Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '08

 
Kategori
Su Sporları
Okunma Sayısı
4652
 

Balık gibi yüzmek-1

Balık gibi yüzmek-1
 

Balık gibi yüzebilmek için ne yapmalı?


Sevgili yüzme severler, yüzmenin dinamikleri ile ilgili bilimsel bir makale okudum ve çok yararlandım. Bu makaleyi sadeleştirip sizlerle paylaşacağım. Yani biraz derin sularda dolaşacağız. Yüzmeyle gerçekten derinlemesine ilgilenenler için ilginç bir makale serisi olacağını sanıyorum. Buyurun okumaya:

Ağustos 1998’de Britanya Bilim Dergisi’nde ‘Balık gibi yüzmek’ adında bir makale yayımlandı. Makalenin yazarı, Avustralyalı gazeteci Daniel Drollette’ydi ve yazdıkları, 10 yıl sonra bugün hala geçerliliğini koruyor. Yazarın cevabını aradığı soru şuydu:

<ı>‘daha hızlı yüzebilmek için çok fazla yüzme antrenmanı yapıp gücünüzü artırmaktan başka çare yok mudur?‘

Touretski ve Popov gibi büyük yüzücüler başka yöntemler olabileceğini gösterdiler. Çözüm, suyun direncini azaltacak hareketlerdeydi. Bazıları bunu ‘balık gibi yüzmek’ diye adlandırdı, çünkü balıklar suya uygulanan itici gücü artırıp suyun direncini azaltma konusunda en optimum sonucu alacak şekilde hareket edebiliyorlar. Yüzücülerin de suya uyguladıkları itici gücün onları suda en fazla hıza ulaştırması için suyun direncini minimuma nasıl indireceklerini bulmaları gerekiyor.

İlk bakışta ‘balık gibi yüzmek’ sloganı hoş ve ikna edici gibi görünse bile, bu sloganı mota mot dikkate almak doğru olmaz. Çünkü bizler balık değiliz; vücut yapımız balıklara benzemiyor, kol ve bacaklarımızı balık gibi hareket ettiremiyoruz. Ama bu slogan bize suda rahat, verimli ve zarafetle ilerlememiz için yardımcı olabilir.

Hidrodinamik, suda hareket eden cisimler ile ilgili fizik kurallarını ifade ediyor. Cisim kapsamına tekneler de, yunuslar da insanlar da girebilir. Yarış teknelerini incelediğimizde ilk dikkatimizi çeken, ince ve uzun yapılarıdır. Böylece suyun direncini minimuma indirmiş olurlar. Bunu yüzmeye uyarladığımızda, suyun direncini azaltıp daha hızlı yüzebilmek için vücudumuzun suda olabildiğince uzun, dar ve düz olması gerektiği ortaya çıkıyor.

Bir diğer nokta ise kulaç ritmi ile kulaç başına alınan mesafe konusu. Alexander Popov ve Michael Klim gibi dünya rekortmeni yüzücülerin antrenörü Touretski, kas gücünün hızlı yüzmek için yetmeyeceğini, suyun içindeki hareketlerin verimliliğinin daha önemli olduğunu vurguluyor. Klim ve Popov suda balık gibi davranmayı, suyu hissetmeyi ve içinde rahatça akmayı öğrenmişler. Touretski, Sovyet sisteminde yetişmiş bir bilim adamı. Milli takımın performansından sorumlu ekibin bir üyesiydi, aynı zamanda eski şampiyon yüzücü, mühendis, biyomekanik, biyokimya, akışkanlar mekaniği ve spor fizyolojisi konularında uzman.

Touretski’ye göre süper yüzücü olabilmek için iki şey gerekli: genetik miras ve iyi bir teknik. Bir sonraki makalede bunların ne olduğunu irdeleyeceğiz...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yüzme sporu, silahla atış eğitimi, ve araç kullanma. Bu üç spor dalının önemi ve hayatiyeti nedeniyle dirki geçmişten günümüze tevarüs eden ve asla ihmal edilmemesi gereken eğitim ve öğretiminin çocuklarımızın gelişme çağında verilmesi ve bir ibadet gibi algılanması gerekir. Ancak günümüzde bu değerler insanlarımıza aşılanmadığından veya bilinçli olarak öğretilmesinin nasil bir sakıncası varsa bu konuda ne yatırım yapılıyor, ne de her hangi bir destek var, Çocuklarımız gün geçtikçe büyüyor, ancak ihmaller, bilgisizlikler ve imkansızlıklar sonucu sıralamada önemli addettiğim yüzme sporundan mahrumiyet çeken evlatlarımızın bir zaman sonra bizi hiç te iyi yad etmeyeceklerini söyleyebilirim, Denize kıyısı bulunan şehirlerde oturanların bir nebze yüzme eğitiminden mahrum olmadıkları bilinen bir gerçektir, eğer kıyılar temiz kalmışsa, Ekolojik kirlilik insan sağlığını her yerde tehdit ediyor, İstanbul için ne önerirsiniz?

Ali Emir KARAALİ 
 21.05.2008 15:28
Cevap :
Çevre ve spor eğitimi ile ilgili değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Aslında yüzme eğitimi için denize ihtiyaç olmadığını düşünüyorum. 25 metreye 12.5 metrelik bir yüzme havuzunda yüzlerce gencimiz ve her yaştan insanımız yüzme öğrenebilir. 19 Mayıs şenliklerinde gittiğim Marmaris'te harika bir kapalı havuz yapmışlar, bunları GSİM hızla yaygınlaştırmalı. Özel sektör de amatör sporlara daha fazla sponsor olursa sanırım dünya çapında yüzücüler çıkarabileceğiz. Teşekkürler  22.05.2008 10:39
 

Celaliye de yazlığımız vardı sanırım onun etkisidir. Güneş doğarken girip batarken bazen battıktan sonra çıkıyorduk sudan. Sığ olması her türlü oyunu içinde oynamamızı sağlıyordu. Havuzda düzenli yüzmeyi çok istiyorum ama, nasıl yapabileceğimi bilmiyorum. Bakırköyde oturuyorum fiyatlar ve uygun yerler hakkında internetten baktım ama, pek de bilgi alamadım.

karga 
 15.05.2008 9:46
Cevap :
www.yuzuyoruz.com sitesinden araştırabilirsiniz. Fiyat kategorilerini falan seçmeyin, sadece İstanbul ilindeki havuzların listesini inceleyin, Bakırköy'de 1-2 alternatif var (sanırım Ataköy'deki olimpiyat tesislerine gidebilirsiniz).  15.05.2008 12:54
 

sanırım ben balık gibiyim. Hatta suyun içerisinde hiç bir yardımcı araç kullanmadan ve el ayaklarımı çırpmadan gidebiliyorum. "Atlantisten gelen adam"da görmüştüm. Daha hızlı olduğu muhakkak ama, daha yorucu...

karga 
 14.05.2008 11:18
Cevap :
Bazı insanların suya yatkınlığı diğerlerinden fazla oluyor. Siz de o şanslı kesimdenseniz düzenli yüzme antrenmanlarıyla bu yeteneğinizi geliştirip yaşamınızı daha sağlıklı ve keyifli bir hale getirmenizi dilerim.  14.05.2008 16:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 11344
Kayıt tarihi
: 02.02.07
 
 

Yüzme aşkımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Yüzme öğrenmek isteyenlerden düzenli yüzenlere tüm yüzme ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster