Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '18

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
563
 

Balat Semtinde Neler Oluyor?

Balat Semtinde Neler Oluyor?
 

Balat semti İstanbul‘un Fatih ilçesinde Haliç kıyısında Ayvansaray ile Fener arasında bulunan bir semtidir.

Balat adı, Rumca saray anlamına gelen palation kelimesinden gelmektedir, surlardaki Blaherna Sarayı’na yakınlığından ötürü semt bu adla tanınmıştır.

Balat, yokuşlu sokakları, cumbalı evleri ve takvimi 1950’lerde unutmuş izlenimi veren görüntüsü ile yerli yabancı pek çok turisti kendine hayran bırakan bir semttir. Osmanlı zamanında Yahudilerin yerleşim yeri olarak bilinen bu tarihi semt, o günlerin izlerini hala sokaklarında bulunan sinagoglar, kiliseler ve camilerle günümüze taşıyor.

O zamanlar farklı dinler ve de kültürler böyle nasıl bir arada kalmış, yıllarca beraber yaşamış insan ancak buraları sokak sokak dolaşınca anlayabiliyor. Rengarenk, cıvıl cıvıl, yaşam dolu bir semt. Balat’a gidin bakın fotoğraf çekin arka sokaklarında kaybolun. Burayı görmek için sabırsızlanıyorsunuz görür gibiyiz…

Balat sokakları…
Balat sokaklarında yürümek başka bir keyif çünkü burasının tadını arabayla çıkaramazsınız. Özellikle pazar günleri, bölgeyi gezmeye gelenler sebebiyle oldukça kalabalık olan Balat’ın bol yokuşlu, dar ve merdivenli sokaklarında gezmek, sizi bambaşka dünyalara götürecek.

Görülmeye değer yerler…
Balat’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında, yoğunlukla Yıldırım ve Vodina Caddeleri, Merdivenli Yokuş ve Sancaktar Yokuşları’nda UNESCO tarafında restore edilen renkli evleri, tarihi sinagogları, antikacıları ve Agora Meyhanesi gibi tarihi mekanlar yer alıyor.

Taş fırında, odun ateşinde pişen poğaçaların, galetelerin ve kurabiyelerin tadı bir başka. 1923’te açılan fırın, Rumlar zamanından kalan Balat’ın kıymeti bilinesi simge yerlerden biri.

Balat durdu, durdu, açılan konsept mekanlarla birlikte eski Cihangir ve Galata müdavimlerinin yeni adresi olmaya başladı. Hafta sonu arkadaşlarla Balat’a kahvaltı akımı, sadece bir kahve içmek için bile İstanbul’un çok uzak semtlerinden buraya kalkıp gelmeler başladılar. Balat’ta artık her köşebaşı, her cumbalı renkli Balat evi, samimi ve ilgili işletmecilerin işlettiği, şirin konsept cafeler, kahvaltıcılar, modern antikacılar ile dolup taştı.

Sokakları ile sizi tarihe götürecek bir mahalle. İnanılmaz iyi halkı ve esnafı ile görülmeye değer bir semt. Bir hafta sonunuzu burayı gezmeye ayırmanızı tavsiye ediyor, iyi gezmeler diliyoruz.

 

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba OktayileZerrin :) Balat benim genç kızlığımın geçtiği yer, bir çokta anılarım var. Hatta en son ekim ayında İstanbul'a geldiğimde, kardeşimle beraber Balatta lüks bir terasta kahvaltı yapmıştık. Deniz manzarası temiz hava martıların deniz üzerindeki süzülüşü ve sandalların olduğu kıyılar. Kadınlı erkekli nargile içen bir çok kişi, çimenlerin üzerinde mangal yapanlar vs vs. Gerçekten mükemmel tarih kokan sokakları, renkli evleri başlı başına bir cümbüş Balat. Ayvan-saray, Lonca ile ilgili anılarım mevcut belki okuma gereği duyarsınız saygılar..

gülsen tunçkal 
 13.03.2018 0:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 700
Kayıt tarihi
: 03.02.18
 
 

Saygı-Sevgi ile Toplum değerlerine, sağlıklı yaşama, çevreye, doğaya ve tarihi değerlerimize sahi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster