Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '06

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
3725
 

Balçova Belediyesi

Son günlerde bir Balçova Belediyesi hayranlığı gidiyor ki sormayın. Yerel Tv'lerde konu bulamayanlar başlıyorlar Balçova'dan bahsetmeye. Yok efendim Belediye ''şu kadar Çılgın Türkler kitabını dağıtmış'', yok efendim Belediye ''şu kadar çocuğu Çanakkale, Anıtkabir gezilerine götürmüş''; bu uzayıp gidiyor.

Hepsi vitrinlere, neden mi?

23 Nisan Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı, Balçova Belediyesi İlçe olarak ayrıca kutluyor. Balçova Kaymakamı, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı ve vatandaşın katılımıyla. Kutlamaların yapıldığı yer Balçova Stadı. Ekonomi Üniversitesinin hemen altında.Karşısında yeni yapılan '' Su parkı'' ve ''Prenses Otel'' bulunuyor.Çok popüler bir yer.Gelin görün stadın hali perişan.İki katlı bir bina mevcut , altı sağlık ocağı.Yanında ise kolonları dikilmiş ucube bir inşaat size bakıyor.Yıkıldı yıkılacak.Binanın önü çukur ve küçük göletler mevcut.Vatandaş kutlamaları bu su, çamur içerisinde seyrediyor.Gösteri yapacak çocuklarda buradan geçip gidiyor bata, çıka.İzmirin göbeği ve köy alanını andıran görüntüler.İster inan ister inanma.İnanmayanlar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında bir görüversinler.

Stad toz, toprak.Kutlamalar öncesi arazöz dolaşıp toprağı ıslatıyor.Kutlamalara gittiğimde, ilkokulu okuduğum küçük şehir aklıma geliyor.Ben bu kadar toz toprak görmedim.Şimdiki çocuklar bizden daha şanssız.Şanslı oldukları halde.Bizim şansımız zamanın yöneticileri.Onların şanssızlığı da zamanın yöneticileri.Yorulunca toza bulanıyorlar.Şans veya şanssızlığı yaratanlar kim? YÖNETİCİLER.Yöneticiler olmasa ne güzel idare edeceğiz bir bilesiniz.

Balçovanın eski halini hatırlayanlar elbette hayıflanıp'' sen ne diyorsun?Balçovanın eski halimi kaldı! '' deselerde; hala İzmir'in oksijeni en bol yeri.Çarpık yapılaşma açısından, Üniversitelerin inceleme konusu yapabilecekleri bir yer aynı zamanda.Ata Caddesi ve çiçek isimleriyle dolu sokaklarına bir bakın isterseniz.Bu kadar dar cadde ve sokak nerede var diye ''Belgeselleri'' takip etmelisiniz.

İlçenin ortasında bir Lise var.Balçova Anadolu Lisesi.Okulların genelde dört tarafı açıktır.Yani hiç olmazsa sokaklar ile çevrilmiştir.Bu Lisemizin iki yanı ise evlerle bitişik.Anlayacağınız sokak yok.Lisenin iki yakası evlerle yapışık.Seneler önce bu şekilde değildi.YÖNETİCİLER allem edip, kullem edip nasıl bu bitişikliği sağladılar pes doğrusu.Okula giriş yolu da tek.Dar bir sokak.

Bir zamanlar Balçovalı vatandaşın büyük uğraş ve baskılarıyla yapılmış kapalı spor salonu ise bakımsız bir şekilde okulun hemen altında duruyor.Liseli gençler haricinde asker , sivil herkese hizmete devam ediyor.Nereye kadar bilinmez.Okulun giriş kapısı ise çöplük.Yöneticiler unutmuş olacaklar ki o parsel satılamamış.Okulun çöpleri o arsaya birikiyor.Tek yönlü dar yola çöp kamyonları zor giriyor anlaşılan.

Bu kadar şikayet yeter!

Yerel TV'lerin ağzı kalabalık gösteri meraklıları; Balçova Belediyesinin , bilmem ne hayırsever kulübünün, bilmem ne dönem başkanları ile yaptıkları antlaşmalar ile ''Avcılar Kulübü'' parkına yapılan çukurluğu anlatacağınıza ; gözlerinizi açın ve bu çarpıklıklardan bahsedin.Yoksa bir art niyet arayacağım bilesiniz.

Çocuklarımız bizim herşeyimiz.Onlara layık oldukları her nimetten faydalandırmak boynumuzun borcu.Bu ülkenin nerelerden nerelere geldiğini, sadece ''o günlerde'' anlattığımız Ulusal Günlerimizi kutladığımız bu yeri lütfen düzene sokun.Stadın yanında bulunan tenis sahası nasıl yeşil ise stadı da o hale getirin.Yarım kalmış binayı bir an evvel bitirin.(Vitrin için harcanan paraların bir kısmını burada kullanabilirsiniz.)Okulun çevresi için ivedi proje üretin.

Yerel Televizyoncuların şu anda moda olan ağzıyla, '' korkuturcasına'' söyleyeyim.Bunlar yapılmazsa iki elim yakanızda bilesiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 53
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 695
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

Erzurum 1959 doğumlu. İşletme mezunu. Bir Kamu şirketinin Muh.Md.Yrd.'dan emekli. Kent yaşamının zor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster