Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '12

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
3360
 

Balçova’ya ulaşım dert oldu

Balçova’ya ulaşım dert oldu
 

Modern görünümüyle dikkat çeken Olimpiyat Köyü’nde yaşam göründüğünden zor


2005 yılında düzenlenen Üniversite Yaz Oyunları’nda (Universiade) sporcuların konaklaması için inşa edilen Olimpiyat Köyü’nde sıkıntılar bitmiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin hak sahiplerine devrettiği konutlarda her yağıştan sonra su sızan daireler isyan ettirirken, vatandaşlar ulaşım sorunlarına da çare bulunmasını istiyor.

Universiade Yaz Oyunları’nın ardından hak sahiplerine teslim edilen ve uzun bir süre mülkiyet konusuyla tartışılan Olimpiyat Köyü, proje mimarının konutlarda yaşayanların sonradan yaptığı sundurmalar için açtığı davayla bir kez daha gündeme geldi.

Konutlarda yaşayan vatandaşların yağmur ve soğuktan korunmak ve yer kazanmak için sonradan eklediği sundurmalar komşular arasında tartışma yaratınca, bazı konut sakinleri konuyu Balçova ve Büyükşehir belediyeleri ile İçişleri Bakanlığı’na kadar götürdü.  Proje mimarının da “Teraslar açık alandır ve doğa koşullarına tabidir ve açık alan olarak kullanılmalıdır. Açık alan sadece doğa koşulları uygun olduğunda kullanılan yerlerdir. Güneşi ve yağmurun şiddetini kesmek için de örnek çizimlerini yaptığım perguleler yeterlidir” görüşünü sunmasının ardından yaşanan süreç Balçova Belediyesi İmar Müdürlüğü’nün 110 konuta imar mevzuatına aykırı yapılaşma gerekçesiyle para cezası kesmesi ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmasıyla sona erdi.

“Tek dert binalar değil”

Olimpiyat Köyü’nün bağlı olduğu Çetin Emeç Mahallesi Muhtarı Recep Pervanlar köyün sorununun sadece mimari yapıdan kaynaklanmadığını belirterek ulaşım sorununa da dikkat çekti. Pervanlar, “Balçova ilçesine bağlı ‘köyde’ ve Öğretmenler Sitesi olarak adı geçen yerleşim yerinde birçok vatandaşımız yaşıyor. Bölgenin en büyük sorunu ulaşım. Mahalle muhtarlığına, Balçova Belediyesi’ne, resmi kurumlara ve okuluna gitmek isteyenler zamanlarının büyük kısmını yolda harcıyor. Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’ne çalışan otobüsün Balçova merkeze, hatta İnciraltı’na kadar gitmesini istiyoruz.”

Zengin muhit değil

Birçok vatandaşın Olimpiyat Köyü’nü zengin bir yerleşim yeri sandığını söyleyen Muhtar Pervanlar, “Köyle ilgili yargı kararları ortada, bir de üst yönetim gideri ve aidatlarla boğuşan vatandaşlarımızın sıkıntılarına ulaşım çilesi ekleniyor. Balçova Belediyesi elinden geldiğince hizmet getirmeye çalışıyor ancak bazı vatandaşlar daha iyi hizmet gelecekse Karabağlar’a bağlanalım diyor. Zamanında sınırlar çizilirken Oyak Sitesi’ni Karabağlar’a vermişlerdi. Daha iyi hizmet için Oyak Sitesi’ni Balçova’ya versinler, biz de Olimpiyat Köyü’nü Karabağlar’a vermeye hazırız” dedi.

 

 A.Buğra TOKMAKOĞLU / Yasemin GÜÇTEKİN (Ege Telgraf)

abtokmakoglu@gmail.com

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2144
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster