben gerçekten bir ve beraber olabileceğimize inanıyorum.   02.06.2018 13:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 171
Toplam yorum
: 264
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 497
Kayıt tarihi
: 18.12.10
 
 

Üniversite mezunuyum. Dekoratörüm. Yazmayı çok seviyorum. 200 kadar şiirim var. Sinema ve tiyatro..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster